Slovenija - evropski prvak v košarki. Največji uspeh v zgodovini slovenskega športa. Foto: EPA
Nogometaši Maribora
Nogometaši Maribora so v svoji tretji sezoni v Ligi prvakov osvojili tri točke. Foto: BoBo
Rafael Nadal in Roger Federer
Še vedno sta z nami, še vedno navdušujeta, še vedno zmagujeta - Rafael Nadal in Roger Federer! Foto: EPA
Luka Dončić
Luki Dončiću je šlo v letu 2017 vse kot po maslu. V Realu se je dokončno uveljavil, s Slovenijo je postal evropski prvak, na številnih tekmah pa je navdušil s svojimi bravurami. Foto: EPA
Serena Williams
Serena Williams je na začetku leta dobila Melbourne, nato pa prekinila kariero zaradi nosečnosti. Otroka je medtem rodila in napovedala, da se bo na teniška igrišča vrnila na začetku naslednjega leta. Foto: Reuters
Peter Sagan
Peter Sagan je postal prvi kolesar v zgodovini, ki je trikrat zaporedoma osvojil naslov svetovnega prvaka. Foto: EPA
Tina Maze
Tina Maze je v Mariboru še zadnjič nastopila na tekmi za svetovni pokal. V svojem slogu. Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Usain Bolt
Usain Bolt je v najbolj konkurenčni atletski disciplini 100 metrov osvojil še zadnjo medaljo. Sploh prvo bronasto. Foto: Reuters

Še osmo leto zapored se lotevam izziva - iskanja stotih športnih dogodkov, ki so ostali na situ z letnico 2017. Ti so izbrani seveda po subjektivnem ključu, a hkrati z željo, da poiščem ravnovesje z objektivnostjo. Dogodki so združeni po kategorijah, in ne po pomembnosti.

Vabljeni k branju:
- 100 športnih dogodkov v letih
2010, 2011, 2012, 2013, 2014,
2015, 2016.
Pa vi? Kateri letošnji dogodek se vam je najbolj zasidral v spominu? Kateri je za vas najpomembnejši? Kateri vas je najbolj navdušil? Najbolj razburil? Katerega bi sami dodali? Vabljeni h komentiranju pod kolumno.

Slovenski športni dogodki leta

1. Košarkarji postanejo evropski prvaki
Generacije košarkarjev, strokovnih delavcev in navijačev so sanjale o medalji članske reprezentance na velikem tekmovanju. Ko se je zdelo, da se je okno priložnosti že zaprlo (upokojitve številnih asov), se je zgodilo evropsko prvenstvo 2017. Slovenija je pod vodstvom selektorja Igorja Kokoškova, sijajnega kapetana Gorana Dragića in dragulja prihodnosti Luke Dončića posegla po zvezdah in se okrasila z naslovom evropskega prvaka. Ta status bo uživala vsaj do leta 2021.

2. Rokometaši bronasti na svetovnem prvenstvu
Slovenski šport se je letos veselil kar dveh medalj v članskih športih. Januarja so rokometaši v Parizu na svetovnem prvenstvu osvojili bronasto medaljo. Dolgo je sicer kazalo, da bodo v boju s Hrvaško spet potegnili kratko, a so v izjemnih zadnjih minutah uprizorili šampionsko vrnitev, ki je v solze spravila celo komentatorja Iva Milovanovića.

3. Ilka Štuhec svetovna prvakinja
Tekmovalci v zimskih športih so nesporni vrhunec doživeli okrog leta 2014, ko so na največjih tekmovanjih (svetovna prvenstva ali olimpijske igre) osvajali tudi po osem medalj ali več. Letos je bil ta padec strm, saj je bila medalja le eno, a ta zlata v najbolj prestižni disciplini alpskega smučanja - v smuku! Tino Maze je v vlogi svetovne prvakinje zamenjala Ilka Štuhec, ki je imela za seboj fantastično sezono, saj je osvojila kar dva mala kristalna globusa. Olimpijsko sezono mora zaradi poškodbe žal izpustiti.

4. Sanjsko leto Primoža Rogliča
Primož Roglič je že na začetku sezone izpostavil dva cilja in ju tudi mojstrsko izpolnil. Dobro formo je potrdil že februarja, ko je dobil dirko po Algarvu. Poleti je na na dirki po Franciji dobil gorsko etapo na Chevalier in s tem dopolnil slovenski naskok na etapne zmage na vseh treh največjih dirkah. Za piko na i je na svetovnem prvenstvu osvojil srebro v kronometru. Izjemni podatki za nekoga, ki je športno kariero najprej pisal v smučarskih skokih.

5. Maribor v tretji Ligi prvakov do treh točk
Nogomet je šport, kjer se igra milijonov še najbolj pozna. Pregrešno dragi klubi so korake daleč od nogometnih igrišč na našem področju. Tretja uvrstitev Maribora v Ligo prvakov je dokaz, da se tudi z omejenimi sredstvi na vsakih nekaj let da dosanjati ligo milijonov. Liverpoolova klofuta (skupaj na obeh tekmah 10:0) je kazalnik, kako je sam vrh res daleč in hkrati spomin, da so trije remiji v resnici težko prigaran presežek, ki se ne zgodi vsako leto.

Košarka:
21. Vzpon Luke Dončića (zvezda, rekordi)

86. Ivo Daneu
Na 50 let se rodijo igralci, kot je Luka Dončić, ki so tako talentirani in znajo trdo delati.
87. Gianluigi Buffon
Tudi ko bom imel 60 let, se bom, če bo pomanjkanje vratarjev, odzval reprezentančnemu klicu.