Ja Morant je tokrat zasenčil Luko Dončića. Foto: Reuters

Ko je Dallas pred slabim mesecem dni gostoval v FedEXForumu, je Dončić srečanje odločil tik pred zvokom sirene z nepozabnim "floaterjem" izza črte, tokrat pa ni bil razpoložen. V statistiko je ob skromnem metu (4/16 iz igre) prispeval 12 točk, pet skokov in pet podaj, izgubil pa je tudi pet žog. Zgrešil je vse štiri trojke, srečanje pa končal z razmerjem +/- -23, kar je bilo najslabše med vsemi.

Sorodna novica "Luka, ali se šališ?" Čudežen "floater" Dončića izza črte za zmago ob sireni

"Nisem bil pravi. Moramo se pobrati po tem porazu. Očitno je bila to ena mojih najslabših tekem. Preprosto moram biti boljši," je bil samokritičen 22-letni Ljubljančan. Tako je bil prvi strelec gostov Tim Hardaway z 19 točkami, 16, največ v sezoni, jih je dodal Willie Cauley-Stein. Odločilna sta bila tretja četrtina, s katero so si Grizliji priigrali 14 točk naskoka, in začetek zadnje, ko so zabili še zadnji žebelj v krsto Mavsov, ki jih že čez manj kot 24 ur čaka New Orleans.

Jasno je, da nismo igrali dobro. Zelo smo razočarani po tem porazu. Moramo se dobro pripraviti za New Orleans in poskrbeti za hiter preobrat.

Rick Carlisle, trener Dallasa

Ja Morant je bil odličen s 24 točkami, osmimi podajami in sedmimi skoki. V četrtem medsebojnem dvoboju najboljših novincev zadnjih dveh sezon je Morant sploh prvič premagal Dončića, sicer pa je bil to 100. obračun franšiz, 31. so bili boljši Grizzliesi. Dillon Brooks je dodal 22 točk, John Konchar 18, največ v tej sezoni, Kyle Anderson pa 15, deset od teh v ključni tretji četrtini. Gostiteljem, ki so iz igre metali dobrih 57 odstotkov, trojke pa 16/33, se ni poznala odsotnost prvega skakalca Jonasa Valančiunasa, saj so boj za odbite žoge dobili s 44:35. Memphis si je že predtem zagotovil "play in turnir".

Dallas bo v rednem delu še gostil New Orleans in Toronto in gostoval v Minnesoti. Foto: Reuters

Čeprav je Dallas zgrešil prvih šest metov izza črte, pa je bil uspešen ob prvih sedmih poskusih za dve. Iz sedmega poskusa je po zaslugi Josha Richardsona zadel prvo trojko, dodala pa sta jih takoj zatem še Jalen Brunson in Hardaway, tako da so gostje v osmi minuti povedli za osem. Četrtino je Memphis zaključil z delnim izidom 11:2 in na krilih Moranta, ki je dal 11 točk v prvih 12 minutah, povedel z 28:27.

Končan je niz štirih zaporednih zmag Dallasa, ki je na zadnjih 13 tekmah klonil šele tretjič. Foto: Reuters

V drugi četrtini – Dallas je vmes zaradi poškodbe ostal brez JJ Redicka – so gostitelji sprva prednost povišali na šest. Zatem se je razigral Hardaway, ki je v drugi četrtini dosegel deset točk, skupaj v prvem polčasu 15, Mavsi pa so s serijo 9:0 povedli za pet. Zaključek četrtine je bil znova v znamenju Grizlijev, ob sireni, ki je označila konec prvega dela, je za 60:57 trojko zadel Brooks. Prvi polčas je Dončić sklenil z osmimi točkami ter s po tremi skoki in podajami.

Drugi del so gostitelji bolje začeli. 17 minut pred koncem tekme so po seriji 8:2 prek razigranega Andersona povedli za devet, zaustavila pa jih ni niti minuta odmora Dallasa, po kateri je Morant poskrbel za prvo dvomestno domačo prednost. Ko je izvrstni organizator igre Memphisa v zadnji minuti četrtini zadel izza črte, je razlika narasla na 16, nato pa je bil za 96:82, kakršen je bil rezultat pred zadnjimi 12 minutami, s črte prostih metov natančen Dončić, ki je v tem delu igre zadel le štiri proste mete.

To so bile tudi zadnje točke Luke na tekmi, saj je v zadnji četrtini odigral le dobro minuto. Zaradi grobe osebne napake nad Brandonom Clarkom je bil izključen Dwight Powell, Memphis pa je zatem povedel za 20. Rick Carlisle je kmalu na klop potegnil nosilce igre na čelu z Dončićem, ki je predtem izgubil svojo peto žogo. Grizliji so le še poviševali razliko, ki je bila najvišja prav na koncu, 29.

Miami čakata še dva obračuna z vrhom Vzhoda, Philadelphio in Milwaukeejem, za konec rednega dela pa gostuje še pri najslabši ekipi konference. Foto: AP

Vročica že v končnici

Miami je drugič v treh dneh slavil v TD Gardnu. Aktualni podprvaki lige so si z novo zmago že zagotovili uvrstitev v končnico, Celticsi, s katerimi so lani igrali v konferenčnem finalu, pa si jo bodo skušali priboriti prek "play in" turnirja. Vročica je na zadnjih 13 tekmah slavila desetič. Gostje so imeli številne razpoložene igralce. 24 točk je s klopi dosegel Tyler Herro, po 22 sta jih dodala Bam Adebayo in Duncan Robinson, 18 Kendrick Nunn, Goran Dragić 17, Jimmy Butler, ki je zaradi poškodbe očesa izpustil drugi polčas, pa 13.

“Ko tako igramo, smo najboljši. Več kot imamo orožij, nevarnejši smo,“ je dejal trener Miamija Erik Spoelstra.Vsakdo si želi igrati za naslov. Prvi korak je narejen,“ je dodal Robinson, ki je dosegel osem točk med serijo 17:4, s katero je Miami povedel s 93:77. 14 je znašala gostujoča prednost pred zadnjo četrtino, Dragić, ki je v 25 minutah v statistiko vpisal še skok in dve podaji, pa je bil natančen izza črte devet minut pred koncem za 105:84.

Obe moštvi sta dobro metali trojke. Miami jih je iz 30 poskusov zadel 16, Boston pa iz 37 18. Gostje, ki so največ vodili za 21, so skok dobili s 43:32. Pri Keltih sta bila zelo razpoložena Kemba Walker s 36 in Jayson Tatum s 33 točkami, toda vseeno so gostitelji sedmič na zadnjih desetih obračunih ostali praznih rok. V ponedeljek so sicer sporočili, da bodo do konca sezone igrali brez Jaylena Browna, ki mora na operacijo zapestja.

Denver v rednem delu odhaja še v Minnesoto, Detroit in Portland. Foto: AP

45. zmaga sezone za Denver

Denver ostaja v boju s Clippersi za tretje mesto na Zahodu, potem ko je slavil v Charlottu (112:117), s čimer je prekinil niz dveh zaporednih porazov. Nuggetse do konca rednega dela čakajo še tri gostovanja, prvi dve proti ekipam z negativnim izkupičkom zmag in porazov. Michael Porter in Nikola Jokić sta dala vsak po 30 točk, srbski center, ki bi moral ob koncu sezone prejeti naziv MVP-ja rednega dela, pa je temu dodal še 11 skokov. Joker je izvajal kar 17 prostih metov, 16-krat je bil natančen, Porter pa se je izkazal s šestimi trojkami. Vlatko Čančar je igral sedem minut in ujel eno odbito žogo.

Gostje so v Spectrum Centru odlično začeli in v prvi četrtini povedli s 33:13, toda Sršeni se niso dali in so že do polčasa prišli na -3. V zadnji četrtini so si Nuggetsi priigrali 12 točk naskoka, Charlotte pa se je po zaslugi Devonteja Grahama, ki se je vrnil po štirih tekmah odsotnosti zaradi težav s kolenom, slabi dve minuti pred koncem priključili na 107:106. Denver je odgovoril s košem JaMychala Greena in trojko Facunda Campazza. Graham je bil z 31 točkami prvi strelec tekme, od tega jih je 19 prispeval v zadnji četrtini. Zaradi poraza Chicaga proti Brooklynu (107:115) so si Sršeni zagotovili "play in" turnir za preboj v končnico.