SŽ Olimpija je v velikem finalu po sedmih napetih tekmah ugnala najboljšo ekipo rednega dela Pustertal. Foto: MMC RTV SLO/A. G.

Dolgih in mučnih 50 minut se je Olimpija mučila v napadu, vratar Žan Us pa je na koncu z 31 obrambami ohranjal minimalni zaostanek za Pustertalom. V 53. minuti je z modre črte v slogu branilcev izenačil Žan Jezovšek. V hipu se je tok zadnje finalne tekme povsem obrnil, zmaji so poleteli in kombinacija Luka Zorko-Miha Zajc je že v naslednji minuti prinesla šampionski gol. Z zadetkom v izpraznjena vrata je Zajc samo še potrdil veliki preobrat in Olimpijino osvojitev Alpske hokejske lige za sezono 2018/19.

Miha Zajc je z odločilnim golom v 54. minuti postal veliki junak Ljubljančanov, ki so na vrhu Alpske lige nasledili Asiago in Ritten. Foto: www.alesfevzer.com

Krvnik Jesenic kaznoval napako Ljubljančanov
Uvodna tretjina odločilne sedme tekme je postregla s prvim golom šele v 18. minuti. Olimpija po prekinjenem protinapadu Pustertala ni znala izbiti ploščka iz obrambne tretjine. Plošček je izgubil branilski par Čepon-Svete, sledila je hitra kombinacija udarnega napada volkov: Tomasso Traversa je ukradel plošček, center Raphael Andergassen pa je našel prostega branilca in polfinalnega krvnika Jesenic Armina Hoferja, ki je z desne strani matiral vratarja Žana Usa.

Sekundo pred koncem 1. tretjine je zavrelo pred domačimi vrati, vendar tudi to ni podžgalo zeleno-belih, ki so bili v primerjavi s prejšnjimi tekmami v Brunecku podrejeni in premalo nevarni v prvih 40 minutah tekme. Razmerje strelov po dveh tretjinah je bilo 21:18 za Pustertal, pri katerih je blestel Colin Furlong.

Obramba Usa napovedala zasuk
V 50. minuti je imel izredno priložnost za podvojitev južnotirolskega vodstva nevarni Traversa, a je Us mojstrsko dobil dvoboj iz oči v oči. Obramba, ki je dala krila zmajem, ki so na drugi strani povsem stisnili volkove v njihovo tretjino. Po dolgem kroženju ploščka je Žan Jezovšek v 53. minuti sprožil z branilskega položaja na modri črti, plošček pa je zletel mimo pokritega Furlonga.

Žan Us je izvrstno branil in je bil z 31 obrambami 'kriv', da je Pustertal po 50 minutah vodil le z 1:0, nato pa se je Olimpiji odprlo v napadu. Foto: www.alesfevzer.com

Zajc udaril dvakrat za naslov
Šok za gostitelje in prepotreben odmerek adrenalina za goste. Že čez minuto in 45 sekund so Ljubljančani povedli, branilec Luka Zorko je kot krilni napadalec dobil dvoboj ob ogradi in pred golom zaposlil Miho Zajca, ki je matiral Furlonga. V zaključku so morali volkovi potegniti čuvaja mreže iz vrat, kar je v predzadnji minuti znal izkoristiti razigrani Zajc.

Veliko razočaranje za prepolni Rienzstadion, kjer se je uradno zbralo 2.070 gledalcev, neuradno vsaj 500 več, med njimi pa tudi en avtobus Olimpijinih navijačev, ki se je na ves glas veselil kar nepričakovanega naslova v regionalni hokejski ligi, v kateri sodelujejo klubi iz Italije, Avstrije in Slovenije.

Zmaji nadomestili 0:2 in 1:3
Ljubljanski hokejisti so do možnosti za osvojitev lovorike prišli iz že skoraj izgubljenega položaja. Še v sredo so namreč na peti finalni tekmi v 50. minuti zaostajali z 0:2 in z 1:3 v zmagah. A so se rešili, za izenačenje poskrbeli 24 sekund pred koncem in dobili podaljšek.

V finalni seriji ni manjkalo napetosti in preobratov, pri čemer se je Olimpija nekajkrat rešila s samega roba prepada. Foto: BoBo/Borut Živulović

Nalet so prenesli na petkovo domačo tekmo, ki so jo pred skorajda polnimi tribunami dvorane Tivoli dobili prepričljivo s 6:2 in tako izid v finalu izenačili na 3:3.

Sorodna novica Po preobratu na peti tekmi zmaji letijo po ledu, Italijani pa imajo težke noge

Obračun najboljših iz rednega dela
Pustertal in SŽ Olimpija sta bila sicer že v rednem delu najboljša v alpski ligi. Južni Tirolci so končali na prvem, Ljubljančani na drugem mestu, zaradi tega so imeli prednost domačega terena na odločilni tekmi igralci iz Brunica.

Po končanem regionalnem tekmovanju bo na sporedu še finale domačega prvenstva, ki pa bo tokrat ekspresen, z le dvema tekmama: prva bo v torek na Jesenicah, druga v četrtek v Ljubljani.

ALPSKA LIGA, FINALE

Sedma tekma, danes ob 20.00:
Pustertal Wölfe (1) - SŽ OLIMPIJA (2) 3:4
1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
2.070; Hofer 18.; Jezovšek 52., Zajc 54., 59.

V oddebeljenem tisku izid v zmagah. Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.