Aaron Gordon je bil najboljši strelec pete tekme s 27 točkami. Zadel je tri trojke in prikazal najboljšo predstavo v letošnji končnici. Foto: Reuters

Nikola Jokić tokrat ni imel strelskega večera, a je vseeno zbral 23 točk in 12 skokov. Center iz Somborja je zgrešil enajst metov iz igre (8/19). Ko je devet minut in pol pred koncem dobil peto osebno napako, je odšel na klop. Vrnil se je pet minut zatem, Nuggetsi pa so še vedno vodili z devetimi točkami naskoka.

Nikola Jokić je v finalni seriji dosegel že 123 točk in bo zagotovo postal MVP finala, če bodo Nuggetsi naslednji teden osvojili prvi naslov. Foto: Reuters

Izjemni predstavi Gordona in Browna
Najboljši strelec tekme v Kaseya Centru je bil Aaron Gordon s 27 točkami, zadel je tri trojke iz štirih poskusov. Zelo se je izkazal tudi rezervist Bruce Brown, ki je 11 od 21 točk prispeval v zadnji četrtini.

Jamal Murray je postal prvi igralec v zgodovini Lige NBA, ki je na štirih zaporednih finalnih tekmah zbral vsaj 10 podaj. Tokrat je prispeval 15 točk in 12 podaj.

Čančar znova vso tekmo sedel na klopi
Vlatko Čančar tretjič v tej finalni seriji ni stopil na parket, potem ko je na tretji tekmi igral pol minute. Trener Michael Malone ima na voljo tako talentirano ekipo, da tudi Reggie Jackson, DeAndre Jordan in Thomas Bryant znova niso igrali.

Jimmy Butler je bil neustavljiv proti Milwaukeeju, New Yorku in Bostonu. V finalu še ni presegel 30 točk. Foto: Reuters

Butler še ni "eksplodiral" v finalu
Jimmy Butler je bil znova najboljši strelec Vročice s 25 točkami. V finalni seriji zvezdnik igra dobro, a še ni imel izjemne predstave. Pred dvema letoma in pol je v mehurčku v Orlandu zrežiral obe finalni zmagi nad LA Lakersi, v tem finalu pa še ni "eksplodiral".

Miami zadel le osem trojk
Bam Adebayo je zbral 20 točk in 11 skokov, a znova je zgrešil preveč metov iz rakete (8/18 iz igre). Miami je zadel le osem trojk iz 28 poskusov. Trikrat je bil izza črte natančen veteran Kevin Love, znova sta odpovedala Max Strus (0 točk; 0/3 iz igre), Gabe Vincent (2 točki; 0/4 za tri).

Haslem na 43. rojstni dan doživel grenek poraz
Tyler Herro še ni okreval po zlomu roke 16. aprila v Milwaukeeju. Zelo se pozna, da manjka. Prav tako bi zelo prav prišel izkušeni Victor Oladipo. Najstarejši igralec, ki je igral v finalu Lige NBA Udonis Haslem, je praznoval 43. rojstni dan. Tokrat ni dobil priložnosti.

Miami držal priključek v prvem polčasu
Nuggetsi so bolje začeli srečanje, po trojki Browna so si zagotovili sedem točk naskoka (11:18), a je nato Miami na krilih Butlerja z delnim izidom 10:2 v zadnjih dveh minutah dobil prvo četrtino z 21:20. Zvezdnik Vročice je zadel trojko iz levega kota ob pisku sirene.

Delavci v Kaseya Centru so morali sredi tretje četrtine naravnati obroč. Foto: Reuters

Jokić, ki si je v uvodni četrtini zvil gleženj, se je razigral v drugi četrtini, ko je zadel tudi dve trojki. Denver je bil vseskozi v minimalnem vodstvu, razlika je ob odmoru znašala štiri točke (51:55).

Gordon zagotovil Nuggetsom 13 točk naskoka
Sredi tretje četrtine se je Denver s sedmi zaporednimi točkami uspel odlepiti (61:74). Tudi večminutni odmor, ko so delavci v dvorani morali naravnati obroč, ni pomagal Vročici. Gordon je zaključil tretjo četrtino s sedmimi zaporednimi točkami, s trojko je povišal na 73:86 po 36 minutah.

Jokić prejel peto osebno napako, a Vročica se ni približala
Na začetku zadnje četrtine je Miami zaigral precej bolj agresivno v obrambi. Z delnim izidom 8:0 se je po košu in dodatnem prostem metu Butlerja približal na 81:86. Jokić se je prerival z Adebayom, ki je teatralno padel na parket, a sodniki so Srbu dosodili peto osebno napako. Do konca je bilo še devet minut in pol, Jokić pa je moral na klop.

Bruce Brown je v ključnih trenutkih prevesil tehtnico na stran Denverja. Foto: AP

Brown blestel v zadnji četrtini
Murray in veteran Jeff Green sta bila natančna izza črte v ključnih trenutkih, ko so Nuggetsi igrali brez najboljšega igralca finala. Ko se je štiri minute pred koncem vrnil na parket, je prednost še vedno znašala devet točk (87:96). Brown je bil neustavljiv v zadnji četrtini, ko je dosegel kar 11 točk. Minuto in pol pred koncem je zapečatil usodo Vročice (91:108). Trenerja se tokrat nista odločila za menjave in rezervisti sploh niso dobili priložnosti za igro v zadnji minuti.

Brazilska nogometna zvezdnika Neymar in Vinicius Junior sta prav tako uživala v Kaseya Centru, Oba bi seveda precej raje igrala v finalu Lige prvakov v Carigradu. PSG je izpadel že v osmini finala proti Bayernu, madridski Real pa v polfinalu proti Manchester Cityju. Foto: AP

Malone navdušen nad predstavami Browna, Gordona in Murrayja
"Ko je moral Nikola na klop v rednem delu sezone, je šlo velikokrat vse narobe. Tokrat je Miami začel zadnjo četrtino z delnim izidom 8:0, Nikola pa je prejel peto osebno napako. Bruce Brown je bil izjemen v zadnji četrtini, ko se je obramba Miamija osredotočila na Murrayja. Gordon je imel sanjski večer, bil je pravi bojevnik na obeh straneh parketa. Ne morem verjeti, da Murray ni imel niti ene izgubljene žoge, znova pa je zbral 12 podaj," je bil na novinarski konferenci zadovoljen trener Nuggetsov Malone, ki je večkrat poudaril, da njegovi varovanci niso dobro odigrali prvih dveh tekem v Ball Areni.

"V garderobi ne slavimo, saj še nismo osvojili naslova. Nič še nimamo v vitrini. Zavedam se, da nas bodo navijači nosili po zraku po teh dveh zmagah v Miamiju, a ključna je peta tekma na domačem parketu," je dodal strateg Denverja.

Predsednik Miamija Pat Riley je doživel številne nepozabne trenutke. To je že njegov 19. finale v različnih vlogah. Foto: AP

Gordon: Jokić je pravi general na parketu
"Jokić je izjemen podajalec. Zelo inteligenten igralec je, vedno predvidi, kaj se bo zgodilo v naslednjem trenutku. Razmišlja korak naprej in je pravi general na parketu. Vedno se pravilno odloči in obramba tekmecev ima veliko težave. Imamo veliko igralcev, ki lahko prevzamejo glavno vlogo," je pojasnil Gordon.

Spoelstra: Ključno je, da se finalna serija naslednji teden vrne v Miami
"Ko smo se uspeli približati, so vedno znova ušli na 10 ali več točk razlike. V ključnih trenutkih sta Brown in Murray dosegla nekaj pomembnih točk. Imamo zelo tekmovalno ekipo, ki se ne bo predala. Velikokrat sem že doživel preobrate z zmago na peti tekmi v seriji. Ključno je, da se finalna serija naslednji teden vrne v Miami. Prepričan sem, da bo v Denverju odlično vzdušje, mi pa smo zagrizeni in na vsak način želimo igrati na šesti tekmi doma," je razlagal trener Miamija Erik Spoelstra.

Komisar Lige NBA Adam SIlver si je ogledal četrto finalno tekmo. Foto: Reuters

Butler: Ni nemogoče, da dobimo tri tekme zapored
"Zdaj smo v položaju, ko moramo dobiti vsako naslednjo tekmo. Ni nemogoče, da dobimo vse tri. Ne bomo se predali, Naš cilj je naslov prvaka in veliko smo vložili v to sezono. Ves trud bi bil zastonj, če nam ne bi uspelo. Znova sem zgrešil nekaj odprtih metov. Naredili smo tudi nekaj napak v obrambi in to bo treba popraviti na peti tekmi. Naša trenutna realnost je, da moramo nujno dobiti tri tekme zapored," je poudaril Butler.

Le Clevelandu je uspela epska vrnitev v finalu
Miami je dobil prvih šest domačih tekem v letošnji končnici, zadnje štiri pa je izgubil. Proti Bostonu je zapravil vodstvo s 3:0 v zmagah, a se izvlekel na sedmi tekmi v TD Gardnu. Zdaj potrebuje še večji podvig.

Le ena ekipa se je v finalu Lige NBA vrnila po zaostanku z 1:3 v zmagah. To je uspelo Clevelandu proti Golden Statu junija 2016, ko sta blestela LeBron James in Kyrie Irving.