Giannis Antetokounmpo in Khris Middleton potrebujeta le še eno zmago za prvi šampionski prstan. Foto: Reuters

Giannis Antetokounmpo je prispeval 32 točk in 9 skokov, a je zgrešil kar sedem prostih metov. Khris Middleton je dodal 27 točk, najboljšo tekmo v finalni seriji pa je odigral Jrue Holiday, ki je zbral 27 točk in 13 skokov. Ukradel je žogo Devinu Bookerju 16 sekund pred koncem in podal do Antetokounmpa, ki je z zabijanjem povišal na 119:122.

Ključni trenutek pete tekme - Jrue Holiday je ukradel žogo Devinu Bookerju. Foto: Reuters

Booker je znova dosegel 40 točk, Chris Paul je tokrat izgubil le eno žogo, prispeval je 21 točk in 11 podaj. Izkazal se je tudi Deandre Ayton z 21 točkami in 11 podajami.

Izjemna predstava Sunsov v prvi četrtini
Sunsi so blesteli v prvi četrtini. Z delnim izidom 11:0 so povedli z 32:16 po trojki Mikala Bridgesa. Tudi Torrey Craig je bil natančen izza črte in po 12 minutah so Sunsi vodili s 37:21. Imeli so sijajen met iz igre (73,7 odstotka), zadeli so pet trojk iz šestih poskusov.

Holiday zrežiral preobrat
Na začetku druge četrtine se je razigral Holiday. Bucksi so ujeli pravi ritem v napadu in Pat Connaughton je s trojko izenačil na 42:42. V štirih minutah so izničili zaostanek iz prve četrtine. Holiday je v drugi četrtini prispeval kar 14 točk. Sunsi so bili zelo slabi v obrambi in na odmor so odšli s tremi točkami zaostanka (61:64).

Holiday je prejemal čestitke soigralcev. Foto: Reuters

Milwaukee skoraj zapravil 14 točk naskoka
Tudi v tretji četrtini so Bucksi skoraj vsak napad uspešno zaključili. Antetokounmpo je kraljeval v raketi in prednost gostov je hitro narasla na 75:85.

Zaključek tretje in začetek zadnje četrtine je znova pripadel Milwaukeeju. Holiday je povišal na 94:108. V končnici sta oba trenerja stavila na zvezdnike. Middleton je učinkovito zaključeval akcije Milwaukeeja. Monty Williams je stavil na svojega ostrostrelca. Booker je s trojko znižal na 117:120 minuto in pol pred koncem. Antetokounmpo je nato zgrešil oba prosta meta in Paul je ujel priključek 56 sekund pred zadnjim piskom sirene (119:120).

Booker in Paul sta razočarana zapustila dvorano. Zavedata se, da take priložnosti za prvi naslov Phoenix morda še dolgo ne bo imel. Foto: Reuters

Dve imenitni potezi Holidaya za zmago Bucksov
Po minuti odmora je Holiday zgrešil in Phoenix je imel pol minute pred koncem napad za prvo vodstvo v drugem polčasu. Booker se je odločil za prodor, raketa je bila zaprta, zato se je obrnil, a ni opazil Holidaya, ki mu je ukradel žogo. Krenil je v protinapad, lahko bi počakal, da bi z ure poteklo še nekaj dragocenih sekund, a je raje podal nad obroč, Antetokounmpo pa je z atraktivnim zabijanem povišal na 119:122. Dodatni prosti met je znova zgrešil, žoga je komaj letela do obroča, Grk je to takoj začutil. Odbil jo je nazaj do Middletona, ki je s prostim mestom potrdil zmago Milwaukeeja devet sekund pred koncem. Booker ni bil natančen v zadnji akciji srečanja.

"Vedel sem, da bo želel Booker zaključiti akcijo. Bil sem na pravem mestu in odvzel sem mu žogo, nato pa sem opazil še Antetokounmpa v protinapadu. Moja naloga je predvsem obramba, saj imamo dva odlična strelca v ekipi," je povedal Holiday.

Zvezdnik LA Lakersov LeBron James je obiskal peto finalno tekmo v Footprint Areni. Jezerniki so v uvodnem krogu končnice izgubili proti Sunsom z 2:4 v zmagah, potem ko so vodili z 2:1. Foto: Reuters

Booker: To je res grenek poraz
Na novinarski konferenci je bil Booker zelo razočaran. Na nekaj vprašanj ni želel odgovoriti. "Odlično smo začeli, a nam ni uspelo zadržati ritma v napadu. Milwaukee se je hitro približal in tudi prevzel vodstvo. To je res grenek poraz. V drugi in tretji četrtini smo slabo odigrali v obrambi. To bo treba nujno popraviti na šesti tekmi," je poudaril najboljši igralec Sunsov v finalu.

Williams jezen zaradi slabe obrambe
"V drugi in tretji četrtini smo skupaj prejeli kar 79 točk. To je nedopustno v finalu. Skoraj vsak napad smo prejeli koš, nismo sestavili dveh uspešnih obrambnih akcij zapored. Ogromno energije smo porabili, saj smo bili večino tekme v zaostanku. Zdaj moramo iztisniti maksimum na šesti tekmi, da bo moral Milwaukee še enkrat na letalo," se trener Sunsov Monty Williams ne predaja.