Nicolas Otamendi je po srečnem odboju žoge v kazenskem prostoru Manchester Uniteda zadel za 2:1 in 14. zaporedno zmago sinjemodrih v Premier ligi. Foto: Reuters

Pep Guardiola še naprej ostaja ena najtežjih ugank za Joseja Mourinha. Le Joaquin Caparros (Mallorca in Athletic Bilbao) je izgubil več tekem (10) proti Guardioli kot portugalski strateg (9 kot trener Manchester Uniteda, Real Madrida in Interja).

Marcus Rashford je tik pred odmorom izenačil izid na 1:1. Foto: Reuters
David Silva je City popeljal v vodstvo. Foto: Reuters
Takole je Mohamed Salah žogo poslal prek nemočnega Jordana Pickforda v malo mrežico. Foto: Reuters
Wayne Rooney je z bele točke poskrbel, da sta se Liverpool in Everton razšla brez zmagovalca. Rooney je tako postal prvi Liverpoolčan, ki je na derbiju zadel za Everton po 3. aprilu 1999, ko je ob zmagi Liverpoola na Anfieldu s 3:2 zadel Francis Jeffers. Foto: Reuters
Nogometaši Arsenala so na gostovanju v Southamptonu iztržili točko, potem ko so večji del srečanja zaostajali po zadetku Charlieja Austina. Izid je v 88. minuti izenačil rezervist Olivier Giroud (na fotografiji), ki je vratarja Fraserja Forsterja premagal z glavo. Foto: Reuters

Šlo je za 175. mestni obračun v Manchestru v vseh tekmovanjih, na katerih so precej uspešnejši rdeči vragi (dosegli so 72 zmag, City danes svojo 51.), a tokrat so slavili sinjemodri. Bili so preprosto boljši, dolgo so 'lomili' nasprotnika, v zaključku prvega polčasa jim je vendarle uspelo.

Goste je v vodstvo popeljal David Silva, vendar je kmalu zatem izenačil Marcus Rashford. Odločitev o zmagovalcu je padla v 54. minuti tekme, ko je iz bližine zadel Nicolas Otamendi. Po 16 krogih ima City na vrhu prvenstvene lestvice že 11 točk prednosti pred drugouvrščenim Unitedom.

Ob odmoru na Old Traffordu izenačeno
Varovanci Pepa Guardiole so bili v prvem polčasu boljši nasprotnik, v uvodnih minutah so bili podjetnejši, vendar si izrazitih priložnosti niso priigrali, vsem preostalim poskusom je bil kos vratar rdečih vragov David De Gea. Sinjemodri so prevladovali v vseh elementih igre, tik pred odmorom so znova resneje pritisnili na vrata gostiteljev in - povedli! Najprej je lepo priložnost zapravil Leroy Sane, ki je iz neposredne bližine De Geo prisilil v izjemno obrambo, že naslednji hip je moral španski reprezentančni vratar po žogo v svojo mrežo. Po predložku iz kota ga je iz neposredne bližine premagal rojak David Silva, ki je že v prejšnjem krogu odločil tekmo proti West Ham Unitedu (2:1). Prvi polčas je bil zaradi trka Marcosa Roja in Silve podaljšan za štiri minute, že v prvi minuti so gostitelji poskusili prek Anthonyja Martiala, a je bil gostujoči vratar Ederson na pravem mestu.

Ko je že kazalo, da bodo gostje na odmor odšli z minimalno prednostjo, pa je izid izenačil Marcus Rashford. Ta je izkoristil slabo posredovanje Fabiana Delpha in z diagonalnim strelom po tleh ukanil Edersona za 1:1.

Otamendi odločil iz bližine
V uvodnih minutah nadaljevanja so gostje z Etihada znova pritisnili na vrata De Gee, pritisk se jim je izplačal v 54. minuti, ko so znova povedli. Predložek po prostem strelu Silve je Romelu Lukaku izbil, a na njegovo žalost v soigralca Chrisa Smallinga. Okroglo usnje se je odbilo do opreznega Nicolasa Otamendija, ki je hladnokrvno iz bližine zadel za 1:2. To je bil že njegov četrti gol v letošnji izvedbi Premier lige. Gostje so večinoma nadzirali potek tekme, rdeči vragi niso bili pretirano nevarni, po dobri uri igre je Lukaku sprožil krepko čez gol, v 79. minuti je v kazenskem prostoru nasprotnika padel Ander Herrera in zahteval 11-metrovko, a od glavnega sodnika Michaela Oliverja prejel karton rumene barve.

Ederson preprečil novo izenačenje
Zelo vroče je bilo v 84. minuti, ko je Ederson s fantastično dvojno obrambo preprečil izenačenje. Najprej je preprečil veselje Lukakuju, hip zatem še rezervistu Juanu Mati. V zaključku tekme - Oliver jo je podaljšal za štiri minute - je Guardiolova četa ostala zbrana in minimalno prednost uspešno zadržala do konca. Zadnjo resnejšo priložnost je zapravil rezervist Bernardo Silva, njegov strel je De Gea po izjemni diagonalni globinski podaji Kevina De Bruyneja ubranil.

Salah in Rooney zadela na Merseyside derbiju
Liverpool je predtem remiziral na 229. Merseyside derbiju proti Evertonu (1:1). Gostitelji so bili na Anfieldu sicer občutno boljši nasprotnik, praktično vso tekmo so pritiskali na obrambo Evertona, ki je bil v redkih napadalnih akcijah sila nenevaren. Prvi polčas zagrizenih tekmecev je odločil Mohamed Salah, ki je najprej na desni strani kazenskega prostora preigral Cuca Martinaja, nato še Idrisso Gano Gueya in mimo Ashleyja Williamsa žogo s plasiranim diagonalnim strelom spravil prek nemočnega vratarja Jordana Pickforda v malo mrežico. To je bil za Egipčana že 19. zadetek na 24 nastopih za Liverpool. Prav toliko zadetkov je v celotni prejšnji sezoni na 41 tekmah dosegel za Romo.

Prevlada Liverpoola se je nadaljevala tudi v drugem polčasu, a v 77. minuti je Everton izid izenačil. Gostujoči napadalec Dominic Calvert-Lewin je izkoristil naivnost branilca Dejana Lovrena in svoji ekipi priboril 11-metrovko. Z bele točke je bil natančen Wayne Rooney. Do konca derbija je izid ostal nespremenjen, Liverpool je zapravil priložnost, da bi se dvignil na tretje mesto prvenstvene lestvice, Everton je deseti.