Steph Curry ne zadene le največ trojk, je tudi med najbolj natančnimi. V celotni karieri njegov odstotek znaša 43,7 odstotkov, s čimer je četrti najboljši. Na vrhu te lestvice je sicer njegov trener Steve Kerr (45,4%). Foto: Reuters

Ostrostrelec Golden Stata je namreč edini igralec, ki v povprečju dosega več kot tri trojke na tekmo, znašel pa se je tudi na vrhu posebne lestvice, ki smo jo sestavili v tokratnem Športnem SOS-u.

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdio obliki - Naročite se na podkast SOS-odmev!

1.284. Kdo je najboljši košarkar Lige NBA pri metu za tri točke? Predlagam neko lestvico, ki bo upoštevala, da danes igralci mečejo precej več trojk kot včasih?
Jan K.

Največ trojk v zgodovini Lige NBA je zadel Ray Allen (2.973). Kot ugotavlja bralec Jan, današnja generacija igralcev precej pogosteje meče za tri točke.

KošarkarTrojkeTekmeNa tekmo
Ray Allen2.9731.3002,29
Reggie Miller2.5601.3891,84
Jason Terry2.2821.4101,62
Steph Curry2.2806553,48
Kyle Korver2.2751.1392,00
Jamal Crawford2.1801.2991,68
Vince Carter2.1641.4421,50
Paul Pierce2.1431.3431,60
Jason Kidd1.9881.3911,43
Joe Johnson1.9781.2761,55

Trojka je bila uvedena v sezoni 1979/1980, takrat je bil prvak te prvine Brian Taylor, ki je zadel 90 tovrstnih metov. V zadnji sezoni je kar 12 igralcev v celotni sezoni zadelo več kot 200 trojk, zato je nemogoče zgolj po številu trojk upoštevati kdo je najboljši. Zato sem za vsako sezono naredil izbor petih igralcev z največ zadetimi trojkami in jim podelil točke po naslednjem ključu (1. mesto - 10 točk, 2. mesto - 6 točk, 3. mesto - 4 točke, 4. mesto - 2 točki, 5. mesto - 1 točka). Dobil sem naslednjo lestvico.

KošarkarTočke
Steph Curry56
Ray Allen52
Reggie Miller43
Michael Adams32
James Harden30
Klay Thompson29
Dan Majerle26
Larry Bird25
Darrell Griffith24
Antoine Walker22

Opomba: Upoštevana je tudi peterica za najboljše posameznike v tej sezoni, kjer trenutno vodi Harden.

1.285. Kakšna pa je bila največja razlika zmagovalca po številu trojk pred prvim svojim zasledovalcem?
Jan K.

Največja razlika je znašala kar 126 trojk! Steph Curry je v sezoni 2015/2016 zadel 402 trojki, njegov prvi zasledovalec (soigralec) Klay Thomspon pa je bil takrat uspešen 276-krat.

Če pa upoštevamo odstotkovni kriterij, moramo v sezono 1983/1984, ko je na vrhu lestvice pristal Darrell Griffith (91 trojk), na drugem mestu pa je bil Michael Cooper (38 trojk; oziroma le 42 odstotkov števila trojk zmagovalca sezone).