Peti strelec Lige NBA Luka Dončić ni dosegel šestega trojnega dvojčka, zato pa se je izkazal v zadnjih dveh minutah, ko je potrdil zmago Dallasa s šestimi točkami. Foto: AP

20-letni Ljubljančan tokrat ni imel strelskega večera (5/14 iz igre, 1/5 za tri), a je pametno izsilil številne osebne napake in izvajal kar 19 prostih metov. Celotna ekipa Raptorsov jih je le 15! Mavericksi so prekinili niz dveh zaporednih porazov in se s sedmo zmago utrdili med osmerico na Zahodu.

Kristaps Porzingis je zasenčil Marca Gasola v centrskem obračunu. Foto: AP

Raptorsi imajo že osem zmag, tokrat pa se je zelo poznalo, da so igrali zadnjo tekmo na dolgi turneji na Zahodu, kjer so ugnali tudi Lakerse in Portland. Blestel je Norman Powell, ki je nanizal 26 točk, šestkrat je bil natančen izza črte. Izjemno slab večer je imel najboljši košarkar Toronta v letošnji sezoni Pascal Siakam. Kamerunec je zgrešil kar 18 metov (6/24 iz igre). Kyle Lowry, Serge Ibaka in Patrick McCaw so poškodovani in trener Nick Nurse je imel na koncu dolge turneje premalo razpoloženih igralcev.

Dončić dvignil Mavse po slabem štartu
Gostitelji niso dobro začeli, Dončić je s trojko z devetih metrov prispeval edine tri točke v uvodnih treh minutah in Rick Carlisle je moral hitro vzeti minuto odmora (3:10). Ta je očitno obrodila sadove, saj so Mavericksi z delnim izidom 15:0 prevzeli pobudo in povedli z 32:22 po prvi četrtini. Dončić je prispeval kar 14 točk.

Norman Powell je bil najboljši igralec prvakov, zadel je šest trojk iz osmih poskusov. Foto: AP

Raptorsi blesteli v drugi četrtini
Na začetku druge četrtine je Tim Hardaway povišal na 40:29, potem pa so Raptorsi nanizali deset zaporednih točk. Razigral se je Powell (13 točk v prvem delu), ki je zadel dve zaporedni trojki. Gostje so drugo četrtino dobili kar z 38:21 in na odmor so odšli s sedmimi točkami naskoka (53:60).

Dallas je precej bolje začel drugi polčas in s trojko Porzingisa povedel s 65:64. Nobeni ekipi se ni uspelo odlepiti in po 36 minutah se je obetala napeta končnica (78:77).

Dallas ni dovolil preobrata
Ko je Dončić sedel na klopi, so gostitelji povišali prednost in sredi zadnje četrtine je Seth Curry zadel za 94:84. Ko je nerazpoloženi Siakam naredil osebno napako nad Dončićem pri metu izza črte, je trener gostov Nurse izgubil živce in prejel tehnično napako. Najboljši novinec lige v pretekli sezoni je zadel vse tri proste mete, tehničnega pa je dodal Porzingis za 98:84.

Powell je zadel dve trojki in dve minuti pred koncem je znižal na 102:100. Dončić je bil nato natančen po prodoru in dodal še štiri proste mete za zmago Mavericksov.

Dallas na krilih Dončića ugnal prvake iz Toronta

Nurse: Mislim, da je Dončić vse točke dosegel iz prostih metov
"Nisem pričakoval, da bom zadel vseh sedem prostih metov v zadnji četrtini. Seveda sem jih želel zadeti," je poudaril Dončić.

"Dončić je nevaren v vseh elementih igre. Ima dober prodor, met iz skoka, trojko, še posebej dobro pa zna zaposliti soigralce. Mislim, da smo ga zelo dobro pokrivali, a nikakor nam ga ni uspelo obdržati stran od črte prostih metov," je dodal Fred VanVleet, ki je letos še napredoval, potem ko je bil eden ključnih igralcev v junijskem finalu proti Golden Statu, ko so Raptorsi osvojili naslov s 4:2 v zmagah.

"Mislim, da je Dončić vse točke dosegel iz prostih metov. Sodniki so ga lepo obravnavali," je bil jezen trener Nurse.

Tekma proti Torontu je bila prva od štirih proti prvakom zadnjih šestih let. Naslednji teden čakajo Maverickse še tri domače tekme. San Antonio, Golden State in Cleveland prihajajo v Teksas.

Najboljši strelec lige James Harden je v Target Centru zgrešil kar 25 metov, a je vseeno prispeval 49 točk. Foto: Reuters

Miami brez Dragića do devete zmage
Miami je ugnal New Orleans s 109:94 in ostaja na domačem parketu neporažen. Goran Dragić zaradi bolezni ni igral. Znova je blestel sijajni novinec Kendrick Nunn, ki je nanizal 22 točk.

Vročica je naredila le šest osebnih napak, kar je najmanj v zgodovini kluba! Devet zmag in trije porazi na začetku sezone je izkupiček nad pričakovanji in pomeni izenačenje najboljšega štarta vseh časov.

Pelikani imajo ogromne težave s poškodbami. Manjkali so Zion Williamson, JJ Redick, Jahlil Okafor, Brandon Ingram, Lonzo Ball, Josh Hart in Darius Miller.

Harden nasul Minnesoti 49 točk
Minnesota je do odmora držala priključek s Houstonom (62:62), nato pa je James Harden zrežiral gladko zmago Rocketsov (105:125). Dosegel je kar 49 točk, 41 metov iz igre pa je največ v njegovi karieri in tudi rekord letošnje sezone v Ligi NBA. 18 točk je nanizal že v uvodni četrtini.

Devonte Graham je s trojko potopil Knickse. Foto: Reuters

Russell Westbrook je počival. Trener Mike D'Antoni vse stavi na Hardna, saj ima veliko poškodovanih igralcev. Odlični center Clint Capela mora počivati po pretresu možganov, manjkajo pa tudi Eric Gordon, Gerald Green in Danuel House.

Graham z deveto trojko odločil v Madison Square Gardnu
New York, ki je v preteklem tednu dvakrat presenetil Dallas, je v Madison Square Gardnu izgubil s 102:103. Še 48 sekund pred koncem je Julius Randle zadel za 102:98. PJ Washington je nato zadel dva prosta meta. Po zgrešenem poskusu Randla so se Sršeni odločili za met izza črte. Devonte Graham je bil natančen 2,8 sekunde pred zadnjim piskom sirene. To je bila že njegova deveta trojka na srečanju. Po minuti odmora Knicksi niso več uspeli metati na koš.

"Poleti sem veliko treniral met in zdaj se to pozna. Zelo sem samozavesten. Soigralci so mi ves čas govorili, da moram več metati izza črte," je bil zadovoljen Graham.

New York ima tri zmage in deset porazov, trener David Fizdale sedi na zelo majavem stolčku. Če ne bi dvakrat ugnal Dallasa, bi že izgubil službo.

Sobotne tekme:
MIAMI – NEW ORLEANS
109:94 (29:22, 25:27, 24:16, 31:29)
Nunn 22 (10/19 iz igre), Adebayo 18 (8/11 iz igre) in 11 skokov, Butler 16, 13 podaj in 8 skokov, Robinson 15, Olynyk 13 (3/5 za tri), Herro 12, Dragić ni igral zaradi bolezni; Alexander-Walker 27 (6/9 za tri), Moore 18, Holiday 14 (4/5 za tri), Hayes 12 (6/6 iz igre).

DALLAS – TORONTO
110:102 (32:22, 21:38, 25:17, 32:25)
Dončić 26 (5/14 iz igre, 1/5 za tri, prosti meti 15/19), 15 skokov in 7 podaj v 36 minutah, Porzingis 20 (7/20 iz igre) in 15 skokov, Se. Curry in Wright po 15, Kleber in Finney Smith po 10, Brunson, D. Powell in Hardaway po 4, Jackson 2; N. Powell 26 (6/8 za tri), VanVleet 24, Siakam 15 (6/24 iz igre), Thomas 10 (2/2 za tri), Hollis Jefferson in Anunoby po 8, M. Gasol 6, Boucher 3, Davis 2.

CHICAGO – BROOKLYN 111:117
LaVine 36 (11/24 iz igre), Carter 18 in 14 skokov, Markkanen 16 in 10 skokov; Dinwiddie 24, Harris 22 in 8 podaj, Prince 13, Temple 12.

INDIANA – MILWAUKEE 83:102
Turner 16 in 11 skokov, Warren 15, Sabonis (14 skokov) in Holiday po 11; Antetokounmpo 26 (10/17 iz igre) in 13 skokov, B. Lopez 15 in 8 skokov, DiVincenzo 14.

NEW YORK – CHARLOTTE 102:103
Barrett 22, Robinson 17 in 12 skokov, Morris in Portis po 14; Graham 29 (9/16 za tri), Washington 19, Rozier 16.

MINNESOTA – HOUSTON 105:125
Towns 27 in 15 skokov, Layman 21 (3/4 za tri), Covington 17; Harden 49 (16/41 iz igre, 8/22 za tri, prosti meti 9/11), McLemore 20, Clemons (5/9 za tri) in Rivers po 19, Westbrook ni igral (počitek).

SAN ANTONIO – PORTLAND 116:121
Aldridge 30 (12/20 iz igre) in 13 skokov, Forbes 17, Gay in DeRozan po 16; McCollum 32 (6/11 za tri), Lillard 22 (4/19 iz igre), Whiteside 21 in 12 skokov, Hood 16.

LA CLIPPERS – ATLANTA 150:101
George 37 (6/11 za tri, prosti meti 11/11), Williams 25 (prosti meti 15/15), Robinson 21, Harrell 17, Mann 13; Young 20, Hunter in Reddish po 12.