Francozi so presenetili Američane in jim prizadejali deseti poraz na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih, odkar so leta 1992 začeli nastopati z NBA-košarkarji. Foto: EPA

Z njo je Francija povedla 76:74 in vodstva ni več izpustila iz rok. V zaključku se je zatresla roka Kevinu Durantu (zgolj 10 točk), ki je zgrešil dva meta za tri točke, izza črte je bil neuspešen tudi prvi strelec Jrue Holiday (18), ki je Američane v zadnji četrtini vrnil v igro. Francozi so bili uspešni s črte prostih metov in presenečenje uvodnega dne košarkarskega turnirja je bilo na dlani.

Fournier je bil z 28 točkami (met 11/22) najučinkovitejši mož na tekmi. Rudy Gobert jih je prispeval 14, Nando de Colo 13. Pri Američanih sta bila poleg Holidaya in Duranta (met 4/12) dvomestna še Bam Adebayo (12) in Damien Lillard (11). Durant je zaradi težav z osebnimi napakami – četrto je dobil sredi tretje četrtine – igral zgolj 20 minut.

Jrue Holiday je bil z 18 točkami prvi strelec Američanov. Foto: Reuters

Francija, ki je v prvem polčasu zaostajala tudi za deset, je pokazala zobe v tretji četrtini, ki jo je dobila s 25:11. Pred zadnjimi desetimi minutami je vodila za šest. Varovanci Gregga Popovicha so v zadnji četrtini naredili delni izid 18:5 in povedli za sedem, toda v zadnjih slabih štirih minutah niso več zadeli iz igre. Francija je do zadetih prostih metov Lillarda deset sekund pred koncem naredila delni izid 14:0.

To je prvi poraz ZDA na olimpijskih turnirjih po Atenah 2004, ko so izgubili v polfinalu proti Argentini. Od takrat so nanizali 24 zmag zapored.

Francija je bila usodna za Američane tudi na svetovnem prvenstvu leta 2019, ko jih je izločila v četrtfinalu.

Zaključek košarkarske tekme Francija – ZDA
Holiday je imel dober občutek proti Francozom

Italija premagala Nemčijo

Dvoboj med Nemčijo in Italijo je bil izenačen, še slabih pet minut pred koncem so Nemci vodili z 82:80, toda zadnjih 12 točk so dosegli košarkarji v modrih dresih. Foto: Reuters

V evropskem obračunu je bila Italija z 92:82 boljša od Nemčije, potem ko so Nemci vodili večji del tekme (29 minut), nazadnje 4:45 pred koncem, ko je bilo 82:80. Italija je tekmo končala z delnim izidom 12:0. Obe ekipi sta zadeli po 15 trojk, italijanski met izza črte je bil 15/31, Simone Fontecchio (20 točk) je zadel celo vseh pet poskusov.

25 točk Millsa v slavju Avstralije
Avstralija je bila s 84:67 boljša od Nigerije, ki je ob polčasu zaostajala le za tri točke. Še ob koncu tretje četrtine je bilo 58:52, v nadaljevanju pa so Boomersi na krilih kapetana Pattyja Millsa (25 točk) prestavili v prestavo višje in zanesljivo slavili. Organizator igre San Antonia je zadel 5 od osmih trojk, dodal še 6 podaj, 4 skoke in 4 ukradene žoge. Avstralci so trojke metali 11/23.