Liverpoolov rezervist Adam Lallana je pet minut pred koncem rednega dela srečanja na Old Traffordu izenačil na 1:1. To je bil njegov prvi zadetek za aktualne evropske prvake po 21. maju 2017, ko je na Anfieldu zatresel mrežo Middlesbrougha. Foto: Reuters

Rdeči vragi so se odlično pripravili na večni angleški derbi, glavni trener Ole Gunnar Solskjaer je vse stavil na čvrsto in odlično postavljeno obrambo, ki jim je Liverpoolčanom dolgo nikakor ni uspelo predreti. Gostitelji so od igre povsem odrezali Sadia Maneja in Roberta Firmina, Mohamed Salah zaradi poškodbe ni igral.

Marcus Rashford je takole iz protinapada premagal Alissona Beckerja. Foto: Reuters

United je na odmor odšel z minimalno prednostjo, potem ko je po bliskovitem protinapadu mrežo zatresel Marcus Rashford. Gostje z Anfielda so izid sicer izenačili, a je glavni sodnik Martin Atkinson zadetek razveljavil zaradi Manejevega igranja z roko. V obeh primerih si je pomagal z VAR-om.

Liverpool po devetih krogih sicer še vedno ostaja neporažen, a s prvim remijem v sezoni ima zdaj namesto polnega izkupička (27) 25 točk, šest več od drugouvrščenega Manchester Cityja, ki je v soboto z 2:0 slavil na Selhurst Parku v Londonu. Manchester United je z 10 osvojenimi točkami po devetih odigranih krogih trenutno 13., za Liverpoolom zaostaja za 15 točk.

Trener Liverpoola Jürgen Klopp je bil sila nezadovoljen s sojenjem na Old Traffordu, ves čas se je pritoževal četrtemu sodniku. Najbolj je bil besen zaradi nedosojenega prekrška nad Divockom Origijem, po katerem je v 36. minuti sledila akcija za zadetek Manchester Uniteda. Foto: Reuters

Na uvodu obe ekipi zadržani
Uvodne minute derbija na Old Traffordu so minile, kot bi mignil. Igra je potekala predvsem na sredini igrišča, pravih priložnosti si ekipi nista priigrali. Prvi strel na tekmi so gledalci videli v 13. minuti, ko je Georginio Wijnaldum po lepem preigravanju sprožil z 20 metrov, a naravnost v naročje dobro postavljenega Davida de Gee. Rdeči vragi so prvič zares zapretili v 25. minuti, Scottu McTominayu ni uspelo ugnati povratnika v začetno enajsterico Liverpoola, Alissona Beckerja. Kmalu zatem je gostujoči obrambi po levi strani pobegnil Marcus Rashford, a je nato obetavno akcijo zaključil s slabo podajo.

Liverpoolovi navijači niso izpustili priložnosti, da na Old Traffordu svojega večnega tekmeca spomnijo na zmago v finalu Lige prvakov iz prejšnje sezone in na šest osvojenih naslovov evropskih prvakov v klubski zgodovini. Foto: Reuters
Sadio Mane je tik pred koncem rednega dela prvega polčasa izenačil izid na 1:1, a je bil njegov zadetek zaradi igranja z roko pri sprejemu žoge razveljavljen. Senegalec je s petimi zadetki trenutno sicer najboljši Liverpoolov strelec v Premier ligi. Foto: Reuters

Rashford zadel za 1:0
V drugi polovici prvega polčasa so rdeči vragi prevzeli pobudo na zelenici. Z izrazito obrambno taktiko so povsem onemogočili Liverpoolovo napadalno linijo, ki je sicer zapretila po dobre pol ure igre prek Roberta Firmina, a je ta z roba kazenskega prostora nastreljal opreznega de Geo. Nato pa so varovanci Oleja Gunnarja Solskjaerja v silovitem protinapadu povedli. Rashford je zadel po predložku Daniela Jamesa. Glavni sodnik Martin Atkinson je zadetek priznal šele po ogledu videoposnetka, saj naj bi Victor Lindelöf v akciji za zadetek storil prekršek nad Divockom Origijem.

Tik pred odmorom so Liverpoolčani izenačili prek Sadia Maneja, vendar je Atkinson s pomočjo VAR-a zadetek razveljavil zaradi Senegalčevega igranja z roko. Do konca prvega polčasa se je četrti sodnik naposlušal Jürgena Kloppa.

Liverpool ni znal predreti obrambnega zidu
V nadaljevanju se igra Liverpoola ni pretirano popravila. Gostje iz Merseysida so imeli obilo težav z ustvarjanjem napadov, nikakor jim ni uspelo predreti čvrste in gosto postavljene obrambe gostiteljev, tudi Alex Oxlade-Chamberlain in Adam Lallana, ki sta na zelenici zamenjala Origija in Jordana Hendersona, nista poživila igre. Rdeči vragi so se bolj osredotočali na branjenje izida, v napad so krenili redko, a so si kljub vsemu priigrali dve lepi priložnosti. Prvo je v 67. minuti z nenatančnim strelom z desnico zapravil Rashford, drugo nekaj minut pozneje s polvoleja Fred, ki je žogo poslal mimo desne Alissonove vratnice.

Ole Gunnar Solskjaer, ki je za krmilo Manchester Uniteda poprijel 19. decembra lani, se je letos po zelo bledih predstavah svojih varovancev večkrat znašel pod hudim plazom kritik, a tokrat si za dobro taktično zamisel zasluži pohvale. Norvežan je bil blizu sladke zmage nad večnim tekmecem ... Foto: Reuters
... a mu je zmagoslavje v 85. minuti preprečil Liverpoolov rezervist Adam Lallana, ki je na zelenici v 71. minuti zamenjal razglašenega kapetana Jordana Hendersona. Foto: Reuters

Lallana rešil točko
Ko je že kazalo, da bo Unitedova obramba zdržala do konca srečanja, pa je za prvi strel v okvir vrat v drugem polčasu poskrbel – Lallana. 31-letnik je v 85. minuti zadel ob drugi vratnici, potem ko je podstavil nogo in žogo po odličnem predložku Andyja Robertsona potisnil v mrežo. To je bil njegov prvi zadetek za Liverpool po maju 2017. Gostje so 'zavohali kri', vse sile so usmerili v napad, v 89. minuti je Trent Alexander-Arnold z razdalje žogo za las poslal čez prečko. V drugi minuti Atkinsonovega dodatka – ta je tekmo podaljšal za pet minut – je Oxlade-Chamberlain z razdalje žogo za dober meter poslal mimo leve vratarjeve vratnice. Napadi so se nadaljevali, Liverpool je imel povsem pri koncu na voljo še eno priložnost predložka iz kota, a se je United ubranil in zdržal do zadnjega sodnikovega žvižga.

Še zanimivost, nazadnje se je derbi med Manchester Unitedom in Liverpoolom, ko sta se med strelce na obeh straneh vpisala angleška nogometaša, odigral 3. novembra leta 2001. Tedaj sta mrežo na Anfieldu zatresla David Beckham (Manchester United) in Michael Owen (Liverpool). Liverpool je tisti obračun dobil s 3:1 (ob Ownu je sloviti zadetek dosegel še John Arne Riise).