LeBron James in Anthony Davis sta se izjemno ujela na parketu, zunaj dvoran pa sta dolgoletna prijatelja. Lakersi, ki so v končnici zadnjič igrali aprila 2013, so zadnji naslov osvojili junija 2010. Foto: AP

Jimmy Butler je zgrešil trojko za podaljšek ob pisku sirene. Zvezdnik Miamija je prispeval 23 točk, a je zgrešil vseh pet metov izza črte. Vročica, ki je dobila uvodnih enajst tekem sezone na domačem parketu, je popustila v tretji četrtini, ki jo je izgubila kar s 26:37. Tudi skok je pripadel Jezernikom (50:34).

James je izjemno motiviran. 30. decembra bo dopolnil 35 let in zaveda se, da priložnosti za četrti prstan v karieri ne bo več veliko. Foto: Reuters

James za skok zgrešil trojni dvojček
LeBron James je pustil neizbrisen pečat na Floridi, med letoma 2011 in 2014 je ekipo štirikrat zapored popeljal v finale, leta 2012 in 2013 je tudi osvojil šampionski prstan. Lani je nasul Vročici kar 51 točk v American Airlines Areni, tokrat pa je bil znova blizu novemu trojnemu dvojčku (28 točk, 12 podaj in 9 skokov). Trener Frank Vogel je večkrat poudaril, da je James pravi "quarterback" ekipe. Po prihodu Anthonyja Davisa je ekipa kot prerojena. James je dobil genialnega soigralca in dinamični duet je neustavljiv. Davis je bil najboljši strelec tekme s 33 točkami.

13. zaporedna zmaga Lakersov v gosteh
Miami je imel ob odmoru osem točk naskoka, nato pa se je razigral James. Z izjemnimi podajami je zaposlil soigralce, ki so v tretji četrtini prikazali pravi obraz in zrežirali preobrat. V zadnji četrtini je bil 34-letni zvezdnik malce zadihan in privoščil si je 48 sekund (!) odmora, nato pa se je vrnil na parket in popeljal Lakerse do 13. zaporedne zmage v gosteh. To je drugi najdaljši niz na gostovanjih v zgodovini kluba. Leta 1972 so zmagali 16-krat zapored v gosteh in nanizali serijo 33 zaporednih zmag, kar je še vedno rekord Lige NBA.

Le Dallas je našel recept za razigrane Jezernike
S 23 zmagami in le tremi porazi so Jezerniki prepričljivo na vrhu Zahoda. Dobili so 16 izmed zadnjih 17 tekem, izgubili so le 1. decembra doma proti Dallasu, bilo je 100:114. Turnejo na Vzhodu so začeli s težko prigarano zmago v Orlandu, po današnji tekmi pa jih čakajo še gostovanja v Atlanti, Indianapolisu in Milwaukeeju.

Miami v drugi četrtini povedel že za 14 točk
Po izenačeni prvi četrtini (29:30) so gostitelji prevzeli pobudo. Z delnim izidom 12:2 so povedli z 41:32 po polaganju Bama Adebaya. Butler je z zabijanjem povišal na 56:42, kar je bila tudi najvišja prednost Vročice na srečanju. Lakersi so se zbrali v zadnjih dveh minutah pred odmorom in Davis je s trojko znižal na 59:51.

Šov LeBrona v tretji četrtini
Drugi polčas so Jezerniki začeli odločno, obramba je bila granitna in hitro so prišli do preobrata. James je s trojko izenačil na 65:65 in tudi minuta odmora Erika Spoelstre ni pomagala. LeBron je še enkrat zadel izza črte, natančen je bil z devetih metrov, nato pa je dvakrat našel Davisa, ki je z dvema zaporednima trojkama povišal prednost na 67:74. Ko se je Miami znašel že v velikih težavah (69:80), je Butler nanizal osem točk zapored in po 36 minutah je bila tekma znova odprta (85:88).

Butlerju ni uspelo izsiliti podaljška
Tri minute pred koncem je po zabijanju Davisa vse kazalo na gladko zmago gostov (99:107), vendar sta Kendrick Nunn in Duncan Robinson z zaporednima trojkama ujela priključek. Devet sekund pred koncem je Nunn znižal na 110:111. Kentavious Caldwell-Pope je zadel le en prosti met, vendar mu je uspelo priti do odbite žoge. Znova je bil le enkrat natančen pri prostih metih štiri sekunde pred koncem in pri izidu 110:113 je imel Miami zadnji napad. Butler je iz težkega položaja zgrešil trojko z desne strani ob pisku sirene.

James: Lestvica ne laže, obe ekipi sta pri vrhu
"To je bila tekma dveh vrhunskih ekip, ki sta v odlični formi. Obe igrata moštveno košarko in garata tudi v obrambi. Lestvica ne laže, obe ekipi sta pri vrhu," je bil zadovoljen James, ki je imel ogromno navijačev na tribunah. Rumenih dresov s številko 23 je kar mrgolelo. Pred tekmo se je pozdravil z nekdanjim soigralcem Chrisom Boshem, ki je srečanje spremljal v prvi vrsti.

Pred začetkom sezone so v Miamiju napovedovali uvrstitev v končnico, ki se jim je v lanski sezoni izmuznila. Tudi največji optimisti niso pričakovali, da bo ekipa po tretjini sezone na drugem mestu Vzhoda z 18 zmagami in le sedmimi porazi.

James Harden je četrtič na zadnjih sedmih tekmah presegel 50 točk. Foto: AP

Harden nasul Orlandu 54 točk in zadel 10 trojk
Najboljši strelec lige James Harden je Orlandu nasul kar 54 točk. Z desetimi trojkami je zrežiral zmago Houstona (107:130). Postal je šele drugi igralec v zgodovini lige, ki je na zaporednih tekmah presegel 50 točk in zadel najmanj 10 trojk. Februarja 2016 je to uspelo Stephenu Curryju.

Harden je v sredo v Clevelandu prispeval 55 točk, prav tako pa je bil desetkrat natančen izza črte. Že sedmič v tej sezoni je presegel 50 točk. Rocketsi so zadeli kar 22 trojk.

Milwaukee ne pozna poraza od 8. novembra
Giannis Antetokounmpo je 17 izmed 37 točk dosegel v zadnji četrtini, ki jo je Milwaukee dobil kar s 37:19. Memphis je po treh četrtinah presenetljivo vodil s 95:90, nato pa so Grizliji popustili in izgubili s 114:127.

To je bila že 17. zaporedna zmaga Bucksov. Zelo blizu so najdaljšemu zmagovitemu nizu v zgodovini kluba, v sezoni 1970/71 so nanizali 20 zmag. Zadnji poraz so doživeli 8. novembra proti Utahu.

George in Leonard skupaj dosegla kar 88 točk
Paul George in Kawhi Leonard sta postala prva košarkarja v zgodovini LA Clippersov, ki sta presegla 40 točk. George je dosegel 46 točk, Leonard pa 42, zadel je tudi vseh 19 prostih metov. Clippersi so kljub mrku v zadnji četrtini ugnali Minnesoto (117:124).