Dončić je že devet minut pred koncem dosegel trojni dvojček. Foto: Reuters

22-letni Ljubljančan je dosegel 11. trojni dvojček v letošnji sezoni in 36. v karieri, kar ga uvršča že na enajsto mesto na večni lestvici Lige NBA. Met mu ni stekel (7/19 iz igre), zelo slab pa je bil predvsem pri poskusih izza črte (1/8). Kristaps Porzingis je v zelo dobri formi po dolgem počitku zaradi poškodbe kolena. Latvijec je zbral 21 točk in 10 skokov.

Luka Dončić zablestel z 11. trojnim dvojčkom

Raptorsi s sedmerico rezervistov pretili do konca
Mavericksi so vodili od začetka do konca tekme, čeprav so v drugem polčasu precej popustili in še v zadnji minuti je bilo napeto. Trener Toronta Nick Nurse je v igro poslal le sedem košarkarjev, ki pa so se srčno borili in tudi po zaostanku z 19 točkami v tretji četrtini niso popuščali. Novinec Jalen Harris je bil najboljši strelec srečanja z 31 točkami. Raptorsi so izgubili šestič zapored in dve leti po naslovu prvaka ne bodo igrali v končnici. V tej sezoni se je zelo poznalo, da so domače tekme igrali v Tampi.

Začetna peterka Raptorsov v American Airlines Centru je bila nenavadna. Malachi Flynn, Jalen Harris, Khem Birch, Freddie Gillespie in Stanley Johnson so lahko zaigrali sproščeno, saj možnosti za končnico ni bilo več. Fred VanVleet, OG Anunoby, Chris Boucher, Rodney Hood, Kyle Lowry, Pascal Siakam so že končali sezono.

Minuto in 54 sekund pred koncem se je Dončić izkazal tudi z zabijanjem. Foto: Reuters

Dallas do lepe prednosti v drugi četrtini
Mavericksi so prvo četrtino dobili z 31:26 in vse do sredine druge četrtine so Raptorsi držali priključek. Nicolo Melli, Porzingis in Jalen Brunson so nato zadeli za tri točke. Dallas si je ob odmoru nabral 14 točk naskoka (66:52).

Dončić je edino trojko na tekmi zadel na začetku drugega polčasa, ko je povečal prednost na 71:54. V nadaljevanju tretje četrtine sta se razigrala Harris in Flynn in po 36 minutah je Toronto znižal na 92:83.

Flynn poskrbel za napeto končnico
Raptorsi so igrali sproščeno in z delnim izidom 14:5 so se po trojki Flynna tri minute pred koncem približali na 105:102. Dorian Finney Smith je nato zadel trojko z desne strani, v naslednjem napadu pa je Dončić švignil mimo Gillespieja in z zabijanjem povišal na 110:102. V zadnji minuti se je začela taktična igra prostih metov. Flynn je s polaganjem znižal na 112:110 pet sekund pred zadnjim piskom sirene, a je nato Josh Richardson zadel oba prosta meta. Harris je zgrešil zadnji met na tekmi in gostitelji so se veselili težko prigarane zmage.

Zadnji dan rednega dela bo na sporedu v nedeljo, ko bo Dallas gostoval v Minnesoti. Po porazu Portlanda v Phoenixu so Mavericksi na petem mestu, kar bi trenutno pomenilo, da bi se v prvem krogu znova srečali z LA Clippersi.

Dončić: Ko smo bili na 13. mestu, so nas vsi odpisali
"Odlično, da smo se izognili dodatnim kvalifikacijam. Ko smo bili na 13. mestu, so nas vsi odpisali. Zdaj smo v končnici. Imeli bomo nekaj počitka naslednji teden in res ga potrebujemo," je bil zadovoljen Dončić.

"Ključno je, da smo se izognili dodatnim tekmam. Velika prednost je, da smo neposredno v končnici. Zelo sem srečen, saj so fantje trdo delali celotno sezono," je dodal trener Rick Carlisle, ki je pred desetletjem popeljal Dallas do edinega naslova prvaka.

Clippersi brez zvezdnikov poraženi v Houstonu
Trener Clippersov Tyronn Lue se je odločil, da nosilce igre spočije pred končnico. Po četrtkovi zmagi v Charlottu so Kawhi Leonard, Paul George in Patrick Beverley v Houstonu počivali.

Zadnjeuvrščena ekipa v ligi je to znala unovčiti. Rocketsi so na zadnji domači tekmi sezone ugnali Clipperse s 122:115. Kelly Olynyk je bil blizu trojnega dvojčka, zbral je 20 točk, 11 podaj in devet skokov. Houston se je veselil prve zmage po 29. aprilu, to je bila šele druga zmaga na zadnjih 14 srečanjih.

Vlatko Čančar je zelo dobro izkoristil veliko minutažo v Detroitu. Denver si lahko z zmago v Portlandu v nedeljo zagotovi tretje mesto na Zahodu. Foto: Reuters

Clippersi so padli na četrto mesto. Zbrali so 47 zmag in 24 porazov. Tak izkupiček ima tudi Denver, ki pa je boljši na medsebojnih tekmah.

Čančar prvič v karieri v začetni peterki
Nuggetsi so zanesljivo odnesli zmago iz Detroita (91:104). Nikola Jokić je že v tretji četrtini dosegel trojni dvojček (20 točk, 15 skokov in 11 podaj).

Vlatko Čančar je prvič v karieri začel tekmo v Ligi NBA. V 32 minutah je prispeval 11 točk in 4 skoke. Le Markus Howard, ki se je z 20 točkami veselil rekorda kariere, je bil na parketu še dve minuti več. Trener Michael Malone je sporočil, da se bo še odločil, koliko minut bo namenil nosilcem igre v nedeljo v Portlandu. Nuggetsi bi z zmago potrdili tretje mesto na Zahodu.

Russell Westbrook je že pred tekmo v Capitol One Areni prejel dres s številko 182. Lastnik Wizardsov Ted Leonsis mu ga je izročil. Na velikem zaslonu so zavrteli vrhunce njegove kariere. O njegovem rekordu so spregovorili Oscar Robertson, Magic Johnson, Jason Kidd in LeBron James, ki so na večni lestvici po številu trojnih dvojčkov za njim. Foto: Reuters

Prvo mesto na Vzhodu potrdila Philadelphia
Philadelphia je odpravila Orlando s 122:97 in potrdila prvo mesto v vzhodni konferenci. Sixersi so bili zadnjič prvi na Vzhodu leta 2001, ko so se prebili v finale Lige NBA, v katerem pa so z 1:4 v zmagah izgubili proti LA Lakersom. Pred 20 leti je bil MVP rednega dela Allen Iverson, tokrat pa je resen kandidat Joel Embiid. Lokalne oblasti so sporočile, da bo v končnici Wells Fargo Center lahko polovično zaseden, kar pomeni, da se bo že v uvodnem krogu lahko zbralo 10.000 navijačev.

Washington v dodatnih kvalifikacijah
Washington je ugnal Cleveland s 120:105 in potrdil mesto v dodatnih kvalifikacijah. Wizardsi bodo v torek gostovali v Charlottu ali Indianapolisu. Dobiti bodo morali obe dodatni tekmi, če bodo želeli postati osmi nosilci končnice, kar bi pomenilo, da bi se pomerili s Philadelphio.

Russell Westbrook je dosegel že 183. trojni dvojček v karieri (37 jih je zbral v tej sezoni). Tokrat je prispeval 21 točk, 17 podaj in 12 skokov. Le John Stockton in Isiah Thomas ta pred njim sedemkrat zapored zbrala najmanj 15 podaj.

Tekme 14. maja:
DALLAS – TORONTO
114:110 (31:26, 35:26, 26:31, 22:27)
Porzingis 21 (9/19 iz igre, 3/5 za tri) in 10 skokov, Dončić 20 (7/19 iz igre, 1/8 za tri, prosti meti 5/5), 11 podaj in 10 skokov v 34 minutah, Brunson 19 (3/4 za tri), Finney Smith 17 (4/6 za tri), Richardson 10, Hardaway (1/11 iz igre), Burke in Powell po 7, Melli 6; Harris 31 (5/12 za tri), Flynn 26 (11/21 iz igre), S. Johnson 15 in 10 skokov, Baynes in Birch po 13, Bembry 8, Gillespie 4.

WASHINGTON – CLEVELAND 120:105
Westbrook 21 (7/18 iz igre), 17 podaj in 12 skokov, Bertans 17, R. Lopez in Hačimura po 14; Sexton 26 (8/16 iz igre), Allen 18 in 14 skokov, Okoro 17, Osman 16.

DETROIT – DENVER 91:104
Diallo 18 in 12 skokov, Cook 17; Jokić 20 (7/11 iz igre), 15 skokov in 11 podaj, M. Howard 20, Morris 15, Čančar 11 (5/9 iz igre, 0/1 za tri, prosti meti 1/1) in 4 skoki v 32 minutah.

PHILADELPHIA – ORLANDO 122:97
Se. Curry 20 (4/5 za tri), Milton 15, Embiid (11 skokov) in Simmons (9 podaj) po 13; Brazdeikis 21 (9/12 iz igre), C. Randle in Hampton po 12.

OKLAHOMA CITY – UTAH 93:109
Mihajljuk 19 (3/4 za tri), Maledon in Deck po 18; Bogdanović 22, Clarkson 18, Gobert 16 in 18 skokov.

HOUSTON – LA CLIPPERS 122:115
Olynyk (11 podaj in 9 skokov) in Tate po 20, Lamb in Thomas po 17, Brooks 15; Kennard 23 (9/19 iz igre), Scrubb 17, Ibaka 15, Patterson in Cousins po 13, George, Leonard in Beverley niso igrali.

MEMPHIS – SACRAMENTO 107:106
Winslow 25 (4/6 za tri) in 13 skokov, Tillie in Tillman (10 skokov) po 16; King 27 in 9 skokov, Jones 17 in 11 skokov, J. James 16, Metu 15.

GOLDEN STATE – NEW ORLEANS 125:122
Poole 38 (12/22 iz igre, 4/9 za tri), Mulder 28 (7/13 za tri), Bazemore 14, Paschall 12, Curry, Wiggins in Green niso igrali; Alexander Walker 30 (4/8 za tri), Marshall 20 in 13 skokov, Hayes 19, Gabriel 14, Bledsoe 11.