Trdna obramba, prevlada pod košema in smrtonosen met z razdalje so trije temelji Utahovega uspeha, ki jih je prikazal tudi proti Dallasu ob deseti zaporedni zmagi. Jazz je trenutno najbolj nevarna ekipa v Ligi NBA, z zmago nad Mavsi pa je tudi prevzel vodstvo na Zahodu, saj so LA Lakersi v derbiju vodilnih konferenčnih ekip tesno izgubili pri Philadelphii.

Dončić lahko le omilil poraz
Teksašani na tekmi sploh niso vodili, sredi tretje četrtine so zaostajali že za 24 točk, na koncu pa so lahko samo omilili poraz. Tretji zaporedni neuspeh Mavsov, za katere je Luka Dončić sicer dosegel 30 točk, a za svoj visoki standard podelil le šest podaj in zbral samo štiri skoke.

S porazom za "samo" 12 točk jo je Dallas tudi statistično bolje odnesel kot jo običajno Utahove žrtve – med zmagovitim nizom Jazz premaguje nasprotnike za povprečno slabih 16 točk. Utah je skok dobil s kar 50:36, met za tri točke pa s 39:34 odstotkov, pri čemer se je razmerje v korist poražencev izdatno popravilo v zadnjem delu že odločene tekme.

Brez težav tudi brez prvega strelca
Z 31 točkami je blestel rezervist Jordan Clarkson, prvi zvezdnik Rudy Gobert je prispeval 29 točk in 20 skokov, organizator igre Joe Ingles je s sedmimi trojkami prišel do 21 točk ... Odsotnosti prvega strelca Donovana Mitchlla, ki je manjkal zaradi pretresa možganov, tako sploh ni bilo občutiti.

Čez dva dni znova proti Utahu
Nasprotno se je trojici povratnikov pri Dallasu poznala zarjavelost po 20 dneh odsotnosti zaradi novega koronavirusa. Dorian Finney-Smith, Josh Richardson in Dwight Powell so skupaj dosegli le devet točk v skupno 61 minutah igre. Mavericksi in Dončić ostajajo v Salt Lake Cityju, kjer jih čez dva dni – v noči na soboto – čaka vnovično merjenje moči z Utahom.

Lani edini brez niza treh porazov
"Ne vem, kaj naj rečem,"
je po tekmi skušal misli zbrati Dončić, ko so ga povprašali o slabih začetkih tekem. "Trenutno je veliko stvari narobe. Moramo se pobrati in biti precej boljši," LD77 priznava, da se je Dallas znašel v težavah. V zadnjih 12 dneh so sestavili še drugi niz treh porazov (izgubili so 6 od zadnjih 8 tekem), potem ko so bili lani Mavsi sploh edini klub v ligi, ki v celotni sezoni ni doživel treh zaporednih neuspehov.

Porzingis: Nimamo razjasnjenih vlog
"Nimamo še tiste kemije, ki jo iščemo. Nimamo razjasnjenih vlog na parketu. Samo nekako igramo. Smo nadarjena skupina igralcev, toda dokler ne bomo imeli vseh igralcev za igranje, hkrati pa imeli nekaj prostega časa zunaj igrišča, ne bomo našli kemije,"
je kritičen Kristaps Porzingis.

Luka Dončić je imel med tekmo težave z desnim kolenom, ki so mu ga ob koncu 1. in v začetku 2. četrtine dlje časa hladili z ledom. Foto: Reuters

Prva četrtina (32:19): Dallas zgrešil vse mete za tri
Uvod je pripadel Utahu, ki je s šestimi točkami Goberta povedel s 13:8, zaradi česar je moral Carlisle vzeti minuto odmora. A to ni pomagalo in Jazz je pobegnil za 10 točk (18:8), razlike pa Mavsi niso znali zmanjšati. Dobri dve minuti pred iztekom uvodne četrtine je Dončić (7 točk) obsedel zaradi bolečin v desnem kolenu. Medtem je Jazz samo še povečeval prednost vse do +15, iz devetih poskusov so zadeli štiri trojke. Na drugi strani so Mavsi zgrešili vseh šest metov za tri.

Druga četrtina (37:29): Šov prvega rezervista Clarksona
Domači rezervisti so še naprej imeli trdno obrambo in razigran napad ter niso pustili dihati gostom. Blestel je Jordan Clarkson, ki je v 13 minutah igre natresel kar 22 točk! Ob tem je 28-letni Floridčan podelil še blokado in pobral nekaj žog ter lepo pokazal, zakaj ga ima marsikdo za najboljšega šestega igralca lige v novi sezoni.

Pri 45:27 se je Dončić vrnil v igro. Vseeno je zaostanek Dallasa narasel kar na -21, preden je LD77 dosegel prve točke v drugi četrtini. V zadnjem delu se je v napadu razigral še prvi zvezdnik Rudy Gobert, ki je prvi polčas končal z 20 točkami in 12 skoki, kar je Francozov najboljši izkupiček kariere v prvih polčasih. Za dobro mero je pet trojk natresel Avstralec Joe Ingles. Razmerje skokov je bilo 36:17!

Salt Lake City je drugo najmanj gostoljubno mesto za Dallas. Mavsi so v svoji zgodovini pri Utahu slavili zmago 23-krat, manjkrat so v gosteh ugnali le LA Lakerse (20-krat). Foto: AP

Tretja četrtina (31:30): Jazz mirno nadzoruje tekmo
Naveza Dončić-Hardaway je skušala vliti nekaj upanja gostom in znižala zaostanek na 65:80, slovenski superzvezdnik je v tem delu igre dosegel 15 točk. A razigrana Gobert in Ingles nista dopuščala dvomov ter sta zanesljivo ohranjala nadzor nad tekmo, gostitelji pa so še vedno prevladovali v skoku in metu z razdalje.

Četrta četrtina: Mavsi omilili poraz
Zadnji del tekme so Mavsi odprli z nizom 7:0 in se približali na 15 točk zaostanka, medtem ko je Jazz zgrešil osem zaporednih metov. Dončić je presegel svoje točkovno povprečje v sezoni in prišel do 30 točk, a na manj kot -13 gostje niso mogli priti, saj so bili v skoku še vedno podrejeni. Sočasno je imel Jazz preveč razigranih igralcev, zlasti pri metu z razdalje, kar pa ni naključje, saj je po odstotku trojk drugi v celotni ligi, medtem ko je Dallas predzadnji.

Sorodna novica V četrtek začetek glasovanja za tekmo All Star, ki je še vprašljiva

Zlata zrna zmlela šibko Vročico
Heat se je po sanjskih predstavah v poletnem mehurčku znašel v primežu poškodb in okužb z novim koronavirusom. Zvezdnik Jimmy Butler je še vedno odsoten, poškodovani so štirje igralci, še štirje so bili vprašljivi, na koncu pa je za srečanje z Denverjem odpadel tudi Goran Dragić (poškodba dimelj).

Četrti zaporedni poraz Miamija
Nuggetsi so imeli tako prosto pot do pete zaporedne zmage. Prvi zvezdnik Nikola Jokić je prispeval 21 točk in 11 podaj, za spremembo pa podelil "le" tri podaje. Drugi ključni mož Jamal Murray je prispeval 14 točk, potem ko je bil pred tekmo kaznovan z globo 25 tisoč dolarjev, ker se je na zadnji tekmi z Dallasom fizično znesel nad Timom Hardawayem. Miami je doživel četrti zaporedni poraz in sedmega na zadnjih devetih tekmah, s čimer je potonil proti dnu Vzhoda.

Harris 2,4 sekunde pred koncem potopil Lakerse
V Philadelphii sta se pomerili vodilni ekipi Vzhoda in Zahoda, srečanje Philadelphie in LA Lakersov pa ni razočaralo, saj so odločale zadnje sekunde. Slabe tri minute pred koncem so 76ersi vodili s 105:93, a nato bi skoraj zapravili dobljeno tekmo. Lakersi so z nizom 13:0 prevzeli vodstvo, zadeli so kar tri zaporedne trojke.

Le 11 sekund pred koncem jih je Anthony Davis po podaji LeBrona Jamesa s 106:105 popeljal do prvega vodstva po prvi četrtini. A v zadnjem napadu je Philadelphio osrečil Tobias Harris (24 točk), ki je izigral obrambo gostov in 2,4 sekunde pred koncem mirno zadel za končnih 107:106. Davisov met ob sireni z ogromne razdalje ni bil uspešen in Jezerniki so doživeli prvi gostujoči poraz v novi sezoni.

Tekme 27. januarja:
UTAH − DALLAS
116:104 (32:19, 37:29, 31:30, 16;26)
Clarkson 31 (iz igre 11/21, Gobert 29 in 20 skokov, Ingles 21 (za tri 7/11), Conley 17; Dončić 30 (iz igre 13/24, za tri 2/7), 6 podaj in 4 skoki v 34 minutah, Hardaway 19, Porzingis 18.

34-letni Goran Dragić je izpustil tretjo od 17 tekem Miamija v tej sezoni. Foto: Reuters

MIAMI − DENVER 82:109
Nunn 17. Adebayo 15, Achiuwa 10; Jokić 21 in 11 skokov, Porter Jr. 17, Murray 14, Milsap 11 ... Čančar 0 (iz igre 0/1) in 1 skok v 2 minutah.