Luka Dončić je odigral najboljšo tekmo v sezoni. Foto: Reuters

Desetič v karieri je 22-letni Ljubljančan dosegel 40 točk ali več. Konkretno je popravil rekord sezone, ki je bil do zdaj 33. Ob tem je v statistiko vpisal še 14 skokov, s čimer je izenačil svoj najboljši letošnji dosežek, in sedem podaj. S črte prostih metov je bil odličen (11/12), iz igre je metal 13/24, za tri pa 4/10. "Občutek je bil izjemen. Še naprej moram trdo delati in zaupati v svoj met. Vsak dan ne gre, kot bi si želel, a moram ostati samozavesten," je takoj po tekmi o metu z razdalje povedal junak domače zmage.

Dallas je zmagal desetič na zadnjih 11 tekmah, šestič zapored pa je bil uspešen na domačem parketu. Tudi naslednji dve tekmi bo igral v American Airlines Centru. Zdaj ga najprej že v noči na petek ob 1.30 po slovenskem času čaka dvoboj z najboljšo ekipo lige, Phoenixom. Zatem v Teksas prihaja še Memphis. Drugič v tej sezoni so bili Mavsi boljši od Toronta, ki je imel tako kot oktobra v Kanadi ogromno dela z Dončićem. Tedaj je bil v ekipi tudi Goran Dragić, ki od novembra ne trenira in ne potuje z Raptorsi. Ti so po šestih zaporednih zmagah na zadnjih petih tekmah klonili štirikrat. Gostje so igrali le s sedmerico.

"Mislim, da na zadnjih tekmah igramo zares dobro obrambo. V tej seriji desetih zmag na 11 tekmah je bila prav obramba ključna. Trenutno smo med petimi najboljšimi defenzivnimi ekipami v ligi. V napadu žoga lepo kroži, vseeno pa je ključna obramba. Energija in prizadevnost sta ključni. Imamo kakovostne posameznike, ki znajo igrati dobro individualno obrambo, a igramo jo zelo dobro tudi kot ekipa. Zato zmagujemo," je dodal Dončić.

Luka je bil le enkrat v tej sezoni tako učinkovit v prvem polčasu. V prvem delu je dal 22 točk, kar sta le dve manj od njegovega povprečja na tekmo v tej sezoni. Od tega jih je osem vpisal v uvodni četrtini, v kateri je bil sicer z devetimi najbolj razigran Tim Hardaway. Moštvi sta se v prvem polčasu v vodstvu zamenjali kar 16-krat. Najvišja razlika je v tem delu znašala osem točk, ko so v 16. minuti gostje povedli z 31:39. Sledilo je šest zaporednih točk Dončića, štiri minute pred odmorom pa je Luka po dvojni podaji z Jalenom Brunsonom v protinapadu popeljal Mavse v vodstvo (45:44). Do konca prvega dela so Raptorsi metali še šest prostih metov, izid polčasa (55:54) pa je s "floaterjem" 50 sekund pred koncem postavil Dončić. 14 točk je v prvem delu dodal Porzingis.

Osem točk je slovenski zvezdnik dosegel v tretji četrtini, v kateri je Dallas prevzel pobudo. Na gostujoče vodstvo z 59:61 sta s trojkama odgovorila Dorian Finney-Smith in Dončić. Pascal Siakam je na dobri polovici četrtine izenačil na 67, nato pa je s petimi zaporednimi točkami Luka začel delni izid 9:0. Minuto in pol pred koncem četrtine je Dončić najprej podal Joshu Greenu, nato na drugi strani dobil skok in v protinapad poslal Hardawaya, ki je poskrbel za prvo dvomestno prednost Mavsov. Po treh četrtinah je bil rezultat 83:76.

V prvi polovici zadnje četrtine gostitelji skoraj tri minute niso dosegli točk, a po zaslugi dobre obrambe so ostali v vodstvu. Šest minut in pol pred koncem je Dončić po znižanju na -2 zadel trojko za 90:85. Raptorsi so agresivno pokrivali Luko in ga ves čas podvajali. Ko je ostalo še pet minut, je samega na trojki našel Reggieja Bullocka, ki je bil uspešen za +6, toda Toronto se je vrnil v igro. Fred VanVleet je bil najprej dvakrat uspešen s črte prostih metov, nato pa je dve minuti pred koncem z velike razdalje s trojko vrnil goste v vodstvo (95:96). Nemudoma je s prodorom odgovoril Dončić, ki je nato iz igre vrgel Scottieja Barnesa, stopil korak nazaj in bil s podobne razdalje natančen za tri (100:96). Porzingis in Maxi Kleber sta zatem zapravila žogo, ko je znižal Chris Boucher, toda VanVleet in Boucher sta zgrešila trojki za vodstvo, sedem sekund pred koncem pa je Porzingis s črte prostih metov potrdil domačo zmago.

Orlando ni našel rešitve za izjemnega Joela Embiida. Foto: Reuters

Philadelphia je s 123:110 premagala Orlando, Joel Embiid pa je v le 27 minutah dosegel kar 50 točk, s čimer je izenačil rekord kariere. Iz igre je metal 17/23, ujel pa je tudi 12 odbitih žog. V zadnji četrtini je igral le še 58 sekund, potem ko so si po odlični tretji, ki so jo dobili s 47:23, gostitelji priigrali občutno prednost. Pridružil se je legendarnima Allenu Iversonu in Wiltu Chamberlainu, ki sta edina košarkarja Philadelphie, ki sta več kot enkrat prispevala 50 točk. "Je malce Olajuwona, malce Garnetta, izjemna kombinacija. Toda razlika je, da se lahko potegne na trojko in zadene izza črte. To ga dela drugačnega. On je Joel Embiid," je varovancu laskal trener Doc Rivers.

Chicago je prekinil serijo štirih porazov. S 117:104 je ugnal Cleveland. Srečanje so Biki končali z delnim izidom 14:2, ki ga je, potem ko je s trojko goste povsem približal nekdanji košakar Bullsov Lauri Markkanen, z natančnim metom izza črte začel Ayo Dosunmu. DeMar DeRozan se je izkazal s 30, Nikola Vučević, ki je ujel tudi 12 odbitih žog, pa s 24 točkami. Chiacgo je prekinil serijo petih zmag Cavsov.

Milwaukee je bil s 126:114 boljši od Memphisa, pri katerem sta manjkala nosilca igre Dilon Brooks in Desmond Bane. Blestela sta Ja Morant s 33 in Jaren Jackson z 29 točkami, a vseeno ni bilo dovolj za zmago Grizlijev, ki so predtem na zadnjih 13 tekmah slavili zmago 12-krat. Trenutni prvaki so imeli zelo razigrana Giannisa Antetokounmpa, ki je 33 točkami dodal 15 skokov, in Khrisa Middletona, ki se je ustavil pri 27 točkah.

Predstavo večera je uprizoril Nikola Jokić, ki je v zmagi Denverja nad Clippersi s 130:128 vknjižil 49 točk, 14 skokov in 10 podaj. Njegova deseta podaja je prišla do Aarona Gordona, ki je 1,9 sekunde pred koncem zadel odločilno trojko. Srb je dosegel tretji zaporedni trojni dvojček, desetega v sezoni. Na drugi strani je z 32 točkami (rekord kariere) in 10 skoki blestel Hrvat Ivica Zubac.