Federica Brignone je osvojila prvo zlato na največjih tekmovanjih. Foto: Reuters
Federica Brignone je osvojila prvo zlato na največjih tekmovanjih. Foto: AP

Brignone je v sončnem vremenu odlično opravila z zavitim superveleslalomom in si prismučala 96 stotink prednosti pred prvo favoritinjo iz ZDA. Shiffrin, ki je branila naslov iz Cortine, je v slalomu na zadnjem vmesnem času zaostanek znižala zgolj na osem stotink, a je nato tik pred ciljem naredila napako, povozila vrata in sanj o sedmi zlati medalji na svetovnih prvenstvih je bilo konec.

"Končno imam v rokah tudi zlato medaljo, vesela sem predvsem, da sem ostala osredotočena. Takole začeti svetovno prvenstvo je fantastično, vrhunsko," je povedala Brignone po tem, ko se je povzpela na najvišjo stopničko zmagovalnega odra. "Ni prvič, da sem ganjena, to se mi je dogajalo že lani na veleslalomu na OI. Presrečna sem, pokazala sem slalomistko v sebi. Poskušala sem dati vse od sebe, dala sem zadnji atom moči, ker sem samozavestna, dobro se je končalo," je dodala. "Na treh SP-jih nisem bila 100-odstotno pripravljena ne fizično ne psihično, tokrat sem se pripravila, dala sem 100 odstotkov od sebe."

Srebro je osvojila dvakratna svetovna prvakinja v tej disciplini, Švicarka Wendy Holdener (+1,62), ki je bila po superveleslalomu 15. Bron je šel v roke Avstrijke Ricarde Haaser (2,26), osme pred slalomom.

Brignone do medalje na SP-ju po 12 letih

Slalomski nastop Mikaela Shiffrin v alpski kombinaciji

Za 32-letno Brignone je to druga medalja na svetovnih prvenstvih. Leta 2011 v Garmisch-Partenkirchnu je bila srebrna v veleslalomu.

Na superveleslalomu je bila najhitrejša Brignone pred Ragnhild Mowinckel in Laro Gut Behrami, ki sta zaostali 71 stotink. V slalomu Norvežanka in Švicarka nista nastopili. Četrto mesto je po super-G-ju zasedala Elena Curtoni (+0,71), peto Ramona Siebenhofer (0,90). Shiffrin je bila šesta.

Na startu je bilo 33 tekmovalk, v slalomu jih je po številnih odpovedih nastopilo le 20.

Ilka Štuhec v slalomu ni nastopila

Mikaeli Shiffrin se tokrat napad ni izšel. Foto: AP

Teren je preizkusila tudi Ilka Štuhec, ki jo v soboto čaka paradna disciplina smuk, v katerem spada med kandidatke za medaljo. Z zaostankom 1,28 je na superveleslalomu zasedla deseto mesto. V slalomu ni nastopila. Kot je povedala v izteku, je nazadnje to disciplino trenirala pred nekaj leti.

"Zdaj znam tudi zaviti ... Šalo na stran, stvari pač delujejo, vem, kaj moram storiti. Tudi v zadnji del sem šla preveč naravnost, zato sem se nekaj vrat lovila z linijo, namesto da bi napadala od samega začetka. Ampak vem za naslednjič," je prvi nastop v Meribelu za RTV ocenila Štuhec, ki bo pred smukom nastopila še v sredo na superveleslalomu.

V torek bo na sporedu še moška alpska kombinacija v Courchevelu. Od Slovencev bodo na startu Nejc Naraločnik, Martin Čater, Miha Hrobat in Rok Ažnoh.

Nastop Ilke Štuhec v superveleslalomu
Alpsko smučanje - svetovno prvenstvo: alpska kombinacija (Ž), slalom, posnetek iz Méribela