Luka Dončić se je kljub vrhunski predstavi držal za glavo v zadnji četrtini. Precej raje bi se veselil zmage pred serijo treh težkih gostovanj. Dallas ima zdaj šest zmag in šest porazov. Foto: Reuters

21-letni Ljubljančan je bil na dobri poti do novega rekordnega izkupička po številu doseženih točk, saj jih je do polčasa zbral kar 30. To se je zgodilo drugič v njegovi karieri (33 točk je nanizal proti Golden Statu). V drugem polčasu se mu je pri metu ustavilo, razigral pa je soigralce in že v tretji četrtini prišel do 29. trojnega dvojčka v karieri, s čimer je presegel Michaela Jordana in se na 15. mestu izenačil z Grantom Hillom.

Kristaps Porzingis je dodal 20 točk, pri gostih pa jih je 29 dosegel Lauri Markkanen. Največjo razliko je naredila klop Chicaga, ki je dosegla 61 točk, Dallasova pa le 22.

Manjkal tudi Hardaway
Mavericksi so bili zelo oslabljeni. Jalen Brunson, Dorian Finney-Smith, Maxi Kleber, Dwight Powell in Josh Richardson so še vedno odsotni zaradi okužbe z novim koronavirusom ali stika z okuženo osebo. Tima Hardawaya zaradi poškodbe dimelj ni bilo med igralci, a poškodba ni resna in vrnil se bo že naslednji teden.

Tudi slabša predstava LaVina ni ustavila Bikov
Biki so prekinili niz štirih porazov. Na turneji na Zahodu so prikazali nekaj zelo dobrih predstav, a nato popustili v ključnih trenutkih. Proti Lakersom so izgubili le za dve točki v Staples Centru, v petek jih je Oklahoma ugnala šele po podaljšku. Kar malce presenetljivo so pometli z Mavericksi v tej sezoni, 3. januarja so jih ugnali s 118:108. Blestel je Zach LaVine z 39 točkami. Tokrat je prispeval 10 točk in 10 podaj. Edini koš v igri (met 1/8) je dosegel šele v tretji četrtini.

Novinec Green in Iwundu v začetni peterki
Poleg Dončića in Porzingisa so bili v začetni peterki še Willie Caulie-Stein, Wes Iwundu in novinec Josh Green. Od prve akcije na tekmi so se vsi napadi Mavericksov vrteli okoli Dončića. Začetek je bil odličen. Zadel je dve trojki po značilnem koraku nazaj in hitro nanizal osem točk. Po štirih minutah je Dallas povedel z 10:5. Gostje so se nato zbrali in z delnim izidom 9:0 prišli do preobrata. Po 12 minutah so imeli štiri točke naskoka (23:27).

Dončić je že sredi tretje četrtine dosegel četrti trojni dvojček v tej sezoni. Foto: Reuters

Simultanka Dončića se ni poznala na semaforju
Biki so blesteli tudi na začetku druge četrtine, hitro so nanizali šest točk in Carlisle je moral vzeti minuto odmora. Dončić po navadi malce dlje časa počiva v tem delu igre, a vstopil je že devet minut pred odmorom, saj so Mavericksi zaostajali s 23:33.

Pri Chicagu se je razigral Garrett Temple, ki je v drugi četrtini dosegel kar 15 točk. S polaganjem ob osebni napaki Treya Burka je povišal na 34:53. Dončić je nato uprizoril šov v zadnjih treh minutah prvega polčasa. Zadel je štiri trojke in s 14 točkami držal priključek do odmora (52:67). V prvem polčasu je prispeval 30 točk, a obramba Mavericksov je bila katastrofalna.

S podajo za hrbtom našel Cauley-Steina
Najlepšo akcijo na tekmi je uprizoril sredi tretje četrtine, ko je prodrl v raketo in s podajo za hrbtom imenitno našel Cauley-Steina, ki je z zabijanjem znižal na 66:77. Skušal je razigrati soigralce, podelil je še šest podaj, a vedno je imel Chicago pripravljen pravi odgovor. Po 36 minutah so bili Mavericksi že v velikih težavah (75:89).

Lauri Markkanen je bil najboljši strelec Bikov. Foto: Reuters

Chicago ni popuščal
Na začetku zadnje četrtine je Dončić štiri minute počival. Spretni Thaddeus Young je s polaganjem povišal na 83:99. Razigral se je še Otto Porter, ki je s šestimi zaporednimi točkami razblinil še zadnje upe gostiteljev tri minute pred koncem (94:113). Porzingis in Dončić sta minuto in 57 sekund pred zadnjim piskom sirene odšla na klop.

Dončić: V drugem polčasu sem igral obupno
"V drugem polčasu sem igral obupno. Bil sem preveč sebičen, potem ko sem nanizal 30 točk v prvem polčasu. Odločil sem se za nekatere mete iz neprimernih položajev. Moral bi sprejeti boljše odločitve. Ni lahko igrati pred praznimi tribunami," je bil po tekmi razočaran Dončić.

V ponedeljek s Torontom v Tampi
Martin Luther King mlajši ima prav posebno mesto v ameriški zgodovini, zato je tretji ponedeljek v letu vedno prav poseben praznik v Ligi NBA. Na sporedu bo devet tekem. Dallas bo gostoval v Amalie Areni v Tampi, kjer domače tekme igra Toronto.

Carlisle: Pred nami najtežji spored v zgodovini kluba
"Zelo se je poznalo, da ni igral Hardaway. Vseeno imamo dovolj igralcev, ki bi morali igrati bolje v obrambi. Nismo se držali sistema. Prav nič lažje ne bo v naslednjih dneh, saj nas čaka najtežji spored v zgodovini kluba," je povedal trener Carlisle.

Naslednji teden bo zahteven za Maverickse. Čakajo jih tri zaporedna težka gostovanja. Toronto, Indiana in San Antonio so odlične ekipe, v soboto pa sledi domača tekma s Houstonom.

Julius Randle in soigralci so blesteli v TD Gardnu. Foto: Reuters

Knicksi razbili razglašeni Boston
Na uvodni nedeljski tekmi je Boston izgubil proti New Yorku s 75:105. Celticsi, ki so vodili na Vzhodu pred to tekmo, so bili popolnoma razglašeni. Knicksi so se pobrali po petih zaporednih porazih.

Zelo se je poznalo, da je manjkal zvezdnik Jayson Tatum zaradi okužbe z novim koronavirusom. Prvič v tej sezoni je zaigral Kemba Walker, ki se je vrnil po poškodbi kolena, a je bil daleč od prave forme.

Boston je do odmora dosegel le 35 točk. Knicksi so odprli drugi polčas z delnim izidom 10:0 in si priigrali 23 točk naskoka (35:58). Celticsi so imeli katastrofalen met iz igre (29-8 odstotka), zadeli so le sedem trojk iz 46 poskusov (15,2 odstotka). Marcus Smart je zgrešil vseh sedem metov izza črte, Walker je zadel eno trojko iz osmih poskusov. Le Jaylen Brown je bil na primerni ravni (25 točk).

Julius Randle je prispeval 20 točk in 12 skokov za Knickse, RJ se je izkazal z 19 točkami in 11 skoki.

"Zdelo se mi je, kot da igramo v blatu. Nisem mogel verjeti, da lahko igramo tako slabo. Upam, da bo čim manj takih tekem v tej sezoni," je bil potrt trener Celticsov Brad Stevens.

Dončić razočaran po porazu proti Chicagu

Tekme 17. januarja:
DALLAS - CHICAGO
101:117 (23:27, 29:40, 23:22, 26:28)
Dončić 36 (13/30 iz igre, 6/11 za tri, prosti meti 4/6), 16 skokov in 15 podaj v 38 minutah, Porzingis 20 (9/19 iz igre, 0/7 za tri), Cauley Stein in Johnson po 10, Iwundu 9, Burke 5, Green in Terry po 4, Marjanović 2, Bey 1; Markkanen 29 (10/19 iz igre) in 10 skokov, Temple 21, Young 15, Porter 14, Carter 12, LaVine 10 (1/8 iz igre, 0/5 za tri), Gafford 7, Williams 5, Arcidiacono 4.

BOSTON - NEW YORK 75:105
Brown 25 (9/20 iz igre), Smart 10 (4/15 iz igre, 0/7 za tri), Walker 9 (3/13 iz igre, 1/8 za tri); Randle 20 (7/14 iz igre) in 12 skokov, Barrett 19 in 11 skokov, Quickley 17 in 8 podaj, Toppin 12, Bullock 11.

DENVER - UTAH 105:109
Jokić 35 (14/23 iz igre, 3/6 za tri), 14 skokov in 9 podaj, Murray 30 (4/11 za tri), Dozier 9, Čančar ni igral; Clarkson 23 (4/8 za tri), Mitchell 18, Bogdanović 17 (5/9 za tri), Gobert 15 in 13 skokov.

SACRAMENTO - NEW ORLEANS 123:128
Fox 43 (17/27 iz igre) in 13 podaj, Bagley 26 in 10 skokov, Hield 18 (5/11 za tri); Williamson 31 (13/15 iz igre), Ingram 22, Bledsoe 21, Redick 14.

LA CLIPPERS - INDIANA 129:96
Kennard (5/8 za tri), George in Morris po 20, Leonard 17 in 7 skokov; McDermott 23 (5/7 za tri), Sabonis 19 in 14 skokov, Brogdon 16.