Felipo Ganna (sicer član Ineosa), ki je letos veliko treniral v Češči vasi pri Novem mestu, je novi prvak v kronometru, srebrno medaljo pa je osvojil Rogličev pomočnik na Dirki po Franciji Wout van Aert. Foto: Reuters
Italijani čakali 17 prvenstev na triumf v kronometru

Najlepša nagrada za prireditelje, ki so po odpovedi Švicarjev zadnjih hip rešili prvenstvo. Čeprav ni bil glavni favorit, naslov 24-letnega Italijana ni presenečenje. Lani je bil na SP-ju tretji, letos pa je dobil vožnji na čas na italijanskem prvenstvu in na dirki Tirreno–Adriatico. To je njegova druga mavrična majica letos, saj je februarja v Berlinu dobil tudi zasledovalno preizkušnjo na SP-ju na stezi.

"Uresničile so se sanje, presrečen sem. Na dirkališču sem osvojil že štiri mavrične majice, danes pa še prvo na kronometru. Proslavljal jo bom s svojo družino," je povedal Ganna, ki je imel povprečno hitrost skoraj 53 km/h.

Belgijec Wout van Aert, Rogličev pomočnik, ki je blestel na letošnjem Touru, je v vetrovnih razmerah, ki so vladale v Imoli, osvojil srebrno medaljo (zaostal je 27 sekund), na tretjem mestu pa je kronometer končal evropski prvak Stefan Küng (+0:30).

Jan Tratnik je imel smolo in višje od 24. mesta ni mogel. Prvi del je oddirkal zelo spodbudno, nato pa je zaradi težav s krmilom precej zaostal in v cilj na dirkališče v Imoli prišel z zaostankom skoraj dveh minut in pol.

Janu Tratniku ni uspelo ponoviti 10. mesta s SP-ja v Bergnu leta 2010, potem ko ga je onemogočala mehanska okvara. Do vmesnega časa je sicer dobro opravil svoje delo. Foto: Reuters

Tratnik po smoli le še pazil, da ni padel
"Imel sem smolo. Prvo polovico sem odpeljal tako, kot sem načrtoval, na polovici pa sem na ležečem policaju in na kockah zlomil nastavek za komolec na krmilu, kar je oviralo moj položaj na kolesu. Zmotilo mi je ritem, nisem se mogel udobno namestiti v položaju za kronometer. Desna roka ni bila trdno pritrjena, bilo je neudobno na poti nazaj. Nisem mogel razviti velike hitrosti, ubadal sem se le še s tem, da ne padem s kolesa. Hudo mi je, na koncu sem stisnil iz sebe, kar sem lahko. Nisem si mislil, da me bo to doletelo prav na svetovnem prvenstvu," je Tratnik, edini slovenski predstavnik na današnji preizkušnji, povedal za TV SLO.

Avstralec Rohan Dennis je želel izenačiti dosežek Tonyja Martina, toda s tretjim zaporednim naslovom prvaka ni bilo nič. Osvojil je peto mesto. Razočaran je bil tudi Tom Dumoulin (9. mesto), za katerega se do zadnjega ni vedelo, ali bo štartal ali ne.

Kolesarje (na štartni listi jih je bilo 57) je v prvi polovici, ko je šla proga navkreber, oviral veter, ki jim je pihal v prsi. Ko je šlo navzdol, so bile hitrosti tudi več kot 70 km/h.

Filippo Ganna je s 24 leti in 61 dnevi drugi najmlajši zmagovalec vožnje na čas, mlajši je bil le Michael Rogers leta 2003. Zanimivo, Filippov oče Marco Ganna je leta 1984 na olimpijskih igrah nastopil v kanuju.Foto: Reuters
 24. J. TRATNIK         SLO       2:25
Krvav padec je šokiral navzoče v Imoli, kjer so vsi pričakovali, da bo Chloe Dygert gladko ubranila mavrično majico. Foto: AP

Hud padec Chloe Dygert
Svetovno prvenstvo – letos je omejeno le na članice in člane – se je v četrtek začelo z ženskim kronometrom. Prvi dan bojev v Imoli je zaznamoval grd padec branilke naslova Chloe Dygert. Ob daleč najhitrejšem vmesnem času je izgubila nadzor nad sprednjim kolesom in nato zletela čez cestno ograjo, ob kateri si je tudi globoko porezala levo nogo, nato pa še padla nekaj metrov v globino po brežini navzdol.

Američanka je ponoči uspešno prestala operacijo noge, je sporočila Ameriška kolesarska zveza (USAC). 23-letnica naj bi okrevala več mesecev. Video- in fotoposnetki so razkrili globoko ureznino nad levim kolenom in občutno izgubo krvi, a so predstavniki USAC-a potrdili, da je bila Dygertova ves čas pri zavesti.

Ganna v Imoli še hitrejši od izjemnega van Aerta
Proga v Imoli je bila razmeroma ravninska, a s kar nekaj tehničnimi zavoji, zlasti v uvodnem in sklepnem delu na dirkališču Enza in Dina Ferrarija. Foto: UCI

Imperij vrača udarec - štiri okrepitve za Ineos

Ineos Grenadier je po potrditvi, da Chris Froome odhaja po koncu sezone in po neuspehu na 107. Dirki po Franciji, zdaj še uradno potrdil štiri okrepitve za prihodnjo sezono.

V staro jato britanske ekipe svetovne serije se vrača Richie Porte. Avstralec je ravno sklenil Tour 2020 na odličnem 3. mestu, a po prvem zmagovalnem odru Grand Tourov se Porte vrača v vlogo superpomočnika. Belgijec Laurens de Plus prihaja iz Jumba Visme, kjer je bil pogosto Rogličev gorski pomočnik.

Vrhovni vodja Ineosa Dave Brailsford je ameriški ekipi EF Pro speljal Kolumbijca Daniela Martineza, zmagovalca letošnje Dirke po Dofineji. Pika na i pa je podpis največjega britanskega upa: 21-letni Tom Pidcock je pred kratkim v velikem slogu slavil na Baby Giru, ob letošnji odpovedi Tour de l'Avenir, najpomembnejše etapne dirke za kolesarje do 23 let.

Ženske in moški so na kronometru tekmovali na isti trasi, dolgi 31,7 km. Edini vmesni čas je bil na polovici, ki je hkrati tudi najvišja točka – 60 m višje od štartno-ciljne ravnine na dirkališču v Imoli. Foto: UCI