Luka Dončić je navdušil navijače v American Airlines Centru, ki so večkrat glasno vzklikali MVP, MVP! Dosegel je 34 točk, kar je rekord igralca na otvoritveni tekmi sezone Lige NBA, starega manj kot 21 let. Foto: Reuters

20-letni Ljubljančan, ki je v lanski sezoni prepričljivo postal novinec leta, je le za točko zgrešil rekord kariere (35 točk je dosegel 27. januarja proti Torontu). 32 točk je prispeval že po treh četrtinah in trener Rick Carlisle ga verjetno ne bi več poslal na parket, če se ne bi Wizardsi nevarno približali. Sredi zadnje četrtine je znova vstopil in dodal še dva prosta meta. Zgrešil je le sedem metov iz igre (12/19), štirikrat je bil natančen izza črte, zbral pa je tudi devet skokov, tri podaje in dve ukradeni žogi.

Dončić sanjsko odprl novo sezono Lige NBA

Uspešen debi Porzingisa
V American Airlines Centru sta prvič združila moči novinec leta Dončić in Kristaps Porzingis, ki je prispeval 23 točk v 29 minutah. Latvijec je zadnjo tekmo pred današnjim večerom odigral 6. februarja 2018 za New York. Na tekmi proti Milwaukeeju (89:103) si je strgal križne vezi v kolenu. 31. januarja letos je v menjavi igralcev prišel v Dallas. 12. julija je podpisal petletno pogodbo, prejel bo 158 milijonov ameriških dolarjev.

Kristaps Porzingis je odigral prvo tekmo rednega dela po letu in osmih mesecih. Foto: Reuters

"Luka Magic" v drugi četrtini
Že v prvi akciji tekme je Dončić s polaganjem z levico napovedal izjemen večer. Gostje so si priigrali šest točk naskoka, a je Porzingis z devetimi zaporednimi točkami sklenil uvodno četrtino (24:25).

Ključna je bila druga četrtina, ki so jo gostitelji dobili kar z 38:23. Dončić je zadel dve trojki po značilnem koraku nazaj in pet minut pred odmorom je Dallas povedel s 47:34. Dve sekundi pred koncem polčasa je bil natančen s polaganjem, dodal pa še prosti met po osebni napaki Davisa Bertansa. Do odmora je prispeval že 20 točk, Mavsi so imeli 14 točk naskoka (62:48).

Mavsi z ležerno igro skoraj zapravili ogromno prednost
Trener Wizardsov Scott Brooks je skušal z različnimi igralci zaustaviti Dončića, ki je v tretji četrtini nadaljeval šov. Če so ga pokrili pri metu izza črte, je švignil v prodor in učinkovito zaključeval. 12 točk je dodal v tretji četrtini, po 36 minutah so Mavericksi vodili že z 91:68.

V zadnji četrtini so se gostitelji prehitro zadovoljili z visoko prednostjo in Washington se je približal na 104:95 po trojki Bradleyja Beala tri minute pred koncem. Dončić je ostal na parketu do konca tekme in 37 sekund pred koncem dodal še dva prosta meta.

Dončić: Kar koža se mi je naježila, ko so navijači vzklikali MVP
"Res je bilo izjemno. Kar koža se mi je naježila, ko so navijači vzklikali MVP. Vsi smo se izkazali na uvodni tekmi sezone, ne le midva s Przingisom," je poudaril 20-letni Ljubljančan.

Razglašeni Beal izključen
Washington, ki je v Dallasu zadnjič zmagal leta 2009, ni med kandidati za visoka mesta na Vzhodu. Največja težava je poškodba organizatorja igre Johna Walla, ki si je strgal ahilovo tetivo, okrevanje pa bo dolgotrajno. Bradley Beal bo nosil še več bremena, tokrat pa je bil razglašen (7/25 iz igre, 1/11 za tri). Minuto in devet sekund pred koncem je bil izključen, ko sta se zapletla z Dončićem in prejela tehnični napaki, za Beala pa je bila to že druga.

Goran Dragić je 11 od 19 točk dosegel v tretji četrtini. Foto: Reuters

19 točk Dragića s klopi
Memphis se je tri četrtine odlično upiral Miamiju, potem pa je popolnoma popustil. Vročica je zadnjo četrtino dobila kar s 37:17 in Grizliji ostajajo brez zmage na gostovanju na uvodni tekmi sezoni. Dragić, ki je začel na klopi, je bil na parketu 25 minut, zadel je devet od desetih prostih metov, dvakrat je bil natančen izza črte. Najboljši strelec tekme je bil Justise Winslow s 27 točkami. Zvezdnik Jimmy Butler ni bil v kadru zaradi družinskih zadev.

Vročica z delnim izidom 24:1 do gladke zmage
Memphis je z delnim izidom 8:0 končal prvo četrtino in si nabral osem točk naskoka (24:32), ki jo je zadržal tudi ob odmoru (54:60). V tretji četrtini se je razigral Dragić, ki je zadel dve trojki in dodal še pet prostih metov. Gostitelji so znižali na 83:84 po 36 minutah.

Na začetku zadnje četrtine je Miami z delnim izidom 24:1 prišel do odločilne prednosti. Gostje so zgrešili kar devet zaporednih metov. Kendrick Nunn je s trojko povišal na 107:87 pet minut pred koncem in gostje so bili v izgubljenem položaju.

Čančarja ni bilo v kadru
Tretji Slovenec v Ligi NBA Vlatko Čančar bo moral na svoj prvenec še počakati, saj ga ni bilo v kadru Denverja, ki je zmagal v Portlandu (100:108). Nuggetsi so maja izgubili sedmo tekmo polfinala Zahoda na domačem parketu proti Blazersom. Nikola Jokić je zadel dve ključni trojki tri minute pred koncem.

Rekordni debi Irvinga z grenkim priokusom
Kyrie Irving je na prvi tekmi v dresu Brooklyna nasul Minnesoti kar 50 točk. Zvezdnik, ki je poleti prišel iz Bostona, je zgrešil met za zmago v podaljšku. Ob pisku sirene je izgubil ravnotežje in Volkovi so se veselili uspeha (126:127). Karl-Anthony Towns je bil najboljši strelec Minnesote s 36 točkami, dodal je še 14 skokov.

To je rekordni debi v Ligi NBA. Do zdaj je imel ta dosežek Kiki Vandeweghe, ki je prispeval 47 točk za Portland v Kansas Cityju 27. oktobra 1984. V Barclays Centru je završalo že pred tekmo, ko je uradni napovedovalec predstavil Kevina Duranta, ki okreva po operaciji ahilove tetive. Tekmo je spremljal s klopi.

Tekme 23. oktobra:
MIAMI - MEMPHIS
120:101 (24:32, 30:28, 29:24, 37:17)
Winslow 27 (10/21 iz igre), 7 skokov in 7 podaj, Nunn 24, Dragić 19 (4/9 iz igre, 2/4 za tri, prosti meti 9/10), 3 skoki in 3 podaje v 25 minutah, Adebayo (11 skokov) in Herro po 14, Silva 8, Olynyk 7 in 8 skokov, Jones Jr. 4, Robinson 3; Jackson 17, T. Jones 15, Morant 14, Crowder 13, Gudurić 9, Clarke 8, Brooks in Valančiunas po 7, Allen 5, Anderson 4, Caboclo 2.

DALLAS - WASHINGTON
108:100 (24:25, 38:23, 29:20, 17:32)
Dončić 34 (12/19 iz igre, 4/9 za tri, prosti meti 6/8), 9 skokov, 3 podaje in 2 ukradeni žogi v 24 minutah, Porzingis 23 (7/16 iz igre), Jackson in Finney Smith po 10, Brunson in Se. Curry po 9, Wright 5, Hardaway in Lee po 4; Beal 19 (7/25 iz igre, 1/11 za tri) in 9 podaj, Bryant (11 skokov) in Hachimura (10 skokov) po 14, Wagner 13 (3/4 za tri), McRae 11, Bonga 9, Smith in Bertans po 7, Chiozza 6.

PORTLAND - DENVER 100:108
Lillard 32 (10/21 iz igre), Whiteside 16 (6/7 iz igre) in 19 skokov, Hood 13, McCollum 12; Jokić 20 (3/5 za tri) in 13 skokov, Barton 19, Murray 14. Čančar ni bil v kadru Denverja.

CHARLOTTE - CHICAGO 126:125
Washington 27 (7/11 za tri), Graham 23 (6/7 za tri), Bacon 22, Zeller 15 in 12 skokov; Markkanen 35 (13/25 iz igre), Young in White po 17.

INDIANA - DETROIT 110:119
Sabonis 27 (11/15 iz igre) in 13 skokov, Turner 25 in 9 skokov, Brogdon 22 in 11 podaj; Drummond 32 (12/18 iz igre) in 23 skokov, Kennard 30 (6/9 za tri), Rose 18 in 9 podaj.

ORLANDO - CLEVELAND 94:85
Vučević 21, Fournier 16, Fultz 12; Thompson (11 skokov) in Sexton po 16.

PHILADELPHIA - BOSTON 107:93
Simmons 24 (11/16 iz igre), 9 podaj in 8 skokov, Richardson 17, Horford 16, Embiid (13 skokov) in Harris (15 skokov) po 15; Hayward 25, Tatum 21 in 10 skokov, Kanter in Walker po 12.

BROOKLYN - MINNESOTA * 126:127
Irving 50 (17/33 iz igre, 7/14 za tri, prosti meti 9/10), 8 skokov in 7 podaj v 38 minutah, LeVert 20, Prince 15 in 11 skokov; Towns 36 (7/11 za tri) in 14 skokov, Wiggins 21, Covington 15.