Marc-Oliver Vallerand (peti gol v končnici Alpske lige) in Žiga Pešut sta poskrbela, da je bilo v Tivoliju po prvi tretjini 2:0. Foto: www.alesfevzer.com

V Tivoliju je bilo v strelih na gol 45:23, obe ekipi pa sta izkoristili po en "power play". Ključno prednost si je Olimpija priborila v prvi tretjini (2:0), ko sta zadela Nik Simšič (17.) in po protinapadu in podaji Simšiča Žiga Pešut (19.). Tudi Lustenau je bil nevaren v prvem delu, predvsem ko je bil v 14. minuti pred vrati Paava Hölse njihov najnevarnejši napadalec Chris D'Alvise, ki je pred osmimi leti igral za Olimpijo.

V drugi tretjini gol Brusa in dve vratnici zmajev
Elias Wallenta je v 24. minuti v akciji, ki je bila zelo podobna Olimpijinemu drugemu zadetku, znižal zaostanek, Nejc Brus pa je hitro spet poskrbel za dva zadetka prednosti. Še prej je Marc-Olivier Vallerand zadel vratnico, potem ko je sam pridrsal pred gol Lustenaua. Tudi Aleš Mušič je v drugi tretjini stresel okvir vrat, natančen pa je bil v 46. minuti, ko je odločil tekmo po sijjani podaji Valleranda. Gostje so lahko ob izteku 55. minute (z igralcem več) le še ublažili poraz. Natančen je bil D'Alvise.

Kako resna je poškodba Valleranda?
V 47. minuti je v velikih bolečinah ledeno ploskev zapustil Vallerand. Takoj so ga soigralci pospremili v garderobo. Obnovil je poškodbo gležnja. Kanadčan je nosilec igre zmajev, v zadnjem mesecu in pol je navdušil. Športni direktor Jože Kovač je takoj odšel v garderobo, a težko je bilo takoj po tekmi oceniti za kako resno poškodbo gležnja gre. Ljubljančani bodo že v petek opoldne z avtobusom odšli v Lustenau, kjer jih v soboto ob 19.00 čaka druga tekma.

Olimpija zanesljivo dobila prvo polfinalno tekmo

Lustenau je redni del Alpske lige končal šele na devetem mestu, a je nato v kvalifikacijah za četrtfinale dvakrat odpravil Ritten (7:2 in 6:2), v polfinalu pa je presenetil Pustertal (6:0 in 3:1). V tej sezoni so zmaji v Tivoliju povozili Lustenau kar s 6:0, na gostovanju pa so bili boljši s 3:1. Današnja tekma je pokazala, da je končnica druga zgodba, saj sta bila tekmeca prej bolj izenačena.

Asiago s trdo igro preizkušal jeseniško potrpežljivost
Uspešni so bili tudi Jeseničani, ki pa so morali garati za prvo zmago v seriji. V Podmežakli je bilo po rednem delu 3:3 (dva zadetka je dosegl Žan Jezovšek), tako da je odločal podaljšek. Zlati gol je v 73. minuti s strelom od daleč dosegel Bine Mašič, pomembno vlogo pa je odigral tudi Jaka Šturm, ki je zakrival pogled vratarju Gianluci Valliniju. Gostje, četrti po rednem delu Alpske lige, so bili zelo trd in neugoden tekmec, razmerje v strelih je bilo 29:37.

Po 38 sekundah vrnili udarec
Sij Acroni Jesenice so odlično začele dvoboj, a so prve prejele zadetek, potem ko je Asiago unovčil izključitev Aljoše Crnovića. Izenačenje je sledilo že po 38 sekundah. Po podaji Tomaževiča je zadel Žan Jezovšek.

V drugi tretjini je po dobrih štirih minutah zadel Jaka Sodja. Asiago je naredil napako na modri črti, sledil je jeseniški protinapad in strel Jezovška, Sodja pa je odbiti plošček potisnil v gol za svoj prvi gol letošnje končnice.

Lepa akcija za vodstvo s 3:2
Asiago je v 38. minuti izkoristili še drugi "power play", jeseniška obramba je pozabila na Joseja Antonia Magnabosca. Spet so Jeseničani takoj odgovorili, trojica Urukalo, Tomaževič in Jezovšek je izigrala obrambo italijanske ekipe, Jezovšek pa je zabil že svoj šesti gol v končnici.

Jeseničani se z Asiagom že tretjič merijo v končnici Alpske lige. Leta 2017 je po napetih petih tekmah v finale napredoval Asiago, pred dvema letoma pa so železarji v četrtfinalu pometli s tekmeci (4:0 v zmagah). V tej sezoni je Asiago 6. januarja na domačem ledu zmagal s 3:0, zelo napeto pa je bilo konec februarja v Podmežakli, ko so Jeseničani po zaostanku z 0:2 zmagali v podaljšku (3:2). Foto: www.alesfevzer.com

Us preprečil poraz
Železarji so bili v zadnji tretjini nenevarni, izkušeni Marco Rosa pa je s svojim drugim zadetkom poskrbel za podaljšek. Dobro minuto pred koncem rednega dela bi se lahko slabo končalo za Jesenice, a je Žan Us ubranil nevaren napad.

V podaljšku gostje četrtič le niso izkoristili prednosti igralca več (na klopi je bil Sodja), 18-letni branilec Bine Mašič pa je po 12 minutah dodatne igre s svojim do zdaj najpomembnejšim golom kariere odrešil gostitelje ...

Šivic izpostavil mladega Mašiča
"Ima kakovost, to je dejstvo. Je eden redkih mladih branilcev, ki zna vse reševati s svojim drsanjem in nadzorom ploščka. Bil je naš najboljši branilec, pa še gol je dosegel. Zaslužil si ga je, vesel sem zanj
," je povedal trener Mitja Šivic.

Alpska liga, polfinale, prvi tekmi:
SŽ OLIMPIJA - LUSTENAU 1:0
4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Vallerand 17., Pešut 19., Brus 27., Mušič 46.; Wallenta 24., D'Alvise 55.

SIJ ACRONI JESENICE - ASIAGO 1:0
4:3 (1:1, 2:1, 0:1) - v podaljšku
Jezovšek 5., 39., Sodja 25., Mašič 72.; Rosa 4., 53., Magnabosco 38.

Stanje v zmagah je v krepkem tisku. Igrajo na tri zmage. Drugi tekmi bosta v soboto.