Veliko veselje Nemcev v Rigi po koncu tekme. Po olimpijskem srebru februarja 2018, ko so bili že na pragu zlata, imajo zdaj lepo priložnost za medaljo na svetovnem prvenstvu po 70 letih. Foto: EPA

Švica je v prvem delu SP-ja igrala odlično in nizala zmage. Slovenijo je za uvod odpravila kar s 7:0, v zadnjem krogu pa je doživela prvi poraz proti Latviji, a je vseeno zasedla prvo mesto v skupini B. Nemci so prvenstvo začeli zelo slabo in dolgo trepetali za izločilne boje. Po treh porazih so nanizali štiri zmage in se uvrstili na četrto mesto v skupini A.

Švicarski selektor Patrick Fischer je bil jezen, saj so njegovi varovanci predvsem v drugi tretjini naredili številne napake. Foto: EPA

Nemci upajo na prvo medaljo po letu 1953
V trdi in nervozni tekmi v Areni Riga so pred 2800 gledalci pokazali najboljšo predstavo in se prebili v polfinale. Upajo, da ga bodo nadgradili še s prvo medaljo po daljnem letu 1953, ko so bili srebrni.

Kazen igre za Seiderja le še podžgala Nemce
Temelj za zmago so postavili z dobro obrambno igro, pa čeprav so od 32. minute igrali brez najboljšega branilca Moritza Seiderja, ki je za nameren udarec tekmeca dobil kazen igre. Švica je imela kar pet minut prednost igralca več, a ji ni uspelo zadeti. To je bil ključen trenutek tekme.

Napadalec San Joseja Nico Sturm je z igralcem manj šokiral Švicarje, ki se jim ni več uspelo pobrati. Foto: EPA

Sturm z igralcem manj šokiral Švicarje
Nemci so ob izenačenih močeh na ledu povedli z 2:1, v 38. minuti je zadel napadalec Buffala John-Jason Peterka. Ključno za razplet polfinala je bilo obdobje v zadnjih minutah druge tretjine. Po nemškem golu za 2:1 so imeli Švicarji še eno številčno prednost, toda namesto izenačenja so doživeli hladno prho, saj je Nico Strum pobegnil v protinapad in zadel za 3:1.

Zadnja tretjina je minila v premoči Švicarjev, ki pa so bili zares neučinkoviti. Borbeni Nemci na čelu z vratarjem Mathiasom Niederbergerjem niso več klonili in se veselili velikega uspeha. Končno razmerje v strelih na vrata je bilo 30:23 za Švico.

Nemci presenetljivo izločili Švico

Čehi zmogli le 15 strelov na vrata
Američani so v Nokia Areni v Tampereju dokazali, da bodo na tem SP-ju trd oreh za vse tekmece, kot edina ekipa so predtekmovanje končali neporaženi (šest zmag po rednem delu in ena po podaljšku), v tem slogu pa so nadaljevali tudi v prvi izločilni tekmi in brez večjih težav premagali Čehe.

Američani ostajajo neporaženi in bodo favoriti tudi v polfinalu proti Nemcem. Foto: EPA

Čehi so po porazu s Kanadčani in latvijski zmagi proti Švici v zadnjem krogu padli na četrto mesto, s tem pa so dobili najboljšo ekipo iz skupine na Finskem.

Američani so bili precej boljši tekmec. Končno razmerje v strelih na vrata je bilo 34:15. Vratar Casey Desmith je bil zanesljiv, a ni imel veliko dela.

Matt Corontto je v 13. minuti poskrbel za vodstvo Američanov. Sredi druge tretjine je branilec Tampa Baya Nick Perbix povišal na 2:0. Končni izid je postavil 19-letni Cutter Gauthier v 50. minuti. To je bil že njegov sedmi zadetek na SP-ju.

Čehom nista pomagala niti dva "power-playa" ob ameriških kaznih, prav tako pa so bili neučinkoviti ob koncu, ko so z ledu potegnili vratarja Karla Vejmelko.

Američani želijo končati "bronasto dobo"
Američani so tako nakazali, da so zreli za preskok iz "bronaste dobe". Tretje mesto so zasedli v letih 2013, 2015, 2018 in 2021. Čehi so po lanskem tretjem mestu na istem prizorišču tokrat ostali praznih rok.

Michael Carcone je v 43. minuti poslal plošček pod prečko za 3:0. Foto: EPA

Kanadčani gladko odpravili branilce naslova Fince
Finski pred 11.500 gledalci v razprodani Nokia Areni ni uspelo dvigniti ravni iz predtekmovanja, Kanada je bila boljša s 4:1.

V drugem četrtfinalnem obračunu v Tampereju sta se pomerila stara znanca s finalnih tekem zadnjih let. V letih 2019, 2021 in 2022 sta Kanada in Finska odločali o zlati medalji (leta 2020 SP zaradi koronske krize ni bilo). Finci so zmagali v letih 2019 in lani, Kanadčani pa leta 2021.

Jack Quinn je v 7. minuti ukanil vratarja Emila Larmija, medtem ko so domači zaman oblegali vrata Samuela Montembeaulta. Po pol ure igre je Samuel Blais povišal na 2:0. Na začetku zadnje tretjine je bil natančen Michael Carcone.

Kanček upanja je branilcem naslova prineslo tveganje brez vratarja že štiri minute pred koncem, ko je znižal Teemu Hartikainen. A že v naslednjem napadu je Kanada, ko so Finci znova tvegali brez vratarja, na prazna vrata dosegla četrti gol. Končni izid je postavil Tyler Toffoli, ki zdaj igra za Calgary, bil pa je dolgoletni soigralec Anžeta Kopitarja v Los Angelesu. Končno razmerje v strelih na vrata je bilo 31:28.

Latvijski hokejisti presenetljivo izločili Švede
Latvijci so na zadnji tekmi v Rigi dosegli zgodovinski uspeh. Foto: EPA

Velika evforija v Rigi – Latvija prvič v polfinalu SP-ja
Latvijci so si z zmago nad Švico v zadnjem krogu predtekmovanja dvignili samozavest. Pred polnimi tribunami glasnih navijačev v Rigi se niso ustrašili favoriziranih Švedov in se prvič uvrstili v polfinale svetovnega prvenstva.

V osmi minuti so po zaslugi spretnega Dansa Ločmelisa povedli. Kljub švedski terenski premoči so vodstvo obdržali po prvi tretjini, pozneje pa so rumeno-modri zelo pritisnili. V drugem delu so domače popolnoma stisnili pred njihov gol (razmerje strelov 13:1) in tudi izenačili prek Timothyja Liljegrena. Ob koncu tega dela igre so domači ostali brez Martinša Dzierkalsa, ki je dobil kazen igre, vendar v petih minutah številčne prednosti Švedi niso dosegli zadetka.

Arturs Šilovs je zbral kar 40 obramb. Foto: EPA

Miks Indrašis je v 46. minuti preigraval med švedskimi branilci in natančno zadel za 2:1. Švedi niso našli rešitve za trdno in borbeno latvijsko obrambo. Po strelu Janisa Jaksa v 54. minuti je plošček švedskemu vratarju Larsu Johanssonu ušel v mrežo in veliko slavje se je začelo.

Švedi so bili zelo razočarani, saj so imeli veliko premoč. Končno razmerje v strelih na vrata je bilo 41:15. Vratar Vancouver Canucksov Arturs Šilovs je imel izjemen večer.