Luka Dončić je v dveh sezonah povsem zasenčil Deandreja Aytona, ki pa je bil tokrat uspešnejši. Foto: AP

V American Airlines Centru je bila ključna tretja četrtina, v kateri so bili gostje izjemno razigrani, domača vrsta pa popolnoma razglašena tako v obrambi kot v napadu. Sonca, ki se na tekmi niti enkrat niso znašla v zaostanku, so nasula kar 48 točk, kar je rekord po številu dobljenih točk v eni četrtini franšize iz Dallasa, od tega jih je Devin Booker dal 20, Mavericksi pa na drugi strani vsega 22.

Booker je bil ponovno strelsko izjemno razpoložen in je prispeval 32 točk, ob ostrostrelcu Phoenixa pa gostitelji niso našli prave obrambe niti za centra Deandreja Aytona. Prvi izbor nabora, na katerem je sodeloval tudi Luka Dončić, ki je košarkarja Phoenixa v teh dveh sezonah popolnoma zasenčil, je vpisal 31 točk, kar je njegov osebni rekord te sezone. Na 47. tekmi sezone je Phoenix zmagal 20., s čimer je že presegel lansko število zmag. Sicer je bila to četrta zmaga Sunsov na zadnjih petih gostovanjih.

Dončić je bil znova prvi strelec Mavsov. Dosegel je 21 točk, kar je polovico manj kot na prvem medsebojnem srečanju, ki so ga v Arizoni dobili košarkarji iz Teksasa, Ljubljančanu pa je tedaj ob 42 točkah in 11 podajah le skok zmanjkal do trojnega dvojčka. Tokrat svoje statistike ni tako zapolnil, saj je vpisal še šest skokov in le dve podaji. Ob visokem zaostanku je bila tudi njegova minutaža nekoliko manjša. Na parketu je prebil 25 minut, osem minut pred koncem, ko so gostje vodili za 36, pa je odšel na klop in se ni več vrnil v igro.

Ta ekipa je naredila toliko dobrih stvari, s katerimi je navdušila navijače, in je res trdo delala, da je v tem trenutku v zelo solidni poziciji. Po takšni predstavi je težko. Takšne tekme se zgodijo, a tokrat je bila res ekstremna,

Rick Carlisle

Lastnik Dallasa Mark Cuban je po nesreči Kobeja Bryanta sporočil, da bodo Mavericksi upokojili številko 24, ki jo je v drugi polovici kariere nosil legendarni košarkar Los Angeles Lakersov. Tudi na tej tekmi so se spomnili nepozabne Črne mambe. Dallas je dobil skok za prvo žogo in v uvodni akciji ni v osmih sekundah prenesel žoge čez polovico, Phoenix je zatem počakal, da se je izteklo 24 sekund za napad, prva napada pa je občinstvo pospremilo na nogah, z aplavzom in skandiranjem "Kobe". Obe številki je Bryant nosil v 20-letni karieri pri Lakersih.

Po slabem začetku je Rick Carlisle hitro posredoval z minuto odmora. Ob koncu tretje minute se je Dončić vpisal med strelce, ko je zadel prvi poskus za tri, takoj zatem pa je dobil tehnično napako. Isti sodnik je po polovici prve četrtine tehnično dosodil še domačemu trenerju, toda Booker je oba prosta meta po teh dveh tehničnih zgrešil. Vseeno so Sunsi ves čas vodili in v sedmi minuti je s silovitim zabijanjem Kelly Oubre popeljal goste do dvomestne prednosti. Dončić je v prvi četrtini, ki jo je Phoenix dobil za 13, dosegel deset točk, dokaz, da Dallasu v napadu ni steklo, pa je bila le ena uspešna podaja Mavsov.

Že v prvi četrtini je Carlisle na parket poslal Willieja Cauleyja-Steina, ki je debitiral za Dallas, potem ko je v soboto prišel iz Golden Stata, da bi zapolnil vrzel na položaju centra, ki je nastala po poškodbi Dwighta Powlla. Na prvi tekmi je v 12 minutah prispeval štiri točke, ujel pa je še tri odbite žoge.

V drugi četrtini je J. J. Barea ohranjal Mavse v igri. Dončić se je na parketu vrnil pri zaostanku s 45:38 in takoj našel samega Doriana Finneyja-Smitha na trojki za priključek na –4. Slovenski košarkar je v tem delu igre zadel vse štiri proste mete, na odmor pa so gostitelji odšli z zaostankom petih točk. Še pred začetkom tretje četrtine je Phoenix povišal prednost, saj je že po koncu polčasa tehnično napako dobil Tim Hardaway, Booker pa je tako s prostim metom začel serijo 8:0, s katero so Sonca odprla tretjo četrtino.

V drugi minuti drugega dela je Ayton z desetim zadetim metom iz igre iz prav tolikih poskusov povišal na +11. Razlika je ves čas naraščala in po petih minutah, ko je vzel 'timeout', je Carlisle ob zaostanku za 18 zamenjal kar celo peterko. Tudi posredovanje domačega trenerja ni prekinilo naleta Phoenixa, ki je takoj zatem povišal na 20, Ty Jerome pa je v zadnji minuti tretje četrtine poskrbel, da je prednost Sunsov prvič narasla prek 30 (108:77). Dončić je sicer z dvema lepima prodoroma dobro začel zadnjo četrtino, ki pa je bila ob visoko razliki le še formalnost. Tako je predvsem domači trener spočil glavne nosilce igre, zaostanka pa bistveno Dallasu ni uspelo zmanjšati.

Poraza Dallasa in Miamija

Dragić prvi strelec Miamija ob tretjem domačem porazu

Po obeh ekipah iz Los Angelesa, Lakersih in Clippersih, ki jim je to uspelo v petek, je Boston tretji, ki je na 24 tekmah te sezone slavil v American Airlines Areni. Celticsi so drugič letos premagali Miami, ki je končal serijo petih domačih tekem, na katerih je dvakrat klonil. Vročica je odigrala tretjo tekmo v petih dneh. Miami je na lestvici Vzhodne konference izgubil eno mesto in je zdaj tretji, Boston na četrtem mestu pa zaostaja le še zmago.

Goran Dragić je bil s 23 točkami prvi strelec Miamija, ki je prav tako odigral drugo tekmo v dveh dneh. Na parketu je prebil pol ure, v statistiko pa vpisal še dva skoka, štiri podaje in dve ukradeni žogi. Jimmy Butler je pristavil 20 točk, Bam Adebayo pa je ob 16 točkah ujel še deset odbitih žog. Prvi gostujoči strelec je bil razigrani Gordon Hayward z 29, Jaylen Brown jih je dodal 25.

"Vsaka tekma je pomembna, v boju za končnico pa še toliko bolj. Tesno smo skupaj, zato moramo te medsebojne tekme jemati, kot da gre za končnico. Tako napeto je," je povedal Hayward, domači trener Erik Spoelstra pa je pohvalil obrambo Bostona: "V obrambi so nas uničili. Drugič v sezoni jim je to uspelo. Smo boljši od tega, kar smo pokazali, a vsaka malenkost proti taki obrambi šteje."

Goran Dragić in Jimmy Butler sta bila najbolj razpoložena pri Miamiju. Foto: AP

Kelti so tretjič zapored gostovali na jugu, na tej manjši turneji pa so premagali obe floridski franšizi. V Miamiju so odlično začeli, ko so povedli z 8:0 in praktično vodili skozi celo tekmo. V drugi četrtini, potem ko so v prvi že zaostajali za 13, je Derrick Jones sicer prvič povedel gostitelje v vodstvo z 41:40, ki pa ni dolgo trajalo in Boston je na odmor odšel s petimi točkami naskoka. Dragić je bil z devetimi točkami prvi strelec svojega moštva že v prvem delu.

V drugem polčasu domača vrsta ni nikdar vodila. Vsakič, ko se je približala, je Boston našel odgovor oziroma pravo rešitev. Minuto in 50 sekund pred koncem srečanja je Marcus Smart zadel izza črte, povedel Celticse v vodstvo za osem in razblinil dvome o zmagovalcu.

Tudi na tej tekmi so počastili spomin na Kobeja. Tako so na zaslonih izpisali Bryantovi številki 8 in 24 v vijoličasti in zlati barvi Lakersov, oba glavna trenerja, Erik Spoelstra in Brad Stevens, ter člani njunih strokovnih štabov pa so nosili Kobejeve športne copate.

Vlatko Čančar je s klopi spremljal poraz Denverja, ki je igral brez treh pomembnih členov, v Memphisu (104:96). Grizliji so slavili tretjič zapored, Nuggetsi pa prvič na zadnjih 25 tekmah niso presegli stotice. Gostitelji so v tretji četrtini povedli za 19, v zadnjo pa vstopili s 16 točkami naskoka. Prvi strelec Memphisa je bil s 24 točkami Dillon Brooks, eno manj pa je ob 12 skokih vknjižil Jonas Valančiunas. Nikola Jokić je s 25 točkami in 13 skoki dosegel 22. dvojni dvojček v sezoni.

Milwaukee je dvoboj z Washingtonom odigral brez prvega moža Giannisa Antetokoummpa, ki je poškodovan, a je vseeno zmagal s 151:131. Izvrsten je bil Khris Middleton, ki je nasul kar 51 točk. Zadel je sedem trojk. Bucksi, ki so zmagali devetič zapored, so že v prvem delu dali 88 točk, kar je rekord franšize. Wizardsi so zaostajali celo za 41, a so se pred zadnjo četrtino približali na 13, nato so znižali na sedem, bližje pa kljub odličnemu Bradleyju Bealu, ki je prispeval 47 točk, drugič zapored in šestič v sezoni pa jih je dal vsaj 40, niso mogli.

Tekme 28. januarja:
MIAMI – BOSTON
101:109 (28:36, 20:17, 28:27, 25:29)
Dragić 23 (5/9 za dve, 1/5 za tri), 2 skoka in 4 podaje v 30 minutah, Butler 20, Adebayo 16 in 10 skokov, Robinson 12, Waiters 11, Jones 10; Hayward 29, Brown 25, Walker 16, Smart 11, Theis 10 in 11 skokov.

DALLAS – PHOENIX
104:133 (19:32, 36:28, 22:48, 27:25)
Dončić 21 (6/11 za dve, 1/4 za tri), 6 skokov in 2 podaji v 25 minutah, Brunson in Barea po 15; Booker 32 (12/20 iz igre), Ayton 31 (13/15 iz igre), Oubre 19, Bridges 13, Jerome 12.

MEMPHIS – DENVER 104:96
Brooks 24, Valančiunas 23 in 12 skokov, Clarke 12, Jackson 10; Jokić 25 in 13 skokov, Grant 21, Harris 10, Čančar ni igral.

CHARLOTTE – NEW YORK 97:92
Rozier 30 (9/17 za dve) in 10 skokov, Bridges 15, Monk 13, Hernangomez 12 in 10 skokov, Zeller 10 in 10 skokov; Randle 24, Morris 23, Payton 10.

PHILADELPHIA – GOLDEN STATE 115:104
Embiid 24 in 10 skokov, Neto 19, Simmons 17, Harris 14, Horford 12 in 11 skokov, Milton 11; Russell 28, Robinson 20, Chriss 15, Burks 12.

CLEVELAND – NEW ORLEANS 111:125
Sexton 24, Porter 21, Nance 17 in 11 skokov, Love 12; Holiday 28, Ingram 24, Redick 15, Williamson 14, Melli 11.

TORONTO – ATLANTA 130:114
Ibaka (10 skokov) in Siakam po 24, VanVleet 19, Davis 15, Lowry 12 in 11 podaj, Gasol 10; Collins 28 in 12 skokov, Young (13 podaj) in Reddish po 18, Hunter 15, Carter 10.

MILWAUKEE – WASHINGTON 151:131
Middleton 51 (16/26 iz igre, 7/10 za tri) in 10 skokov, Bledsoe 34 in 10 podaj, DiVincenzo 16; Beal 47 (13731 iz igre), Bryant 18 in 10 skokov, Thomas in Brown po 16, Bertans 15.