Luka Dončić je bil z 18 točkami prvi strelec tekme, dodal pa je tudi deset podaj. Foto: Fiba/Hendrik Osula

Potem ko so evropski prvaki s kar 50 točkami razlike odpravili Angolo, so dosegli še eno zelo visoko zmago, saj so za 35 ugnali še Poljsko. Na 14 medsebojnih tekmah so slavili 13. in z najvišjo razliko do zdaj. Tako so v velikem slogu zasedli prvo mesto v skupini in v soboto jih čaka v polfinalu turnirja na papirju lažji tekmec. Od izpolnitve olimpijskih sanj varovance Aleksandra Sekulića ločita le še dve zmagi. V drugem polfinalu se bo Poljska pomerila z Litvo, ki je v skupini A dvakrat zanesljivo zmagala.

Sorodna novica Sekulić: Dončić z odnosom pokazal, kaj pomeni igranje za svojo državo

Tudi tokrat so Slovenci hitro razblinili dvome o zmagovalcu. Odločilno razliko so naredili v drugi četrtini, ki so jo dobili s 34:20. Sprva je Poljake v igri ohranjal dober met z razdalje, saj so v prvih 20 minutah zadeli kar deset trojk, toda kmalu je Slovenija z dobro obrambo ustavila najnevarnejše nasprotnikove strelce, znova pa je imela tudi veliko razpoloženih posameznikov. Spet je konkretno presegla 100 točk, iz igre je metala 55-odstotno, ob tem kar 56 za tri (18/32). Znova je Sekulićeva vrsta navdušila z moštveno igro, saj je zbrala kar 33 podaj.

Deset jih je prispeval Luka Dončić, ki je bil vnovič najboljši posameznik srečanja. V statistiko je vpisal še 18 točk (4/8 za tri) in šest skokov. Šest Slovencev je doseglo dvomestno število točk, znova je dobro delo opravila tudi klop, ki je pristavila 54 točk; 17 jih je dodal Klemen Prepelič, 16 Gregor Hrovat, po 11 Zoran Dragić in Jaka Blažič, deset pa Vlatko Čančar. Evropski prvaki so ob dobrem metu z razdalje odlično delo opravili tudi pod obročem, saj so v raketi dali še enkrat več točk od nasprotnika (44:22), znova pa zanesljivo dobili boj za odbite žoge (44:27), za kar je bil z desetimi skoki najbolj zaslužen Mike Tobey.

V drugi četrtini si je Slovenija priigrala odločilno prednost

Poljaki so srečanje začeli s trojko Mateusza Ponitke in po minuti povedli s 7:2. Ob koncu pete minute je Slovenija prvič povedla, ko sta bila v nizu izza črte natančna Dragić in Blažič. Zelo so bili varovanci Mika Taylorja razpoloženi pri metu z razdalje, saj so v prvi četrtini trojke metali kar 6/8. Vseeno so Slovenci ob koncu prvih desetih minut prevzeli pobudo. Naredili so serijo 9:0, ki jo je končal Aleksej Nikolić s trojko, prvo četrtino pa dobili z 29:26.

Prepelič, ki je zaradi bolečin v vratu izpustil prvo tekmo, je drugo četrtino začel s trojko. Po treh ukradenih žogah v prvi četrtini so slovenski košarkarji takoj na začetku druge nasprotnike prisilili v dve novi izgubljeni žogi in počasi povečevali prednost. V 14. minuti je bil drugič izza črte uspešen Nikolić, ki je poskrbel, da je bila razlika prvič na srečanju dvomestna. V drugi polovici četrtine je Slovenija povečala prednost in po trojki Dončića minuto pred odhodom v garderobo povedla za 20, polčas pa dobila s 63:46. Luka je že v prvem delu prispeval 13 točk, v statistiko pa vpisal še pet skokov in sedem podaj. Slovenija je znova že v 20 minutah zbrala 18 podaj.

Slovenci z 18 trojkami gladko odpravili Poljake

Največja razlika prav končnih 35

V prvem napadu drugega dela je Poljska, kot tudi nekajkrat v prvih 20 minutah, lepo izigrala slovensko obrambo, tako da je pod obročem Aleksander Balcerowski ostal sam, toda hitro je Slovenija znova zagospodarila na igrišču. V četrti minuti je bil za tri točke uspešen Čančar, s tem košem pa je Sekulićeva vrsta povedla za 21. Poljakom se je ustavil met z razdalje, saj so zgrešili prvih pet poskusov izza črte. Slovenci so po trojkah Dončića in Čančarja razliko povečali na 25 (80:55). Do konca tretje četrtine je Poljska zmanjšala na 83:60.

Ob veliki razliki je bila zadnja četrtina zgolj še formalnost. Prepelič, ki je dosegel koš ob koncu tretje, jo je odprl z dvema trojkama. Čeprav so Poljaki skušali omiliti poraz, je Slovenija še povečala razliko. Ko je dal koš Hrovat, nato pa izkoristil še dodaten prosti met, je prednost narasla na 30 (92:62). Štiri minute pred koncem je Jakob Čebašek zadel trojko za +35, minuto pred iztekom srečanja je bil za izenačenje najvišje razlike na tekmi z velike razdalje natančen še Luka Rupnik, dvanajsti Slovenec, ki se je vpisal med strelce, takšna pa je bila tudi prednost ob koncu, ko je končni izid z osemnajsto slovensko trojko postavil Hrovat.