Po besedah zdravnika so Fabia Jakobsena na kraju nesreče v sredo oživljali skoraj uro, preden so ga lahko prepeljali v bolnišnico in na nujno operacijo obraza. Foto: EPA

23-letni Nizozemec jo je skupil v boju za zmago na prvi etapi. Vodilni Dylan Groenewegen mu je z nepravilnim manevrom zaprl prostor in ga stisnil ob ograjo. Ob hitrostih okoli 80 km/h je Fabio Jakobsen trčil ob ograjo, ki se je razletela, 23-letni Nizozemec pa je silovito treščil še v sodnika, zadolženega za fotocelice na ciljni črti.

Sorodna novica Jakobsen v umetni komi, a trenutno stabilen in brez poškodb možganov

Sledilo je množično reševanje, posnetki so hitro razkrili, da se je dogodila tragedija. Po prihodu v bolnišnico v Sosnowiec so potrdili, da se Jakobsen bori za življenje. Po navedbah belgijskega moštva so zdravniški pregledi pokazali, da prvak Nizozemske ni dobil možganskih poškodb ali poškodb hrbtenice.

Več o zdravstvenem stanju v prihodnjih dneh
Jakobsen je v noči na četrtek prestal tudi peturno operacijo obraza. Zaradi drugih hudih poškodb in ureznin, zaradi katerih je izgubil veliko krvi, je bil do danes v umetno inducirani komi pod neprestanim nadzorom zdravnikov v bolnišnici Wojewodzki. Več o njegovem stanju bo znano v prihodnjih dneh.

Belgijska ekipa: Dolgo in naporno okrevanje
Zvečer je zadnje informacije podala tudi belgijska ekipa Deceuninck Quick Step, ki je v sporočilo javnosti zapisala, da bo za Jakobsena v prihajajočem obdobju velik izziv že govorjenje in prehranjevanje, 23-letnega Nizozemca pa čaka dolgo in naporno okrevanje. Ob Jakobsenu je v podporo sicer njegova celotna družina.

Jumbo Visma: Groenewegen ne bo dirkal do odločitve UCI-ja

Po dveh dneh pogovorov znotraj ekipe in z Dylanom Groenewegnom je ekipa Jumbo Visma sporočila svoje trenutne odločitve. Vse dokler ne bo disciplinska komisja UCI-ja sprejela odločitve o morebitnih nadaljnjih sankcijah, Groenewegen ne bo dirkal, saj je šprinterjeva nešportna poteza pripeljala do tragedije. Nizozemska ekipa v ospredje postavlja zdravje Fabia Jakobsena, so pa Groenewegnu ponudili vso podporo, saj je po zapisu ekipe skrušen in priznava napako.

V šprintu na klanec so prevladovali hribolazci/specialisti za etapne dirke, med deseterico so bili le trije šprinterji in Luka Mezgec je pri tem ugnal Jasperja Stuyvena (Trek Segafredo) in Ryana Gibbonsa (NTT). Foto: EPA