Kapetan West Hama Declan Rice je visoko v zrak dvignil lovoriko za zmago v finalu Konferenčne lige. Foto: Reuters

To je prva osvojena večja evropska lovorika West Hama po letu 1965, ko je v finalu Pokala pokalnih zmagovalcev z 2:0 ugnal 1860 München. Je pa treba omeniti še, da so kovači leta 1999 slavili v Pokalu Intertoto. Izvzemši zadnji pokal je Konferenčna liga prva lovorika kluba po letu 1980, ko je v finalu Pokala FA z 1:0 premagal Arsenal.

Na drugi strani bo morala Fiorentina na naslednjo evropsko lovoriko počakati najmanj še dve leti, saj se iz Serie A letos neposredno ni uvrstila v nobeno od evropskih tekmovanj. Zadnji (in edini) evropski naslov je osvojila leta 1961 z zmago v finalu Pokala pokalnih zmagovalcev (v dveh tekmah je s skupnim izidom 4:1 ugnala škotski Rangers).

Said Benrahma je prebil led finala Konferenčne lige, potem ko je z bele točke West Ham United popeljal v vodstvo, navijače pa v delirij. Foto: Reuters

Redni del prvega polčasa precej nerazburljiv
Prvi polčas praškega obračuna ni postregel z veliko akcije. Nogometaši Fiorentine so prevladovali na zelenici, žogo so dlje držali v svoji posesti od tekmeca, a kaj dosti jim to ni pomagalo. Prva polpriložnost se je na tekmi sicer ponudila Angležem. Declan Rice je v 13. minuti sprožil z roba šestnajsterca in žogo poslal mimo leve vratnice. Na drugi strani je po slabe pol ure igre po predložku iz kota z glavo sprožil Nikola Milenković, a je ostalo pri 0:0.

Jović zadel, a veselje preprečil stranski sodnik
V prvem delu je bilo še najrazburljivejše v zadnji minuti sodnikovega dodatka, ko so vijoličasti tudi zadeli, a je bil zadetek razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. Nicolas Gonzalez je z levico pred vrata poslal predložek, Christian Kouame pa je z glavo žogo poslal v vratnico. Pred vratarjem Alphonsejem Areolo je nato hitro posredoval Luka Jović in žogo zbezal čez golovo črto, a je stranski sodnik z dvignjeno zastavo preprečil veselje. Po krajši prekinitvi zaradi ogleda posnetka zadetka je glavni sodnik Carlos del Cerro potrdil odločitev kolega.

Luka Jović je v četrti minuti sodnikovega dodatka prvega polčasa žogo sicer spravil čez golovo črto West Hama, a je bil zadetek razveljavljen. Foto: Reuters

Zelo fizična igra v uvodnih minutah nadaljevanja
Že v uvodnih minutah drugega polčasa je zadišalo po enajstmetrovki, potem ko je ob visokem predložku v kazenski prostor Cristiano Biraghi s komolcem v zatilje zadel Jarroda Bowna, ki je padel kot pokošen, a Del Cerro ni pokazal na belo točko. Igra je postala zelo fizična, kmalu zatem je na sredini igrišča Said Benrahma v obraz zadel Gonzaleza, ta je nekaj trenutkov pozneje v skoku za žogo od Nayefa Aguerda udarec prejel še v rebra. Branilec West Hama je za potezo prejel tudi rumeni karton.

Takole je Said Benrahma zadel z bele točke. Foto: Reuters

Benrahma hladnokrven z bele točke
Po slabi uri igre je Del Cerro zaustavil igro, potem ko so nogometaši West Hama bučno protestirali in zahtevali najstrožjo kazen zaradi igranja z roko. Po ogledu posnetka VAR je dosodil, da je ob Bownovem prodoru v kazenskem prostoru Fiorentine Biraghi res žogo z roko odbil oziroma podaljšal do svojega vratarja. V 61. minuti je odgovornost izvedbe strela z bele točke na svoja ramena prevzel Said Benrahma in vratarja Pietra Terracciana poslal v napačno smer za 0:1. Eksplozija navdušenja na tribunah, kjer so stali navijači vzhodnolondonskega kolektiva.

Veselje nogometašev in navijačev Fiorentine po zadetku Giacoma Bonaventure. Ta je s 33 leti in 289 dnevi postal drugi najstarejši italijanski strelec v finalih evropskih pokalov po Paolu Maldiniju, ki je s 36 leti v finalu Lige prvakov zatresel mrežo Liverpoola 25. maja 2005. Foto: Reuters

Bonaventura hitro odgovoril na vodstvo Londončanov
Rajanje West Hamovih navijačev se še ni povsem poleglo, ko je Fiorentina na drugi strani izenačila. Po predložku na desno stran je Gonzalez žogo z glavo poslal proti Giacomu Bonaventuri. Nekdanji nogometaš Milana je okroglo usnje najprej lepo sprejel z levico, potem pa ga je z diagonalnim strelom z desnico med Aguerdom in Riceom poslal v malo mrežico. Areola je bil nemočen, izid pa je bil znova izenačen. Na začetku 72. minute bi lahko Italijani z lepo kombinatorno igro skoraj uprizorili preobrat, Rolando Mandragora je zaključil akcijo in žogo neovirano poslal mimo desne vratarjeve vratnice.

Znova vroče pred vrati Fiorentine
Fiorentina je začela izvajati vse večji pritisk na Londončane, a kaj kmalu bi se zgodilo, da bi ti znova povedli. V 80. minuti je namreč v kazenskem prostoru Italijanov zavladal kaos, Tomas Souček je sprožil proti vratom, Terracciano je žogo odbil, a le do rezervista Pabla Fornalsa, ki je poskusil srečo, zadetek je na golovi črti preprečil Dodo. Kmalu zatem je Souček zapretil še enkrat, Terracciano pa je žogo odbil v kot.

Bowen zadel iz protinapada!
Ko je že kazalo, da se bo še drugi od treh letošnjih evropskih finalnih obračunov (finale Lige prvakov je na sporedu v soboto) po rednem delu končal neodločeno, pa so Londončani v 90. minuti udarili iz protinapada in dosegli zmagoviti zadetek! Lucas Paqueta je z globinsko podajo presekal obrambo Fiorentine, proti golu Terracciana je zdrvel Bowen in zadel ob brazilskem branilcu Igorju, ki je v 84. minuti zamenjal poškodovanega Luco Ranierija. 1:2! Do konca srečanja je Fiorentina iskala izenačujoči zadetek, a zaman. Lovorike ji ni uspelo obdržati na Apeninskem polotoku, potem ko je lani krstni finale tega tekmovanja dobila Roma Joseja Mourinha.

Trenutek, ko je Jarrod Bowen premagal Terracciana za 2:1. Foto: Reuters