Bam Adebayo je kronal odlično igro Miamija v končnici srečanja. Foto: Reuters

Izbranci Erika Spoelstre so vodili večji del srečanja, v zadnji četrtini pa so bili že v velikih težavah. Rešili so se z delnim izidom 10:2 v končnici. Vročica se je po treh zaporednih porazih veselila prestižne zmage.

Adebayo je zbral 21 točk in 15 skokov, Goran Dragić pa je dodal 18 točk, 8 skokov in 6 podaj v 31 minutah. MVP zadnjega evropskega prvenstva je bil trikrat natančen izza črte. Zvezdnik Miamija Jimmy Butler je počival zaradi zvina desnega gležnja. Victor Oladipo je izpustil že peto zaporedno tekmo zaradi poškodbe desnega kolena.

Shamet precej bolj razpoložen od Irvinga
Najboljši strelec tekme je bil Landry Shamet s 30 točkami, zadel je kar sedem trojk. Kyrie Irving ni imel strelskega večera, zadel je le šest izmed 19 metov iz igre. V odločilnih trenutkih ni bil natančen in Miamiju je omogočil vrnitev. Odločil se je za preveč težke mete.

Kevin Durant je odigral le 24 od 57 tekem Netsov v tej sezoni, potem ko v lanski sezoni ni odigral niti ene tekme. Trener Steve Nash ga bo potreboval v končnici. Brez njega bo imel Brooklyn velike težave. Foto: Reuters

Durant na parketu le štiri minute
Kevin Durant si je mišico na levi nogi poškodoval že v uvodni četrtini in v nadaljevanju ni več igral. Še vedno je manjkal James Harden.

Tri trojke Dragića v prvem polčasu
Durant, ki je bil v zadnjih treh letih zelo veliko poškodovan, je odšepal s parketa po štirih minutah igre, potem ko je trčil s Trevorjem Arizo ob prodoru pod obroč. Dragić je ob koncu prve četrtine zadel dve trojki, tretjo pa je dodal po treh minutah igre v drugi četrtini, ko je povišal na 42:35. Gostje so hitro odgovorili. Shamet je zadel trikrat zapored izza črte, Irving pa je dodal dva meta za tri točke. Miami je imel od odmoru štiri točke naskoka (64:60).

Netsi do preobrata v zadnji četrtini
Nobena ekipa si ni uspela priigrati višje prednosti. Sedem minut pred koncem je Dragić s polaganjem zagotovil Vročici sedem točk naskoka (99:92), a nato gostitelji tri minuti niso dosegli niti točke. Netsi so z dvema trojkama Shameta prevzeli vodstvo z delnim izidom 13:0.

Adebayo upravičil zaupanje soigralcev v zadnji akciji
V odločilnih trenutkih je Adebayo zadeval iz rakete, Dragić pa je izenačil na 107:107 s polaganjem 43 sekund pred zadnjim piskom sirene. Irving je skušal zaključevati napade Netsov, čeprav ni bil razigran. Zgrešil je trojko z osmih metrov. Zadnji napad je imel Miami. Dragić je prepustil žogo Adebayu, ki je z leve strani s štirih metrov zadel prek Jeffa Greena.

"V zadnjem napadu sem želel žogo v svojih rokah. To je bil izjemno pomemben met. Zelo se je poznalo, da smo imeli podporo gledalcev. Ko sem zadel ob pisku sirene, sem želel proslaviti v slogu Dwyana Wada, ki je stopil na zapisnikarsko mizo," je bil navdušen Adebayo, ki je blestel že v oktobrskem finalu, ko je Miami izgubil proti LA Lakersom z 2:4 v zmagah.

Kingsi po devetih zaporednih porazih šokirali Dallas
Dallas je doživel zares nepričakovan poraz v American Airlines Centru, kjer ima v tej sezoni velike težave (13 zmag in 14 porazov). Sacramento, ki je pred 15 leti zadnjič igral v končnici (najdaljši negativni niz izmed vseh 30 klubov v Ligi NBA), je prišel v Dallas s serijo devetih zaporednih porazov.

Mavericksi so bili znova zelo slabi v obrambi. V drugi četrtini so prejeli kar 45 točk. Dončić ni blestel v uvodnih treh četrtinah, v zadnji pa je bil neustavljiv, a to ni bilo dovolj za preobrat. Dorian Finney Smith je zbral 22 točk, Jalen Brunson pa 20. Popolnoma sta odpovedala Kristaps Porzingis (9 točk, 3/14 iz igre) in Tim Hardaway (8 točk, 2/10 iz igre). Latvijec v drugem polčasu ni dosegel niti točke!

Luka Dončić je skušal zrežirati preobrat v zadnji četrtini, a je imel premalo razigranih soigralcev. Foto: AP

Kingsi so bili zelo motivirani. De'Aaron Fox je dosegel 30 točk, Harrison Barnes jih je dodal 24, Terence Davis pa 23.

Mavericksi prejeli 45 točk v drugi četrtini
Že na začetku tekme so bili Mavericksi raztreseni, več kot tri minute niso dosegli točke, Rick Carlisle je že po minuti in 51 sekundah vzel prvi odmor. Po zaostanku z 0:8 in 8:20 so se gostitelji le zbrali in po prvi četrtini so zaostajali le še z 20:22.

V drugi četrtini je Dallas katastrofalno igral v obrambi. Skoraj v vsakem napadu je prejel koš. Hitri in spretni Fox se je sprehajal po raketi in v zadnjih štirih minutah pred odmorom dosegel 10 točk. Z delnim izidom 20:8 je Sacramento na odmor odšel z visoko prednostjo (50:67).

Na začetku drugega polčasa se je razigral še Barnes in prednost je narasla na 21 točk (59:80). Do konca tretje četrtine so se Mavericksi zbrali in z boljšo obrambo znižali na 77:87.

Simultanka Dončića v zadnji četrtini
Dončić je nato na začetku zadnje četrtine dosegel 14 zaporednih točk za Dallas. Zadel je dve trojki, štirikrat pa je uspešno prodrl pod obroč. Pri Kingsih je še naprej blestel Fox. Dallas mu je uspelo približati na 98:104, a je nato Dončič prejel tehnično napako zaradi pritoževanja pri sodnikih.

S trojko mu je uspelo znižati na 106:113, vendar je nato v naslednjem napadu zadel le en prosti met. Fox je minuto in pol pred koncem potrdil zmago Kraljev (107:115), Delon Wright je do konca srečanja zadel vseh šest prostih metov.

Walton bi rad užival v šovu Dončića in Foxa, a je bil pritisk prevelik
"Treba je priznati, da je Sacramento odigral zelo dobro tekmo. Prišli so v našo dvorano z dolgim nizom porazov. Odločili so se, da bodo skušali prikazati najboljšo predstavo in uspelo jim je. Zasluženo so dobili tekmo," je povedal trener Carlisle.

Julius Randle je najzaslužnejši za šesto zaporedno zmago Knicksov, ki lovijo prvo končnico po letu 2013. Foto: Reuters

Trener Sacramenta Luke Walton, ki je z LA Lakersi osvojil dva šampionska prstana (2009 in 2010), si je pošteno oddahnil: "V obrambi smo se precej izboljšali. V skokih smo bili konkurenčni in tudi komunikacija na parketu je bila odlična. Dončić in Fox sta uprizorila pravi šov. Verjetno bi precej bolj užival, če ne bi bili pod takim pritiskom po seriji porazov."

New York ugnal Pelikane po podaljšku
Uvodna tekma nedeljskega sporeda je bila izjemno napeta. New York je po podaljšku premagal New Orleans s 122:112. To je bila že šesta zaporedna zmaga Knicksov, ki so v končnici zadnjič igrali leta 2013.

Reggie Bullock je zadel trojko 2,3 sekunde pred koncem rednega dela za podaljšek (103:103). Izza črte je bil nato natančen še v dodatnih petih minutah. 54 sekund pred koncem je zmago New Yorka potrdil izjemni Julius Randle, ki je zbral 33 točk in 10 podaj.

Tekme 18. aprila:
MIAMI ‒ BROOKLYN
109:107 (32:31, 32:29, 22:24, 23:23)
Adebayo 21 (9/16 iz igre) in 15 skokov, Dragić 18 (6/16 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 3/3), 8 skokov in 6 podaj v 31 minutah, Nunn 17 (5/8 za tri), Ariza 15 in 9 skokov, Robinson 11, Dedmon 10 in 10 skokov, Herro 9, Iguodala 8; Shamet 30 (7/12 za tri), Irving 20 (6/19 iz igre), Harris 12, Durant, Brown in Green po 8, Griffin in Luwawu Cabarrot po 7, Claxton 4, Johnson 3.

DALLAS ‒ SACRAMENTO
107:121 (20:22, 30:45, 27:20, 30:34)
Dončić 37 (14/27 iz igre, 4/13 iz igre, prosti meti 5/10), 8 skokov in 4 podaje v 36 minutah, Finney Smith 22 (6/8 za tri), Brunson 20 (8/10 iz igre), Porzingis 9 (3/14 iz igre) in 11 skokov, Hardaway 8, Richardson 7, Cauley Stein 4; Fox 30 (12/21 iz igre) in 12 podaj, Barnes 24 (5/8 za tri), Davis 23 (5/5 za tri), Wright 13, Whiteside 12 in 10 skokov, Harkless 8, Metu 6, Haliburton 3, Hield 2.

ATLANTA ‒ INDIANA 129:117
Young 34 (9/21 iz igre) in 11 podaj, Capela 25 in 24 skokov, Bogdanović (5/11 za tri) in Huerter (5/7 za tri) po 23; Brogdon 29 (11/18 iz igre), McConnell (9/10 iz igre) in Sabonis (15