Damien Lillard je bil nerešljiva uganka za obrambo Dallasa. Po koncu tekme pa je ob sprejemanj čestitk soigralcev in trenerjev ponavljal: "Naj spoštujejo moje pof*** ime." Foto: Reuters

Kljub Lillardovemu šovu je bil Dallas vse do zadnjih sekund v igri za zmago. Dobre štiri sekunde pred koncem je Dorian Finney Smith pri zaostanku Mavericksov za točko iz kota zadel trojko, a je v istem trenutku sodnik piskal osebno napako v napadu Treyu Burku nad Lillardom. CJ McCollum je na drugi strani zadel dva prosta meta, Tim Hardaway jr. pa je ob zvoku sirene zgrešil trojko za podaljšek.

Prvo ime Dallasa je bil tokrat Kristaps Porzingis s 36 točkami (met 12/17; 7/9 za tri točke). Luka Dončić je tekmo končal s 25 točkami (met 8/19, za tri 2/8), 10 podajami in osmimi skoki.

Nora trojka z devetih metrov
A naslovnice je tokrat zapolnil 30-letni organizator igre Portlanda, ki je šesti igralec v zgodovini Lige NBA s tremi +60 tekmami. "Dame" je prvi polčas sklenil s 25 točkami in mejo 50 točk na drugi tekmi zapored dosegel pet minut pred koncem. V zaključku je Mavsom nasul še 11 točk. Najbolj spektakularna je bila trojka z devetih metrov dobro minuto pred koncem, ko se je žoga od obroča odbila visoko v zrak in nato zdrknila skozi mrežico. Portland je z njo izenačil izid na 130.

Dončić zapravil prosti met za izenačenje
Porzingis je nato dobil osebno napako v napadu in moral zapustiti igro. Po podaji Lillarda je Hassan Whiteside popeljal TrailBlazerse v vodstvo. Dončić je imel priložnost za izenačenje, vendar je 40 sekund pred koncem zadel le en prosti met.

"Videli ste. Osupljiv igralec. Zelo težko ga je ustaviti, težko ga je pokrivati. Potrebno bo še več dela, da bi ga pokrili, a ste videli, kako je izjemen," je po tekmi o Lillardu povedal Dončić.

Blazerse čaka ključna tekma z Brookylnom
Portland je tako dosegel pomembno zmago v boju za končnico in na osmem mestu prehitel Memphis, ki je izgubil proti Bostonu. Po zmagah v igri za končnico ostajata tudi Phoenix in San Antonio.

"To je najpomembnejša tekma naših življenj. Nocoj je bilo odlično. Rekli smo si, da potrebujemo eno zmago, in to smo opravili. Zdaj moramo vse skupaj še skleniti na pravi način," je Lillard pogled usmeril proti četrtkovi tekmi z Brooklynom, ki jo morajo Trail Blazersi dobiti za potrditev končnice.

16 točk Porzingisa v uvodni četrtini
Prvo četrtino je s 36:31 dobil Portland, čeprav je Dallas vodil večji del uvodnih 12 minut. Blestel je Kristaps Porzingis, ki je ob metu 6/9 TrailBlazersom nasul 16 točk. S tem je izenačil rekord kariere v prvi četrtini. Portland je do prednosti prišel v samem zaključku z delnim izidom 15:0, ko Dallas ni dosegel točke več kot tri minute. Dončić je v prvi četrtini vknjižil šest točk (met 2/5) ter zbral po en skok in podajo.

Lillard že v prvem polčasu dosegel 25 točk
Drugo četrtino je Dallas odprl s šestimi zaporednimi točkami in ujel priključek. A Portland je imel razpoloženega Lillarda. Z njegovo 17. točko so TrailBlazersi sredi druge četrtine prvič povedli z dvomestnim naskokom. Na odmor je šel Portland z osmimi točkami prednosti (66:58). Izstopal je Lillard, ki je v 20 minutah ob metu 10/15 dosegel 25 točk. Dončić je polčas zaključil s 13 točkami (met 4/9), tremi skoki in dvema podajama v 16 minutah. Porzingis je ostal pri 16 točkah iz prve četrtine.

Strelski dvoboj Lillard – Porzingis
Prva polovica tretje četrtine ni prinesla spremembe. Dallas se je na začetku približal na tri točke, vendar je nato na sceno znova stopil Lillard, ki je zadeval z vseh koncev parketa. Po odhodu Dončića na klop je stvari v svoje roke vzel Porzingis (14 točk v tej četrtini), ki je zadel dve zaporedni trojki. Prednost Portlanda se je topila. Na 86 je s prostima metoma izenačil Tim Hardaway, tri minute pred koncem pa je s trojko za vodstvo poskrbel Trey Burke. Mavsi so v tem času naredili delni izid 13:2. Pred zadnjo četrtino je bil izid 98:95 za Portland. Lillard je dosegel 39 točk, Porzingis 30. Luka se je pred zadnjo četrtino ustavil pri 17 točkah, sedmih podajah in petih skokih.

Sorodna novica Tekme v mehurčku štejejo za dodatno MVP-nagrado

Mavsi niso izkoristili strelske suše tekmeca
Dallas je v zadnji četrtini prevzel pobudo, potem ko Portland na uvodu ni zadel iz igre več kot pet minut. Solidne minute je tako v obrambi kot v napadu odigral Michael Kidd Gilchrist. V prvi polovici zadnje četrtine je Portland vseh deset točk dosegel s črte prostih metov, preden je strelsko sušo iz igre končal Lillard. Dallas je vodil s 115:112. Natanko pet minut pred koncem je bil izid izenačen na 117, Lillard pa je bil že pri 51 točkah. Dallas je prevzel vodstvo deset minut pred koncem in ga zapravil prav v zadnji minuti.

Zadnjo tekmo rednega dela bo Dallas odigral v četrtek ob 22. uri proti Phoenixu. V končnici se bodo Mavericksi pomerili z drugouvrščeno ekipo Zahoda, najverjetneje z LA Clippersi.

Tekme 11. avgusta:
DALLAS – PORTLAND
131:134 (31:38, 27:28, 37:32, 36:36)
Porzingis 36 (met 12/17, za tri 7/9), Dončić 25 (met 8/19, za tri 2/8), 10 podaj in 7 skokov, Hardaway 24, Finney Smith 15, Burke in Kleber po 12; Lillard 61 (met 17/32, za tri 9/17, prosti meti 18/18), Anthony 26, Trent in Collins po 11, McCollum 8, Whiteside 8, Nurkić 6.

ORLANDO - BROOKLYN 96:108
Iwundu in Fultz po 18, Ennis, Vučević (10 skokov) in Birch po 12; Luwawu Cabarrot in Martin po 24, Musa 17.

SAN ANTONIO - HOUSTON 123:105
K. Johsnon 24 in 11 skokov, DeRozan 23 (9/13 iz igre), Pöltl 14 in 12 skokov, Gay in Belinelli po 13; Westbrook 20 (8/17 iz igre), Green 17, McLemore 16, Harden ni igral.

PHILADELPHIA – PHOENIX 117:130
Burks 23, Neto 22, Scott 17; Booker 35, 9 skokov, 7 podaj, Bridges 24, Šarić 18, Rubio 16 in 10 podaj.

MEMPHIS – BOSTON 107:122
Morant 26, Clarke 15, Valančiunas 14 in 10 skokov; Tatum 29, Hayward in Walker po 19.

SACRAMENTO - NEW ORLEANS 112:106
Barnes 25, Bogdanović 13; Okafor 21 (9/11 iz igre), Jackson 18, Ball 16.

WASHINGTON - MILWAUKEE 113:126
Hačimura 20, Smith 19; B. Lopez 24 (5/5 za tri), Brown 23 (5/8 za tri), Mason 19, Antetokounmpo 12 in 9 skokov v 10 minutah.