Jakov Fak je zadel prvih 19 strelov, zadnjega pa za malenkost zgrešil, zaradi česar je moral v kazenski krog. Foto: EPA

10. V. HINZ           NEM   1:21,2 (1)

Fak je bil skoraj vso tekmo v boju za medalje, a po brezhibni predstavi je prav zadnji strel zgrešil in moral v kazenski krog. S tem je izgubil nekaj dragocenih sekund, v zaključku so mu pošle moči, na koncu se je moral zadovoljiti s petim mestom.

33-letnik je odlično začel tekmo s skupinskim startom, z ekspresno hitrim streljanjem je s šestega napredoval na tretje mesto, po prvem streljanju v leže, ko je prav tako pokril vse tarče, je prvi zapustil strelišče, sledil mu je Laegreid.

Ta je pozneje prevzel pobudo in se postavil na čelo skupine petih brezhibnih biatloncev. Tudi po drugem streljanju v stoje je Fak strelišče zapustil z vsemi pokritimi tarčami, kar je uspelo le še Laegreidu in Avstrijcu Simonu Ederju, medtem ko sta morala Nemec Arnd Peiffer in Šved Sebastian Samuelsson zaviti v kazenski krog.

Za komplet kolajn je odločalo zadnje streljanje. Laegreid in Eder sta oba že takoj zgrešila po en strel, Fak je prve štiri zadel, zadnjega pa za malenkost zgrešil, tako da je tudi sam moral v kazenski krog.

Sledil je razburljiv zaključek, ki ga je sicer suvereno dobil Laegreid, medtem ko sta Faka in Ederja ujela Francoz Quentin Fillon Maillet in Norvežan Johannes Dale. Faku so pošle moči, ni mogel slediti skupinici tekmecev, na koncu je osvojil peto mesto, oder za zmagovalce pa sta si zagotovila Dale in Fillon Maillet. Miha Dovžan je z dvema zgrešenima streloma zasedel 18. mesto (+2:11,3).

Biatlon je sklop streljanja in teka. Zadnji strel sem zgrešil, moj tek danes, sploh v zadnjem krogu, pa ni zadostoval za boljši rezultat. Telo preprosto ni zmoglo več.

Jakov Fak

Fak: Telo preprosto ni zmoglo več
"Biatlon je sklop streljanja in teka. Zadnji strel sem zgrešil, moj tek danes, sploh v zadnjem krogu, pa ni zadostoval za boljši rezultat. Telo preprosto ni zmoglo več," je po tekmi povedal Fak. Dovžan je dodal: "Če potegnem črto pod prvenstvo, sem lahko zelo zadovoljen. Pokazal sem najboljše rezultate v karieri, tale skupinski start mi je odlično uspel. Cilj je bil uvrstitev do 15. mesta, mislim, da mi je kar uspelo držati stik z najhitrejšimi."

Lisa Hauser do tega svetovnega prvenstva ni osvojila niti ene medalje, s Pokljuke pa se vrača s tremi medaljami. Foto: Reuters

Brezhibna Hauserjeva svetovna prvakinja
V ženski konkurenci je Avstrijka Lisa Therese Hauser v vodstvo prešla po drugem strelskem nastopu in ga z brezhibnim streljanjem obdržala vse do cilja. V boju za srebro so se udarile tri Norvežanke, srebro je pripadlo Ingrid Landmark Tandrevold (+21,7), bron pa Tiril Eckhoff (+23,0). Za zadnjo je to že šesta medalja na Pokljuki. Bila je najhitrejša na progi, saj je zgrešila kar trikrat, a se kljub 450 dodatnim metrom prebila do medalje. Na četrtem mestu je brez medalje ostala Marte Olsbu Roiseland (+23,6). Dolgo je na presenetljivo medaljo kazalo Latvijki Baibi Bendiki, ki se je komaj uvrstila na tekmo. Po treh strelskih nastopih je bila z ničlo tik za Hauserjevo, a je v zadnjem strelskem nastopu zgrešila dvakrat in končala na 9. mestu.

Biatlon - svetovno prvenstvo: skupinski start (Ž), prenos s Pokljuke
Biatlon - svetovno prvenstvo: Televizija Slovenija: s Pokljuke v svet, reportaža