Veselje slovenskih košarkarjev po še eni odlični predstavi v kvalifikacijskem ciklusu za evropsko prvenstvo 2022. Foto: www.alesfevzer.com

Teoretično potrditev o uvrstitvi na evropsko prvenstvo 2022 lahko varovanci selektorja Aleksandra Sekulića dobijo že v ponedeljek, če bo Ukrajina v zadnji tekmi ljubljanskega mehurčka premagala Avstrijo.

Ne glede na to, ali si bo Slovenija že zdaj matematično zagotovila nastop na EP-ju ali v šele v zadnjem ciklu februarja 2021, bosta tudi zaključni tekmi kvalifikacij zelo pomembni. Vsaka zmaga namreč prinaša točke za lestvico Fibe, po kateri se nato določajo nosilci oziroma kakovostni razredi za žreb. Slovenija trenutno zaseda sedemnajsto mesto na svetu oziroma dvanajsto med evropskimi reprezentancami, kar pomeni, da je za las še v tretjem bobnu. Turčija pred njo ima več kot 16 točk prednosti, Nemčija pa za njo zaostaja manj kot točko. Slovenijo februarja čakata še tekmi proti Madžarski in Ukrajini.

Vnaprej odigrana tekma
Tekma Avstrija – Slovenija bi sicer morala biti šele februarja 2021, a jo je Fiba prestavila v ljubljanski mehurček, potem ko je Madžarska zapustila Slovenijo zaradi množičnih okužb z novim koronavirusom v njeni reprezentanci.

Slovenijo je na tekmi proti Avstriji zastopalo naslednjih dvanajst igralcev: Jaka Blažič, Jordan Morgan, Edo Murić, Luka Lapornik, Gregor Hrovat, Luka Rupnik, Alen Hodžić, Jan Kosi, Jurij Macura, Matic Rebec, Blaž Mahkovic in Blaž Mesiček. Selektor med dvanajsterico tokrat ni uvrstil Urbana Durnika, Jana Špana in Miho Škedlja.

Avstrijcem uvod, Slovencem konec
Avstrijci so bolje začeli tekmo, povedli so s 6:0, Slovenija pa je na prvi koš čakala dve minuti, trojko je zadel Blažič (6:3). Po novem košu Avstrijcev je trojko zadel še Murić za priključek Slovenije (8:6). Za izenačenje je po dolgi podaji Morgana poskrbel Lapornik s polaganjem (10:10). Po drugi trojki kapetana Murića je Slovenija prevzela vodstvo (12:15), s serijo 0:5 v zaključku prve četrtine pa je to končala s +8 (12:20).

+27 za Slovenijo
Drugo četrtino je Slovenija odprla s trojko Hrovata, ko je trojko po dveh minutah igre v tem delu igre zadel še Mahkovic, pa so Sekulićevi varovanci prvič povedli z dvomestno prednostjo (16:26). To so še povišali s petimi zaporednimi točkami Morgana (16:31). Pet zaporednih točk je dosegel še Mahkovic, dva prosta meta je zadel Hrovat in Slovenija je vodila za 20 točk (18:38). Ob zaključku polčasa pa že za 27 točk (23:50).

Drugi polčas Avstrijci začeli z 9:0
Avstrija je po daljšem posvetu s trenerjem zaigrala bolje, z delnim izidom je znižala zaostanek 9:0 (34:50). Sledila je raztresena igra na obeh straneh. Slovenija je po štirih minutah in pol le uspela zadeti, pri metu za tri točke je bil natančen Blažič (34:53). Ob zaključku tretje četrtine je Slovenija vodila za 21 točk (40:61).

V zadnji četrtini so se Avstrijci približali na 14 točk zaostanka (53:67), a prednost Slovenije je bila previsoka, da bi ogrozili njeno zmago. Blažič je s petimi zaporednimi točkami Slovenijo povedel na +18 (56:74). Za konec je Hrovat zadel še eno trojko (59:77). Avstrijci so odgovorili s serijo 5:0 in končni izid je bil postavljen (64:77).

KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKO PRVENSTVO
SKUPINA F

Vnaprej odigrana tekma:
AVSTRIJA – SLOVENIJA (Stožice)
64:77 (12:20, 13:30, 15:11, 24:16)
Vujošević 22, Murati 17, Mahalbašić 11; Blažič 16, Hrovat 14, Mahkovic 10, Morgan in Murić po 9, Rupnik 7, Hodžić 6, Lapornik 4, Rebec 2.

Prosti meti: 12/14; 16/17
Met za 2: 17/36; 11/22
Met za 3: 6/23; 13/37
Skoki: 32; 36

4. krog, ponedeljek:
UKRAJINA – AVSTRIJA (Stožice)

Madžarska je zaradi okužb z novim koronavirusom zapustila Ljubljano. Tekmi z Avstrijo in Slovenijo sta preloženi.