Luka Dončić ne želi igrati dodatnih tekem za končnico sredi maja. Četrtkova in sobotna tekma z Lakersi bosta zelo pomembni. Foto: AP

22-letni Ljubljančan je bil blizu desetemu trojnemu dvojčku v tej sezoni. Na zadnjih 17 tekmah mu ta statistični podvig ni uspel. Tokrat je imel veliko pomoči soigralcev. Kristaps Porzingis je zbral 19 točk, Jalen Brunson pa jih je 18 od 20 dosegel v prvem polčasu.

Mavericksi so končali niz štirih porazov v American Airlines Centru. Tekma bi morala biti odigrana že 17. februarja, vendar je bila preložena zaradi izrednih zimskih razmer v Teksasu. Pistonsi so na zadnjem mestu na Vzhodu. Znova so popolnoma odpovedali v obrambi. Jerami Grant je zbral 26 točk, Cory Joseph pa jih je dodal 24.

Detroit popustil po odlični uvodni četrtini
Grant je v prvi četrtini nanizal 15 točk in Pistonsi so imeli minimalno prednost po 12 minutah (33:36). Dallas se je razigral z vstopom Dončića tri minute pred odmorom. Z delnim izidom 12:2 so gostitelji na odmor odšli s prednostjo devetih točk (67:58).

Dončić na parketu do konca tekme
Na začetku zadnje četrtine je Tim Hardaway s trojko povečal prednost na 105:90. Pistonsi niso več resno ogrozili zmage Dallasa, a vseeno so bili blizu, zato je Rick Carlisle pustil Dončića na parketu vse do zadnjega piska sirene. 24 sekund pred koncem je zadel še četrto trojko na srečanju. Porzingis je odšel na klop minuto pred koncem zaradi šeste osebne napake. Latvijec v tej sezoni ne igra na drugi tekmi, če Dallas igra v zaporednih večerih.

Lastnik Mark Cuban je vendarle dočakal tudi domačo zmago. Po tekmi je bil zelo dobre volje. Foto: AP

Davis se bo vrnil v Dallasu
V četrtek bo Dallas gostil prvo izmed dveh zaporednih tekem z LA Lakersi. Prvič po 14. februarju bo zaigral Anthony Davis, ki se je poškodoval v Denverju. Zaradi težav z ahilovo tetivo je moral počivati kar devet tednov, Lakersi pa so precej padli na lestvici Zahoda. 20. marca proti Atlanti si je gleženj zvil še LeBron James.

Trener Frank Vogel je sporočil, da bo Davis igral največ 15 minut na uvodnih tekmah. 36-letni James naj bi se vrnil na začetku maja.

Odlična predstava Miamija v drugem polčasu
Miami se je veselil tretje zaporedne zmage v San Antoniu. Bay Adebayo, ki je v nedeljo prehitel sireno za zmago nad Brooklynom, je bil najboljši strelec tekme s 23 točkami. Tyler Herro je zadel pet trojk, Goran Dragić pa je zbral 9 točk v 19 minutah.

Jimmy Butler in soigralci imajo na zadnjih 13 tekmah rednega dela sezone priložnost, da se prebijejo vse do četrtega mesta na Vzhodu. Foto: AP

Spursi so na začetku drugega polčasa povedli z 62:55, potem pa so popolnoma popustili. Miami je do preobrata prišel že v tretji četrtini z delnim izidom 8:0. Dragić je zadel trojko, Jimmy Butler pa je nanizal pet točk. Po 36 minutah je imela Vročica pet točk naskoka (72:77).

Sredi zadnje četrtine so gostitelji še držali priključek (81:87), nato pa je Herro zadel kar štiri trojke. Z delnim izidom 16:4 je Miami prišel do odločilne prednosti dve minuti pred koncem (85:103).

Zmaga Denverja v Portlandu
Portland je izgubil proti Denverju v napeti končnici s 105:106. Nikola Jokić (25 točk) je zadel tri od štirih prostih metov in 40 sekund pred koncem so imeli Nuggetsi tri točke naskoka. Diamian Lillard je znižal, nato pa Jokič ni bil natančen izza črte. Trener Portlanda Terry Stotts ni vzel minute odmora, ki jo je še imel na voljo. Norman Powell je prodrl po levi strani in skušal z lebdečim polaganjem priigrati zmago, vendar ni bil natančen. Blazersi so izgubili vseh devet tekem proti štirim najboljšim ekipam Zahoda. Vlatko Čančar tokrat ni stopil na parket.

Beal tokrat zasenčil Curryja
Stephen Curry, ki je na prejšnjih enajstih tekmah zadel neverjetnih 78 trojk, je imel slab večer v Washingtonu. Zbral je le 18 točk in zgrešil kar 12 metov za tri točke (2/14). Wizardsi so to znali unovčiti. Z zmago s 118:114 ostajajo v igri za mesta, ki vodijo v dodatne tekme za končnico.

Bradley Beal je tako dobil obračun najboljših strelcev v ligi. Prispeval je 29 točk. Russell Westbrook je dosegel že 27. trojni dvojček v sezoni (14 točk, 20 skokov in 10 podaj). Le še osem mu jih manjka do dosežka Oscarja Robertsona, ki jih je v bogati karieri zbral 181.

Joel Embiid je bil razočaran, saj bi skoraj izsilil podaljšek. Foto: AP

Embiidu skoraj uspel met sezone
Philadelphia je v napeti tekmi izgubila proti Phoenixu s 113:116. Joel Embiid je bil neustavljiv, z 38 točkami in 17 skoki je približal Sixerse, na koncu pa je obležal na parketu, potem ko bi skoraj izsilil podaljšek s čudežno trojko čez celotno igrišče.

Chris Paul je zgrešil drugi prosti met osem desetink pred koncem. Embiid je ujel žogo in jo v zraku z desno roko vrgel čez celo igrišče. Od table je zaokrožila po obroču, kazalo je že, da bo šla skozi mrežico, a se je odkotalila ven.

"Če bi zadel to trojko, bi nas čakal dolg polet nazaj domov. Verjetno ne bi zatisnil očesa," je priznal trener Sunsov Monty Williams.

Sixersi so se odlično upirali brez Bena Simmonsa, Tobiasa Harrisa in Setha Curryja. Paul, ki je zbral 28 točk, je želel zadeti tudi drugi prosti met, a je bil prekratek. Po tekmi je priznal, da je imel srečo, saj takega meta še ni videl. Embiid je skoraj poskrbel za met sezone v Ligi NBA.

Tekme 21. aprila:
DALLAS – DETROIT
127:117 (33:36, 34:22, 33:32, 27:27)
Dončić 30 (10/22 iz igre, 4/11 za tri, prosti meti 6/10), 10 skokov in 9 podaj v 33 minutah, Brunson 20, Porzingis 19 (6/13 iz igre) in 7 skokov, Hardaway 15 (3/9 za tri), Richardson 12, Finney Smith 11 (3/6 za tri), Cauley Stein 8, Powell in Redick po 6; Grant 26, Joseph 24 (3/5 za tri), Plumlee 13 in 16 skokov, J. Jackson 12, Bey 11 in Ellington po 11, Stewart 7, Lee 6, F. Jackson 3, Cook in Diallo po 2.

SAN ANTONIO – MIAMI
87:107 (27:27, 26:24, 19:26, 15:30)
DeRozan 15 (6/13 iz igre), White 13, Murray 11, Johnson 9, Pöltl 8, Walker 7, Eubanks, Gay in Mills po 6, Bates Diop 4, Jones 2; Adebayo 23 (8/12 iz igre) in 8 skokov, Herro 22 (5/6 za tri), Butler 18 (6/13 iz igre) in 11 podaj, Robinson 10, Dragić 9 (3/8 iz igre, 2/4 za tri, prosti meti 1/2), 5 skokov in 2 podaji v 19 minutah, Nunn 9, Dedmon 6, Ariza, Okpala in Vincent po 3, Achiuwa 1.

CLEVELAND – CHICAGO 121:105
Sexton 30 (11/17 iz igre), Garland 25 (4/4 za tri), Love 15 in 9 skokov; Markkanen 16 (4/5 za tri), White in Young po 14.

INDIANA – OKLAHOMA CITY 122:116
Brogdon 29 (11/23 iz igre), 15 skokov in 7 podaj, LeVert 28, Brissett 23 in 12 skokov; Bazley 26 in 9 skokov, Mihajljuk 20.

PHILADELPHIA – PHOENIX 113:116
Embiid 38 (14/23 iz igre, 3/5 za tri) in 17 skokov, Green 18 (4/7 za tri), Maxey 14, Simmons, Harris in Se. Curry niso igrali; Paul 28 (5/8 za tri), Booker 19, Bridges 18.

WASHINGTON – GOLDEN STATE 118:114
Beal 29 (8/21 iz igre, prosti meti 11/11) in 10 skokov, Gafford in Bertans po 19, Neto 18, Westbrook 14 (5/17 iz igre), 20 skokov in 10 podaj; Oubre 24, Poole 22 (6/10 za tri), Bazemore 19 (4/6 za tri), Curry 18 (7/25 iz igre, 2/14 za tri).

TORONTO – BROOKLYN 114:103
Siakam 27 (10/19 iz igre), Anunoby 25, VanVleet 17 (5/10 za tri); Irving 28 (10/21 iz igre), 11 skokov in 8 podaj, Brown 21 in 14 skokov, Harris 14, Durant in Harden nista igrala.

NEW YORK – ATLANTA * 137:127
Randle 40 (11/21 iz igre, 6/8 za tri) in 11 skokov, Quickley (4/6 za tri) in Rose po 20, Bullock 18 (6/11 za tri); Capela 25 (12/17 iz igre) in 22 skokov, Young (14 podaj) in Bogdanović po 20, Collins 18.