Luka Dončić je v drugi četrtini zadel pet trojk. Že do odmora je zbral 21 točk. Foto: Reuters

Kristaps Porzingis se je vrnil v začetno peterko, potem ko je počival na sedmih tekmah zaradi bolečin v kolenu. V 22 minutah je dosegel 18 točk, v zadnji četrtini pa je sedel na klopi. Tim Hardaway je zbral 27 točk, Dwight Powell pa je zadel vseh pet metov iz igre.

Pelikani imajo veliko težav, saj so manjkali številni nosilce igre. Zion Williamson, Brandon Ingram, Josh Hart, Lonzo Ball in Steven Adams so poškodovani in so že končali sezono. New Orleans nima več nobenih možnosti za preboj na deseto mesto, ki še vodi v dodatne kvalifikacije. Razočaranje je veliko, saj je to zelo nadarjeno moštvo.

Porzingis bo skušal ujeti ritem do 22. maja, ko se bo začela končnica. Foto: Reuters

Odlična vrnitev Porzingisa
Porzingis je sijajno začel srečanje. V uvodnih sedmih minutah je dosegel kar 12 točk. V raketi ni bilo Williamsona in Adamsa, zato je zlahka polnil koš Pelikanov. Prestregel je žogo in z zabijanjem navdušil gledalce, nato pa je zadel še trojko z desne strani za 20:14. Po 12 minutah so imeli Mavericksi le dve točki naskoka (32:30).

Pet trojk Dončića v drugi četrtini
Dončić, ki je dosegel štiri točke v uvodni četrtini, se je razigral na začetku druge. Najprej je zadel trojko z leve strani, nato je uspešno končal polaganje in dodal še trojko iz levega kota. Dallas je z delnim izidom 10:0 povedel z 42:32 in Stan Van Gundy je moral vzeti minuto odmora.

Powell se je odlično postavljal in omogočal Dončiću odprte mete izza črte. Zadel je še dva in prednost je narasla na 56:35. Obramba gostov je bila razglašena, Mavericksi so skoraj vsak napad uspešno končali. Dončić (17 točk v drugi četrtini) je peto trojko v drugi četrtini zadel 33 sekund pred odmorom. Dallas je po prvem polčasu vodil s 77:58.

Vstop Marjanovića vrhunec večera za navijače
Pelikani se niso pobrali. Dallas je tretjo četrtino končal z delnim izidom 16:4. Dončić je zadel trojko z devetih metrov pol minute pred koncem in po 36 minutah je bila tekma odločena (111:80).

Trener Rick Carlisle je Ljubljančana obdržal v igri vse do pet minut pred koncem. 4.370 gledalcev je zahtevalo, da vstopi Boban Marjanović. Priljubljeni center je dobil priložnost štiri minute in pol pred koncem. Dve minuti pred koncem je tudi zadel od table in zaokrožil popoln večer za navijače.

Zmaga nad Torontom zagotavlja končnico
Po visokem porazu v Memphisu v torek so Mavericksi padli na šesto mesto. V petek se bodo srečali z odpisanim Torontom, v nedeljo pa z Minnesoto, ki je na dnu Zahoda. Portland je boljši v medsebojnih tekmah. Dallas potrebuje le eno zmago, da se neposredno uvrsti v končnico.

Dončić poudaril, da je treba premagati vse ekipe
"Če hočeš osvojiti prvenstvo, moraš premagati vse ekipe," je poudaril Dončić na vprašanje, ali se mu zdi pomembno, na katerem mestu, petem ali šestem, redni del konča Dallas.

"Še dobro se spomnim, ko smo bili daleč od 'top 6', od neposredne uvrstitve v končnico, zdaj pa se odločno borimo zanjo. Vesel sem, da smo tu," je dodal 22-letnik.

Zmaga Portlanda v Salt Lake Cityju
Portland s peto zaporedno zmago ostaja na petem mestu. Vodilni Utah je izgubil proti vročim Blazersom z 98:105. Damian Lillard je prispeval 30 točk, CJ McCollum jih je dodal 26.

Utah je povedel s 16:4, a nato popustil v drugi četrtini. Na začetku drugega polčasa so gostitelji zgrešili kar enajst od 12 metov in Portland si je nabral lepo prednost (81:97).

Pred tekmo s Houstonom so Lakersi razkrili 17. šampionski prapor pod stropom Staples Centra. Foto: AP

Lakersi razkrili šampionski prapor pod stropom Staples Centra
LA Lakersi bodo zelo verjetno igrali v dodatnih kvalifikacijah za končnico. To pa je bil slavnostni večer, saj so na zadnji domači tekmi rednega dela razkrili šampionski prapor pod stropom Staples Centra. LeBron James in Anthony Davis sta počivala in imela sta kratek govor. 36-letni James, ki še vedno okreva po zvinu desnega gležnja 20. marca, je obljubil 4100 navijačem v dvorani, da se bo kar najbolj potrudil za ponovitev naslova in dvojno parado po ulicah Los Angelesa.

Brez obeh zvezdnikov so se Lakersi mučili z zadnjeuvrščenim Houstonom. Do zmage s 124:122 so prišli v napeti končnici. Kyle Kuzma jim je s polaganjem sedem sekund pred koncem zagotovil vodstvo s 123:122, nato pa je Wesley Matthews ukradel žogo Kellyju Olynyku. Talen Horton Tucker (23 točk in 10 podaj), ki je v tej sezoni izjemno napredoval, je potrdil zmago s prostim metom devet desetink pred zadnjim piskom sirene.

Trae Young in John Collins sta se veselila uvrstitve v končnico. Foto: Reuters

Atlanta po štirih letih znova v končnici
Na Vzhodu je znanih vseh neposrednih šest potnikov v končnico. Atlanta je ugnala Washington s 120:116. Trae Young je skakal od veselja po koncu srečanja, saj bo prvič zaigral v končnici. Dosegel je 33 točk, John Collins pa je zadel odločilno trojko 24 sekund pred koncem.
Nate McMillan je preporodil Hawkse, ki so pod njegovim vodstvom nanizali 25 zmag in doživeli le 11 porazov. Vodstvo kluba je odpustilo Llyoda Piercea sredi marca. Atlanta bo igrala v končnici prvič po letu 2017.

Boston je izgubil v Clevelandu in bo moral v dodatne kvalifikacije, v katerih so tudi Charlotte, Indiana in Washington. Ni še znano, kdo bo imel prednost domačega parketa.

Tekme 12. maja:
DALLAS – NEW ORLEANS
125:107 (32:30, 45:28, 34:22, 14:27)
Dončić 33 (12/24 iz igre, 7/15 za tri, prosti meti 2/2), 8 skokov in 8 podaj v 31 minutah, Hardaway 27 (10/18 iz igre), Porzingis 19 (7/14 iz igre), Powell 12 (5/5 iz igre), Finney Smith 9, Kleber, Cauley Stein in Brunson po 5, Richardson in Green po 3, Marjanović in Hinton po 2; Hayes in Bledsoe po 15, Alexander Walker in Lewis po 13, Hernangomez (10 skokov) in Marshall po 12, Johnson 11, Gabriel 7, Iwundu 4, Nunnally 3, Louzada Silva 2.

ATLANTA – WASHINGTON 120:116
Young 33 (12/25 iz igre), 9 podaj in 8 skokov, Bogdanović 20, Collins 18, Capela 17 in 11 skokov; Westbrook 34 (12/28 iz igre, 4/9 za tri) in 15 podaj, Gafford 16, Bertans in Neto po 14.

BROOKLYN – SAN ANTONIO 128:116
Shamet 21 (5/7 za tri), Harden (3/4 za tri in 11 podaj) in Claxton (7/8 iz igre) po 18, Green 16, Durant in Brown (11 skokov) po 14, Griffin 13; DeRozan 21 (9/14 izigre), Mills in Murray (11 skokov) po 15.

CLEVELAND – BOSTON 102:94
Love 30 (10/16 iz igre, 6/9 za tri) in 14 skokov, Sexton 28, Okoro 15; Tatum 29 (11/26 iz igre), Pritchard in Fournier po 15.

UTAH – PORTLAND 98:105
Clarkson 29 (11/17 iz igre), Gobert 15 in 20 skokov, Ingles 14; Lillard 30 (10/20 iz igre), McCollum 26 (12/22 iz igre), Anthony 18 (4/5 za tri), Nurkić 11 in 15 skokov.

LA LAKERS – HOUSTON 124:122
Horton Tucker 23 (9/16 iz igre) in 10 podaj, Drummond 20 in 10 skokov, Kuzma 19, 10 skokov in 7 podaj, James, Davis, Schröder in M. Gasol niso igrali; Olynyk (4/6 za tri) in Brooks po 24, Martin 20 in 10 skokov, Oliver 17.