Lewis Hamilton, ki je v Toskani dosegel že 90. zmago v karieri, je bil po dirki popolnoma izmučen. Foto: Reuters

Dirka v Toskani, dobrih 50 km severno od Firenc, je kljub novi dvojni zmagi Mercedesa poskrbela za veliko razburjenja. Kar dvakrat je bila prekinjena, trikrat je na stezo zapeljal varnostni avtomobil, 'smetano' pa je na koncu pobral Hamilton, ki je dosegel že 90. zmago v karieri in lahko že na naslednji dirki v Sočiju izenači rekordni dosežek legendarnega Michaela Schumacherja.

Kaos v drugem zavoju dirke, ko je prišlo do množičnega trka, po katerem sta odstopila Max Verstappen in zmagovalec letošnje dirke za VN Italije, Pierre Gasly. Foto: Reuters

Z novo zmago je serijski svetovni prvak v hibridni dobi še povečal prednost v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena, kjer ima pred Bottasom že 55 točk naskoka. Bottas je imel po odličnem prvem štartu, ko si je tudi priboril vodstvo, med dirko več priložnosti, da izzove moštvenega tekmeca, a je vsako zapravil.

Verstappnove dirke ekspresno konec
Dirko je v nasprotju s prejšnjimi preizkušnjami Hamilton začel slabše, mimo njega je hitro švignil Bottas. Tudi Leclerc je začel odlično, Albona je prehitel že takoj, nato je izkoristil še Verstappnove težave s Hondinim pogonskim sklopom in zasedel tretje mesto. Max Verstappen je dirko nato ekspresno končal. Po radijski zvezi je bentil nad izgubo moči pogonskega sklopa, hitro je zdrsnil po lestvici navzdol, za nameček je postal še kolateralna škoda ob trku v 2. zavoju, ko ga je skupaj s Pierrom Gaslyjem odneslo v izletno območje. Oba sta dirko končala. V trk, ki ga je povzročil Carlos Sainz z mclarnom, so bili udeleženi še Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen in Romain Grosjean, a se jim je še uspelo zavleči do boksov, kjer so jim zakrpali dirkalnike.

Varnostni avtomobil, ki je bil v čast 1000. dirke Ferrarija v svetovnem prvenstvu formule ena izjemoma obarvan rdeče, je med VN-jem Toskane kar trikrat zapeljal na stezo. Foto: Reuters
Alexander Albon je na jubilejni 30. dirki v formuli ena le stopil na oder za zmagovalce. 24-letni Tajec je bil večkrat blizu tako želenih stopničk, a mu nikdar do zdaj ni uspelo. Dvakrat mu je uvrstitev med najboljše tri s preagresivnim manevrom pokvaril prav zmagovalec Lewis Hamilton. Tokrat je dirkaču Red Bulla le uspelo. Foto: Reuters

Dirka prekinjena v 7. krogu
Na stezo je zapeljal varnostni avtomobil, ki je vztrajal do konca 6. kroga. Ko je že kazalo, da bodo gledalci na tribunah se jih je zbralo nekaj manj kot tri tisoč le dočakali nov začetek dirke, je znova prišlo do množičnega trka. Bottas je po štartno-ciljni ravnini, potem ko se je varnostni avtomobil že umaknil, vozil zelo počasi, dirkači so se nagnetli v ozadju, Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) se je zabil v zadek haasa Kevina Magnussena, s seboj odnesel še Nicholasa Latifija (Williams), odstopil je tudi Sainz, ki je silovito trčil v gnečo. Zaradi raztresenih karbonskih delcev dirkalnikov v štartno-ciljni ravnini so dirko prekinili.

Lance Stroll je v 9. zavoju 44. kroga zletel v zaščitno ogrado in poskrbel za še drugo prekinitev dirke. Foto: Reuters

Bottas hitro predal vodstvo Hamiltonu
Dirka se je po daljši prekinitvi vendarle nadaljevala s stoječim štartom. Tudi tokrat je Bottas dobro začel, a je nato že v uvodnem zavoju 9. kroga predal vodilni položaj Hamiltonu, ki je najprej lepo zaprl Leclerca, nato pa švignil mimo po zunanji strani. Britanec je nato začel nizati najhitrejše kroge, s katerimi si je zelo hitro pridobil nekaj sekund naskoka pred največjim tekmecem, še večjo prednost je nabral pred ostalimi zasledovalci.

Valtteri Bottas je dirko začel odlično, povedel, nato relativno hitro izgubil vodstvo. Do konca dirke je želel smukniti pred moštvenega tekmeca Hamiltona, a neuspešno. Zadnjo priložnost je imel na tretjem stoječem štartu dneva, ki pa jo je zapravil. Ne le, da ni izzval Hamiltona, v prvem zavoju kroga ga je prehitel še Daniel Ricciardo. Foto: Reuters

Stroll poskrbel za drugo prekinitev dneva
Ko je že kazalo, da bo Britanec mirno odpeljal novi zmagi naproti, pa je bila dirka prekinjena še drugič! Lance Stroll je v Arrabiati 2 (9. zavoj) 44. kroga zletel s steze in zgrmel v zaščitno ogrado, ki so jo morali popraviti, zaradi česar so po dveh krogih za varnostnim avtomobilom še drugič na dirki zavihrale rdeče zastave.

Bottas 'padel' na popravnem izpitu
Prekinitev je znova trajala več kot deset minut, ko so bile razmere na stezi varne, so se dirkači vrnili in se pripravili še na tretji stoječi štart dneva, v katerem je sodelovalo le 12 dirkalnikov! Popravni izpit za Bottasa, ki pa ga Finec ni izkoristil. Ne le, da mu ni uspelo prehiteti Hamiltona, v prvem zavoju je izgubil boj še z Ricciardom. Avstralca je sicer ugnal v naslednjem krogu, a Hamilton mu je medtem že ušel na varno razdaljo, ki jo je brez težav obdržal do konca.

Še nekaj besed o slavljencu Ferrariju. Moštvo iz Maranella je na VN-ju Toskane zaznamovalo 1000. nastop na dirkah za svetovno prvenstvo v formuli ena. Vsekakor častitljiv dosežek, a slabši izkupiček. Charles Leclerc (levo) je po kazni Kimija Räikkönena v končnem vrstnem redu toskanske preizkušnje napredoval na 8. mesto, Sebastian Vettel je bil deseti. S tem se je italijanski kolektiv izmuznil še tretji morebitni točkovni ničli, potem ko je brez točk ostal na prejšnjih dveh dirkah v Spa-Francorchampsu in Monzi. Nazadnje je trikrat zapored brez točk ostal na začetku sezone 2009. Foto: Reuters

12Romain GrosjeanHaas42,036
Odstop: Max Verstappen (Red Bull), Pierre Gasly (AlphaTauri), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo), Kevin Magnussen (Haas), Nicholas Latifi (Williams), Carlos Sainz ml. (McLaren), Esteban Ocon (Renault), Lance Stroll (Racing Point)
Najhitrejši krog: Lewis Hamilton (1;18,833)

Opomba:

• Kimi Räikkönen je bil zaradi prečkanja meja proge pri uvozu v bokse kaznovan s petimi (5) sekundami pribitka. Pribitek je že upoštevan v razpredelnici.