Kevinn Pinkney je bil najučinkovitejši igralec Olimpije. S 14 točkami je bil najboljši strelec domače ekipe, odlično pa je igral tudi v obrambi in v izdihljajih tekme ustavil še zadnji španski napad za izenačenje. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Čestitam igralcem za levjo borbo. Damir Markota je bil za nas res velika izguba, sploh če vemo, da ima Valencia v postavi izjemnega Savanovića. Markota je naš glavni skakalec in ključni obrambni igralec. Na koncu smo se igrali z ognjem, deloma tudi po moji krivdi, ker sem prehitro vzel minuto odmora.

Jure Zdovc, trener U. Olimpije
Goran Jagodnik in Marque Perry
Goran Jagodnik v pogovoru z Marquejem Perryjem, ki je na parketu zaradi težav z osebnimi napakami Ilievskega prebil slabih 21 minut. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Pričakoval sem tako tekmo. Vedel sem, da bodo imeli Španci še dodatno motivacijo, ker jih je gledal Pešić. Bili so čvrsti, igrali so presing, bilo je težko.

Marque Perry in Jose Simeon
Košarkarji Valencie so Ljubljančane presenetili z agresivno obrambo, v napadu pa so bili precej nebogljeni. Foto: EPA
Sasu Salin in Florent Marius Pietrus
Finec Sasu Salin je izkoristil ponujeno priložnost in v slabih 9 minutah zbral 6 točk ter 2 skoka. Foto: EPA

Čestitam Olimpiji. Imajo izjemno ekipo in občinstvo. Igrali smo bojevito vseh 40 minut in imeli možnosti za zmago, ampak to je košarka. Pokopalo nas je 20 izgubljenih žog.

Jesus Pablo Mulero, trener Valencie
Giorgi Shermadini in Serhij Liščuk
Giorgi Šermadini je sicer storil nekaj napak v obrambi, a je kljub vsemu pustil dober vtis. Zbral je 8 točk in 4 skoke, pri prostih metih je bil nezgrešljiv (4/4). Foto: EPA
Jesus Pablo Mulero
Jesus Pablo Mulero je v svoji zadnji tekmi na klopi Valencie še četrtič letos okusil grenkobo poraza v Evroligi. Zdaj bo na trenerski stolček sedel Svetislav Pešić. Foto: Reuters
Tudi Valencia padla v Stožicah

Z zmago so se zeleno-beli zavihteli na vrh lestvice skupine D, kjer imajo s tekmo več dve točki naskoka pred najbližjim zasledovalcem Panathinaikosom, ki bo tekmo 5. kroga odigral v četrtek v Milanu proti Armani Jeansu. Najbolj razpoloženi košarkar na tekmi je bil Nando De Colo, ki je zbral 16 točk. Ljubljančani so iz igre metali s 45-odstotno uspešnostjo, za tri 6/22. Dobili so bitko v skokih (37:27), v izgubljenih žogah je bilo izenačeno (16:16).

Kar devet izgubljenih žog v 1. četrtini
Prva peterka v sestavi Aloysius Anagonye, Kevinn Pinkney, Kenny Gregory, Sašo Ožbolt in Vlatko Ilievski je imela na začetku tekme nemalo težav v napadu, saj je Valencia presenetila z zelo agresivno obrambo in s pokrivanjem po celotnem igrišču. Prvi koš iz igre je za domače šele v peti minuti dosegel Gregory, takoj nato pa je Pinkney s trojko znižal na 7:8. Prvo vodstvo domačih na tekmi je s polaganjem priboril Goran Jagodnik, ki je predtem zamenjal nerazpoloženega Anagonya. Nato so zmaji popustili v obrambi, kjer so s slabim prevzemanjem košarkarjev pod obročem Špancem dovolili preveč lahkih košev, steklo pa ni niti v napadu, kjer so v prvi četrtini izgubili kar devet žog (Valencia nobene). Četrtina se je končala s 13:21, kar je bila tudi najvišja prednost Valencie v prvi četrtini.

Pinkney Olimpijo držal v igri
Drugo četrtino je s trojko odprl Pinkney, ki je v kriznih trenutkih bodisi z zadetimi koši bodisi s skoki v obrambi Ljubljančane držal v igri. Delni izid 5:0 je poskrbel za novo znižanje izida, a so varovanci Jureta Zdovca kmalu prejeli hud udarec, ko je še 3. osebno napako prejel Ilievski. Zdovc je moral 30-letnega organizatorja igre posaditi na klop, njegove naloge pa sta do konca polčasa izmenoma prevzemala Marque Perry in Salin Sasu. Finec je s prostima metoma Olimpijo znova povedel v vodstvo, Gregory pa je iz protinapada ob polčasu postavil izid 35:32. V prvi polovici tekme je bil pri domači ekipi najučinkovitejši Pinkney (10 točk in 4 skoki), pri gostih pa De Colo (10 točk, 3 skoki).

Salin in Šermadini za +5
Tudi tretjo četrtino so Ljubljančani začeli s trojko, ko je zadel Ožbolt, izza črte je bil nekaj trenutkov pozneje natančen še Jagodnik. Kmalu nato je Ilievski napravil še 4. osebno napako. Sledil je strelski post na obeh straneh, ki ga je v 26. minuti s prostim metom končal Pinkney. Ljubljančani so imeli veliko priložnosti, da bi se odlepili od tekmeca, a so vsakič znova grešili v napadu. Najvišja domača prednost v tretji četrtini je znašala 6 točk, ki je po nekaj napakah kaj kmalu izpuhtela na krilih odličnega De Cola. V končnici so zmaji ostali zbrani ter s Salinovo trojko in s polaganjem Šermadinija v zadnjo četrtino vstopili s petimi točkami prednosti (54:49).

Ukradena žoga prinesla zmago
Zadnjo četrtino je domača ekipa začela z delnim izidom 7:3 in povedla za 8 točk. Dvorano je na noge z novo trojko dvignil Jagodnik. Španci so igrali zelo nezbrano, v 34. minuti so z zmaji izenačili izid v izgubljenih žogah (16:16). Zeleno-beli so imeli ogromno priložnosti, da bi še povečali prednost, a so v napadu storili enostavno preveč napak, k sreči pa so grešili tudi gostje, ki so iz petih napadov iztržili le točko. Ilievski je v 35. minuti z doseženima prostima metoma postavil najvišjo prednost na srečanju (63:54), nato pa so zmaji obstali in gostom dovolili priključek (70:68). Končnica je bila zelo razburljiva, v ključnem trenutku pa je tekmo odločil Pinkney, ki je v napadu za izenačenje ukradel žogo in razblinil še zadnje upe Valencie po izenačenju ter morebitnem podaljšku. Končnih 72:68 je s prostimi meti postavil Ilievski.

Odsotnost Markote se je zelo poznala
Po tekmi je vidno zadovoljen Zdovc dejal: "Čestitam igralcem za levjo borbo. Damir Markota je bil za nas res velika izguba, sploh če vemo, da ima Valencia v postavi izjemnega Savanovića. Markota je naš glavni skakalec in ključni obrambni igralec. Na koncu smo se igrali z ognjem, deloma tudi po moji krivdi, ker sem prehitro vzel minuto odmora. V zaključku je bilo preveč neumnosti, igralci pa so igrali mimo dogovora. Imeli smo srečo, čeprav bi bila njihova zmaga nezaslužena. To tekmo smo morali zmagati in na koncu smo uresničili cilj."

Nekaj besed je namenil tudi Perryju, ki je danes na parketu zamenjal Ilievskega. "Perry je odigral fantastično tekmo, dobili smo skok, rezervisti so držali rezultat, in to je spodbudno. Pričakoval sem tako tekmo. Vedel sem, da bodo imeli Španci še dodatno motivacijo, ker jih je gledal Pešić. Bili so čvrsti, igrali so presing, bilo je težko. Markoto bomo skušali usposobiti do prihodnjega tedna, a ne bomo silili," je še dodal.

Valencio pokopale izgubljene žoge
"Čestitam Olimpiji. Imajo izjemno ekipo in občinstvo. Igrali smo bojevito vseh 40 minut in imeli možnosti za zmago, ampak to je košarka. Pokopalo nas je 20 izgubljenih žog. Naš položaj je zdaj zelo zapleten, treba je gledati samo na naslednjo tekmo in upati na ugoden razplet tudi drugod," pa je misli po tekmi strnil gostujoči trener Jesus Pablo Mulero.

74:71 (18:25, 24:13, 14:18, 18:15)
Gist 14, Jawai 13, Klobučar 0 v 11 minutah; Barać 17.

67:49 (15:12, 18:13, 19:12, 15:12)
Greene 14, Wright in Mallet po 11; Reyes 12.

VIRTUS ROMA - OLYMPIACOS
71:86 (18:24, 22:29, 15:15, 16:18)
Crosariol 17; Bourousis 16, Teodosić 15, Nesterovič 8 v 20 minutah.

82:78 (20:24, 21:10, 19:18, 22:26)
Mejia 29, Robinson 14; Ukić in Kinsey po 15, Preldžić 12 v 20 minutah.

MONTEPASCHI SIENA - BARCELONA
76:67 (26:23, 17:17, 21:15, 12:12)
McCalebb 21, Raković 13; Lorbek (v 29 min.) in Mickeal po 15, Lakovič 9 v 19 minutah.