Nikola Jokić je na treh tekmah finala skupaj dosegel že 100 točk. Postal je sedmi igralec, ki je vpisal dva trojna dvojčka v finalni seriji. Magic Johnson in LeBron James sta tak podvig dosegla v treh različnih finalnih serijah. Jokić je že izenačil dosežek Draymonda Greena, Wilta Chamberlaina, Larryja Birda in Jimmyja Butlerja. Foto: Reuters

Več kot 20.000 gledalcev se je zbralo na prvi finalni tekmi v Kaseya Centru po juniju 2014 (Miami je v finale proti LA Lakersom oktobra 2020 igral v mehurčku v Orlandu). Vročici je uspelo držati priključek v prvem polčasu (48:53), potem pa se je v tretji četrtini razigral Jokić in Nuggetsi so si nabrali 14 točk naskoka po 36 minutah (68:82). Na začetku zadnje četrtine je prednost narasla že na 21 točk (72:93).

Jamal Murray, ki je razočaral na drugi tekmi, je bil najboljši strelec v Kaseya Centru. Foto: Reuters

Temeljita videoanaliza napak trenerja Malona obrodila sadove
Trener Nuggetsov Michael Malone je bil besen po porazu na drugi tekmi. Pristop ni bil pravi. V torek jim je pokazal 17 posnetkov napak, ki so jih naredili in v teh akcijah prejeli 40 točk. Številne kritike so zalegle, saj so Nuggetsi prikazali najboljšo predstavo v finalni seriji. Tako dobro so igrali v finalu Zahoda, ko so pometli z LA Lakersi.

Novinec Braun nepričakovani junak
Murray, ki je slabo odigral večji del druge tekme, se je tokrat izkazal s 34 točkami, 10 skoki in 10 podajami. Jokić je dosegel še drugi trojni dvojček v finalu. Center iz Somborja je bil znova neustavljiv, z 32 točkami, 21 skoki in 10 podajami je prevladoval in je z naskokom glavni kandidat za najkoristnejšega igralca (MVP) finala. Presenetil je novinec Christian Braun, ki je prispeval 15 točk in zgrešil le en met iz igre (7/8).

Čančar na parketu v zadnje pol minute
Vlatko Čančar je prvič v finalni seriji stopil na parket, igral je v zadnje pol minute, ko je bila tekma že odločena. Nuggetsi so zelo dobro igrali v obrambi in dobili skok kar z 58:33.

22-letni Christian Braun je lani osvojil naslov v Ligi NCAA z univerzo Kansas. Nuggetso so ga izbrali kot 21. na junijskem naboru in v končnici se je že večkrat zelo izkazal.  Foto: Reuters
22-letni Christian Braun je lani osvojil naslov v Ligi NCAA z univerzo Kansas. Nuggetso so ga izbrali kot 21. na junijskem naboru in v končnici se je že večkrat zelo izkazal. Foto: Reuters

Slab strelski večer Adebaya in Vincenta
Zvezdnik Jimmy Butler je bil najboljši strelec Miamija z 28 točkami. Bam Adebayo je zbral 22 točk in 17 skokov, a je zgrešil veliko metov v raketi (7/21). Duncan Robinson je zadel tri trojke, Max Strus in Gabe Vincent pa nista imela strelskega večera.

Tyler Herro po zlomu roke 16. aprila še ni pripravljen. Soigralci ga zelo pogrešajo, v zadnjem tednu je že treniral in vsi čakajo, da bodo zdravniki prižgali zeleno luč. Ta teden se to še ne bo zgodilo.

Murray že v prvem polčasu nasul 20 točk
Miami je že s prebojem v finalu presegel vsa pričakovanja, saj je bil osmi nosilec na Vzhodu. Izbranci Erika Spoelstre so z zmago na drugi tekmi v Koloradu še podžgali ozračje pred prvo domačo tekmo, ki so jo začeli zelo dobro. Hitro so povedli s 5:0 po trojki veterana Kevina Lova. Jokić je v prvi četrtini zbral 10 točk, Murray pa 8, izid pa je bil po 12 minutah izenačen (24:24).

Legendarni Dwyane Wade je pozdravil navijače v Kaseya Centru. Zvezdnik je bil zelo zaslužen za vse tri naslove Vročice (2006, 2012 in 2013). Foto: Reuters

V drugi četrtini je Murray zadel tri trojke, do odmora je nasul že 20 točk, Nuggetsi pa so prvi polčas končali z delnim izidom 11:4 in si nabrali pet točk prednosti (48:53).

Jokić še močno povišal prednost Nuggetsov
Na začetku tretje četrtine Miami dve minuti in pol ni dosegel točke. Aaron Gordon je z zabijanjem povišal na 48:59 in Spoelstra je moral vzeti minuto odmora, ki pa ni pomagala. Jokić je s trojko povišal vodstvo Nuggetsov na 60:73. Srb je v tretji četrtini prispeval 12 točk. Izkazal se je tudi Braun, ki je z zabijanjem po izgubljeni žogi Butlerja zagotovil Denverju že 19 točk prednosti (63:82).

Na vseh finalnih tekmah je tudi James Goldstein. 83-letni uspešni poslovnež se je že pri 10 letih letih zaljubil v Ligo NBA. S 15 leti je začel zbirati statistiko tekem Milwaukeeja. Z nepremičninskimi posli v Los Angelesu je postal milijarder. Poznajo ga vsi zvezdniki Lige NBA. Obiskal je že več kot 3000 tekem. Foto: Reuters

Vročica se ni nevarno približala
V zadnji četrtini je Braun s petimi zaporednimi točkami poskrbel za najvišjo prednost gostov na tekmi (72:93). Trener Miamija Spoelstra je dve minuti pred koncem v igro poslal rezerviste. Nuggetsi so se malce prehitro sprostili in Robinson je z dvema trojkama znižal na 94:103 minuto in pol pred koncem.

Haslem postal najstarejši igralec, ki je stopil na parket v finalu
Kentavious Caldwell-Pope in Murray sta s prostimi meti nato zagotovila mirno končnico. Pol minute pred zadnjim piskom sirene je prvič v finalni seriji na parket stopil tudi Čančar. Gledalci pa so bili navdušeni, ko je vstopil 42-letni Udonis Haslem. Veteran je postal najstarejši košarkar, ki je zaigral na tekmi finala Lige NBA. Navijači so zahtevali, da tudi vrže na koš, a je 14 sekund pred koncem zgrešil.

Malone: V Miami nismo prišli le po eno zmago
"To je bila najboljša predstava Jokića in Murrayja v sedmih letih, odkar sta soigralca. Šampionske ekipe se vedno poberejo po težkih porazih. Nujno smo potrebovali zmago. Zdaj imamo znova prednost domačega parketa, a v Miami nismo prišli le po eno zmago," je odločno napovedal trener Denverja Malone.

"Na prvih dveh tekmah smo izgubili zadnjo četrtino, tokrat pa smo jo dobili. Vsi igralci so razumeli, da smo izjemno slabo odigrali drugo tekmo. Tako se v finalu ne igra in tokrat so se odzvali na parketu. Obramba je bila odlična, Miami je dosegel le 94 točk," je dodal Malone.

Jokić: Poraz na drugi tekmi nas je streznil
"Murray ima izjemno energijo, vsi mu sledimo. V letošnji končnici je v odlični formi in tokrat je to le potrdil. Odlično se razumeva tudi zunaj parketa. Ne igrava le midva, tudi Braun je imel sijajno tekmo. Poraz na drugi tekmi nas je streznil. Tokrat smo odigrali precej bolj zbrano vseh 48 minut. Dobil sem veliko sporočil iz Srbije, kjer številni navijači gledajo tekme sredi noči. Vsem se zahvaljujem," je poudaril Jokić, ki je na novinarski konferenci večkrat prepričeval predstavnike sedme sile, da ga statistika popolnoma nič ne zanima, saj je najpomembnejši prvi naslov v zgodovini kluba.

Erik Spoelstra je bil najbolj zaskrbljen zaradi izjemno slabega skoka. Foto: Reuters

Murray: Vsi smo imeli precej več energije
"Mislil sem, da bom zadel zadnjo trojko na drugi tekmi. Nisem igral slabo, a imel sem precej rezerve. Večkrat sem že dokazal, da nato na naslednji tekmi igram precej bolje. Tokrat smo vsi igrali s precej več energije, vsi smo bili pripravljeni na izziv na gostovanju v finalu. Z Jokićem se odlično ujameva. Znova je zadel nekaj težkih metov. Miami smo omejili le na en met v napadu, popolnoma smo nadzorovali skok," je bil zadovoljen Murray.

Spoelstra: Vsaka odbita žoga je končala v njihovih rokah
"Jokić in Murray se odlično dopolnjujeta. Povzročala sta nam veliko težav. V finalu pričakujemo, da se bomo merili proti najboljšim igralcem v ligi. Če prikažemo najboljšo predstavo, smo konkurenčni, a tokrat smo izgubili veliko žog, vsaka odbita žoga je končala v njihovih rokah. Denver je dosegel veliko točk iz drugih in tretjih napadov. Povozili so nas v raketi. Večino tekem so dosegli iz bližine, na celotni tekmi so vrgli le 18 trojk," je povedal Spoelstra.

Jimmy Butler še ni imel zunajserijske tekme v finalu. Foto: Reuters

Dolgoletni trener Miamija že komaj čaka petkovo tekmo: "Do četrte tekme je le en dan odmora. Navajeni smo takega ritma. Vsi igralci si želijo popraviti vtis po tem porazu."

Butler napovedal precej boljšo četrto tekmo
"Zgrešil sem nekaj metov, ki jih navadno ne. Na naslednji tekmi pričakujem, da bom bolj natančen. Prepričan sem, da bom znova imel kar nekaj odprtih metov. Ne sme se nam ponoviti, da izgubimo skok s tako veliko razliko. Na četrti tekmi moram prevzeti odgovornost, soigralci pa mi bodo sledili. Bolje bomo morali pokriti Jokića in Murrayja. Tokrat se nismo izkazali v obrambi
," je dodal Butler.

Jokić in Murray blestela na tretji tekmi finala

Finale, tretja tekma:
MIAMI – DENVER 1:2
94:109 (24:24, 24:29, 20:29, 26:27)
20.019; Butler 28 (11/24 iz igre, 1/4 za tri), Adebayo 22 (7/21 iz igre) in 17 skokov, Martin 10 (2/5 za tri), Lowry in Robinson po 9, Vincent 7 (2/10 iz igre, 1/6 za tri), Love 6, Strus 3; Murray 34 (12/22 iz igre, 3/6 za tri), 10 skokov in 10 podaj, Jokić 32 (12/21 iz igre, 1/2 za tri), 21 skokov in 10 podaj, Braun 15 (7/8 iz igre), Gordon 11 in 10 skokov, Caldwell Pope 6, Brown 5, Green 4, Porter 2 (1/7 iz igre), Čančar 0 v 30 sekundah.

Met iz igre: 34/92; 41/80