Dončić je že do odmora zadel šest trojk. Tudi Carmelu Anthonyju ga ni uspelo zaustaviti. Foto: AP

20-letni Ljubljančan je v sredo v Sacramentu zgrešil vseh pet metov za tri točke. Tokrat je že v prvi četrtini blestel, zadel je prve štiri mete izza črte, do odmora je nanizal 23 točk. Ko so se Blazersi v zadnji četrtini nevarno približali, je minuto in 10 sekund pred koncem uspešno polagal, zmago pa je potrdil s trojko po koraku nazaj prek iztegnjene roke Kenta Bazemora. Osem trojk na eni tekmi je rekord Dončića v Ligi NBA.

Mavericksi, ki so zmagali četrtič zapored, so zadeli kar 20 trojk. Izjemen večer je imel Tim Hardaway, ki je bil neustavljiv v tretji četrtini, ko je nanizal 15 točk. Tudi rezervisti Dallasa so prispevali pomemben delež, Seth Curry je dosegel 16 točk, Jalen Brunson pa jih je dodal 13.

Whiteside izkoristil odsotnost Porzingisa
Center Kristaps Porzingis je izpustil že deseto zaporedno tekmo zaradi bolečin v desnem kolenu. Pod košem so imeli gostje premoč. Hassan Whiteside je prispeval 21 točk in 18 skokov, zgrešil je le en met iz igre (9/10). Zvezdnik Damian Lillard se je izkazal s 34 točkami in 10 podajami. Carmelo Anthony je dodal 22 točk. Že v drugi četrtini je tekmo končal CJ McCollum, ki si je zvil gleženj.

Štiri trojke Dončića za preobrat v uvodni četrtini

35 točk Dončića za četrto zaporedno zmago Dallasa

Portland, ki se je v sredo v Houstonu veselil najodmevnejše zmage v sezoni, je odlično odprl srečanje v American Airlines Centru. Lillard je s trojko prisilil Rick Carlisla v minuto odmora že po treh minutah igre (2:12). Ko je Dončić ujel pravi ritem, so bili gostje v težavah. Najboljši novinec pretekle sezone je v prvi četrtini nanizal kar 14 točk, štirikrat je bil natančen izza črte. Najbolj zanimiva je bila trojka ob osebni napaki Maria Hezonje, a nato ni zadel prostega meta. Dallas je imel v uvodni četrtini, kjer se obrambi zares nista izkazali, točko naskoka (38:37).

Brunson je s sedmimi zaporednimi točkami povišal prednost na 47:40. Šok za Blazerse je bila poškodba gležnja CJ McColluma, ki je odšepal v garderobo in se ni več vrnil. Gostitelji so si priigrali devet točk naskoka po prvem polčasu (72:63). Dončić je bil na parketu 16 minut, prispeval pa je 23 točk, zadel je šest trojk. Gledalci so videli pravi šov, saj je Lillard dosegel 25 točk do odmora.

Tudi sporna nešportna osebna napaka ga ni spravila iz tira
V tretji četrtini se je razigral Hardaway, ki je prispeval 15 točk. Dončić je od prodoru nenamerno zadel Whitesida s komolcem v obraz. Sodniki so si pogledali posnetek in presenetljivo dosodili nešportno osebno napako. Ljubljančan je bil zelo jezen na delivce pravice, vendar je nato Whiteside zgrešil oba prosta meta.

Mavericksi so zadevali z vseh položajev in po novi trojki Dončića so si tri minute pred koncem tretje četrtine priigrali najvišjo prednost na srečanju (91:74). Blazersi so odgovorili z delnim izidom 15:7. Bazemore je s trojko prehitel sireno in po 36 minutah je bilo vprašanje zmagovalca še odprto (98:89).

Izjemna trojka za piko na i
Ko je Dončić na začetku zadnje četrtine sedel na klopi, sta Anthony in Bazemore s trojkama ujela priključek (102:96). Carlisle je 20-letnika osem minut pred koncem poslal nazaj na parket. Pri izidu 115:109 obe ekipi kar dve minuti in pol nista dosegli niti točke, nato pa se je Dončić odločil za prodor in ga uspešno končal s polaganjem. V naslednjem napadu je potrdil zmago z devetih metrov prek roke Bazemora.

"Na zadnjih petih tekmah nisem zadeval z razdalje. Tokrat sem bil bolj zbran. To je bila pomembna zmaga, zelo smo se morali potruditi. Lillard, Anthony in Whiteside so bili odlični. Upam, da poškodba McColluma ni huda," je poudaril Dončić, ki ostaja pri 20 trojnih dvojčkih. Klubski rekord Dallasa ima zdajšnji pomočnik trenerja pri LA Lakersih Jason Kidd, ki je dosegel enega več v dresu Mavsov.

Po treh dneh počitka tekma s Clippersi
Dallas bo zdaj imel tri dni počitka. Tudi v ponedeljek ne bo igral, ko je na sporedu dan Martina Luthra Kinga in so tekme ves dan, odigrali jih bodo kar 14. Edina torkova tekma bo nato v American Airlines Centru, kjer bodo Mavericksi gostili LA Clipperse.

Zmaga Miamija v Oklahomi
Košarkarji Miamija so se veselili zmage v Oklahomi (108:115). To je bila njihova enajsta zmaga na gostovanju, kjer v tej sezoni ne blestijo, na domačem parketu pa so izgubili le proti LA Lakersom.

Kendick Nunn je prispeval 22 točk, Bam Adebayo jih je dodal 21. Goran Dragić je v 29 minutah dosegel 10 točk. Pri Oklahomi se je zelo poznalo, da je manjkal center Steven Adams, ki si je v sredo proti Torontu poškodoval koleno. Danilo Gallinari je bil sedemkrat natančen izza črte.

Goran Dragić in soigralci so se utrdili na drugem mestu Vzhoda. Foto: Reuters

Gostitelji so se prebudili prepozno
Vročica si je odločilno prednost priigrala že na koncu uvodne četrtine, ki jo je z delnim izidom 12:2 dobila za 14 točk (26:40). Prednost je gostom uspelo ohraniti do odmora (47:61).

Oklahomi se nikakor ni uspelo približati, saj je bila obramba preslaba. Dragić je s trojko in polaganjem na začetku zadnje četrtine povišal na 83:99. Osem minut pred koncem so bili gostitelji v izgubljenem položaju (83:105). Shai Gilgeous-Alexander in Dennis Schröder sta se nato razigrala in znižala zaostanek, Chris Paul pa je s trojko poskrbel za navdušenje v dvorani Chesapeake Energy dve minuti pred koncem (105:112). V končnici so skušali gostitelji z meti izza črte priti še bližje, a niso bili natančni. Zmago Miamija je potrdil Jimmy Butler s polaganjem minuto pred koncem.

Atlanta šokirala Spurse
Za presenečenje večera je poskrbela Atlanta. Najslabša ekipa vzhodne konference je premagala San Antonio v AT&T Centru (120:121). Spursi so minuto in pol pred koncem s polaganjem Pattyja Millsa povedli s 120:114, nato pa so Hawksi dosegli zadnjih sedem točk.

Trae Young (31 točk, 6/9 za tri) je najprej zadel dva prosta meta, nato je bil 48 sekund pred koncem natančen izza črte, odločilni koš pa je prispeval Kevin Huerter s trojko sedem sekund pred zadnjim piskom sirene. DeMar DeRozan je zgrešil met za zmago San Antonia v zadnji sekundi. Hawksi, ki imajo šele 10 zmag, so dobili obe tekmi s Spursi v tej sezoni. To je bila prva zmaga Atlante v San Antoniu po 15. februarju 1997, ko je legendarni Tim Duncan igral še na univerzi.

Tekme 17. januarja:
DALLAS
- PORTLAND
120:112 (38:37, 34:26, 26:26, 22:23)
Dončić 35 (11/23 iz igre, 8/12 za tri, prosti meti 5/8), 8 skokov in 7 podaj v 34 minutah, Hardaway 29 (5/8 za tri), Se. Curry 16, Brunson 13, Kleber 10, Powell 8, Finney Smith 6, Wright 3; Lillard 34 (13/25 iz igre) in 10 podaj, Anthony 22 (8/16 iz igre), Whiteside 21 (9/10 iz igre) in 18 skokov, Bazemore 11, Hezonja in Simons po 7, McCollum 4, Tolliver in Trent po 3.

OKLAHOMA CITY - MIAMI
108:115 (26:40, 21:21, 31:31, 30:23)
Gallinari 27 (7/12 za tri), Schröder (8 podaj in 7 skokov) in Gilgeous-Alexander po 18, Paul 14, Diallo 11, Noel 10, Muscala 6, Bazley 4; Nunn 22 (3/5 za tri), Adebayo 21 (7/11 iz igre) in 8 skokov, Robinson in Butler (10 skokov in 7 podaj) po 14, Jones Jr. 13, Olynyk 12 (5/5 iz igre), Dragić 10 (4/13 iz igre, 2/7 za tri), 5 podaj in 2 skoka v 29 minutah, Leonard 9.

TORONTO - WASHINGTON 140:111
Powell 28 (10/17 iz igre, 4/9 za tri), Davis 23 (5/7 za tri), Gasol 20 (6/7 za tri), Anunoby 18, Ibaka 15; Brown 22 (9/13 iz igre), Bonga 17 in 10 skokov, Beal 14.

INDIANA - MINNESOTA 116:114
Warren 28 (11/18 iz igre, 3/4 za tri), Lamb 18, McDermott in A. Holiday po 13; Towns 27 (9/21 iz igre), Wiggins 22, Okogie 15.

PHILADELPHIA - CHICAGO 100:89
Korkmaz 24 (8/11 iz igre, 6/9 za tri), Simmons (11 skokov) in Horford po 20, Harris 13; LaVine 23 (9/20 iz igre), White 14.

MEMPHIS - CLEVELAND 113:109
Brooks 26 (4/7 za tri), Morant 16 in 8 podaj, Clarke 15; Sexton 28 (11/25 iz igre), Love 19, Nance 16 (7/8 iz igre).

SAN ANTONIO - ATLANTA 120:121
Aldridge 30 (11/20 iz igre), DeRozan 25 (9/18 iz igre), 9 skokov in 9 podaj, Mills 15, Murray 13 in 12 skokov; Young 31 (10/16 iz igre, 6/9 za tri), Reddish 22 (5/7 za tri), Huerter in Collins (10 skokov) po 18, Carter 14 (3/4 za tri).