Benjamin Šeško, ki ima nekaj težav s poškodbo (zato ga tudi ni bilo v začetni enajsterici), je dosegel prvi zadetek za slovensko člansko reprezentanco, pri 18 letih je najmlajši strelec v zgodovini. Foto: Reuters

Po visokem porazu s Hrvaško (0:3) in anemični igri v Splitu se je Slovenija vrnila z všečno igro, predvsem pa je dobila nekaj samozavesti pred zahtevnim izzivom, ko bo v ponedeljek v Ljudskem vrtu gostila Rusijo. Ta je po zmagi nad Slovaško (1:0) na 2. mestu skupine H še vedno šest točk pred Slovenijo, tako kot vodilna Hrvaška, ki je na Cipru zmagala z 0:3. Selektorju Matjažu Keku - v napad je postavil Šporarja namesto Šeška, ki je vstopil po dobri uri igre, je lahko danes vsaj nekoliko odleglo, to se je pokazalo tudi pri odhodu Iličića z igrišča, ko sta se ob smehu prisrčno pozdravila in s tem pokazala, da ob Iličićevi menjavi v Splitu pred enim mesecem ni šlo za kakšen konflikt.

Pred dvobojem z Rusijo je zelo pomembno, da je dobro tekmo odigral tudi Josip Iličić. Dosegel je dva zadetka, tako kot ob zadnji tako visoki slovenski zmagi v kvalifikacijah – junija 2019, ko je Slovenija z 0:5 ugnala Latvijo. S 15 goli je Iličić zdaj (skupaj s Šiljakom) peti najboljši strelec v zgodovini Slovenije. Foto: Reuters

Malta v prvem polčasu nekajkrat zapretila
Začetek ni bil posrečen, Malta je bila v prvi polovici polčasa nevarnejša, v 8. minuti je Joseph Mbong poslal žogo pred gol in povzročil nekaj zmede. Na uvodni slovenski zadetek je bilo treba, potem ko je sodnik zaradi prepovedanega položaja razveljavil zadetek Lovrića, čakati do 27. minute, ko je z natančnim strelom z levico z dobrih desetih metrov zadel Josip Iličić. Podajalec je bil Jure Balkovec z leve strani. Ocena prvega polčasa (0:1) ni bila najboljša, saj je Slovenija dopustila preveč nevarnih akcij Malte, ki je imela obetavno priložnost predvsem v 41. minuti po izgubljeni slovenski žogi na sredini igrišča. Luke Montebello je k sreči z glavo streljal mimo gola.

Lovrič z enim dotikom do Šporarja: 0:2
V 5. minuti drugega polčasa je Slovenija izpeljala domiselno akcijo. Jaka Bijol je s sredine igrišča našel Sandija Lovrića, ki je s peto žogo podaljšal do Andraža Šporarja. "Špoki", ki mu v reprezentančnem dresu zadnje čase ni šlo po načrtih, ni pomišljal, po lepo sprejeti žogi je udaril proti golu in dosegel svoj prvi reprezentančni zadetek v kvalifikacijah za SP 2022 (skupaj pa petega v dresu Slovenije). Gol je bil sicer priznan šele po ogledu videoposnetka (VAR), ki je potrdil, da Šporar ni bil v nedovoljenem položaju. Ritem slovenske igre je po tem zadetku le za hip padel, v 60. minuti pa je sledil nov gol v režiji Lovrića in Iličića. Lovrić je na desni strani opazil Iličića, ki je s svojo levico znova poslal neubranljivo žogo proti vratarju Henryju Bonellu.

Visoka zmaga Slovenije na Malti

Šeško z glavo do reprezentančnega prvenca
V končno učinkovitem strelskem večeru Slovencev (štiri gole je dala reprezentanca na vseh šestih prejšnjih kvalifikacijskih tekmah skupaj) je svojo priložnost izkoristil tudi 18-letni Benjamin Šeško in šest minut po vstopu v igro (v 61. minuti je zamenjal Šporarja) dočakal reprezentančni strelski prvenec. Podajalec je bil znova Lovrić, Šeško pa je zadel z glavo.

Zmaga bi bila lahko še višja
Slovenija je še naprej napadala, dvakrat je bila zelo blizu. V 82. minuti je sprožil Adam Gnezda Čerin, v sodnikovem podaljšku pa si je Domen Črnigoj po preigravanju pripravil neoviran strel z roba kazenskega prostora, a je slovensko petardo preprečila prečka.

Matjaž Kek: Tako slabi ravno nismo
"Naredili smo tisto, kar smo želeli. Tekma je bila pomembna za samozavest. Imeli smo kar nekaj težav pred tekmo, a o tem nisem govoril. Zadovoljen sem z rezultatom in z nekaj dobrimi izpeljanimi akcijami. Tako slabi ravno nismo. Ne vem, kdo je nazadnje tu zmagal s takšnim rezultatom," je za Šport TV povedal selektor Kek, ki je v prvo postavo uvrstil Murinega bočnega branilca Žana Karničnika. Njegov debi je bil zelo uspešen. Prve minute je v članskem dresu dočakal tudi Timi Max Elšnik.