22-letni Kranjčan Josip Iličič je v 31. minuti dosegel prvi gol v dresu Maribora, kamor je pred začetkom sezone prestopil iz Interblocka. Foto: Sandi Fišer
Maribor
Vijoličasti so povsem zasenčili Škote. Foto: Sandi Fišer
John Hughes in Darko Milanič
Trenerja John Hughes in Darko Milanič sta kljub močnemu dežju vseskozi dajala napotke svojim varovancem. Foto: Sandi Fišer
Roy Hodgson
Roy Hodgson je na klopi Liverpoola debitiral z zmago v Skopju, kjer je Rabotnički padel z 2:0. Obakrat je zadel David N'gog. Foto: EPA
Mariborčani nadigrali Hibernian

22-letni Iličič je v 31. in 52. minuti velemojstrsko zadel z diagonalnima loboma z roba kazenskega prostora, s čimer je navdušil blizu 9.000 navijačev v Ljudskem vrtu, kjer je vseskozi močno deževalo. Za piko na i je v 60. minuti poskrbel Marcos Tavares. Gostje so imeli sicer žogo več v nogah (60:40), a so bili precej nevarnejši domači (6:2 streli v okvir vrat). Povratna tekma bo v četrtek, 5. avgusta, v Edinburghu.

Vijoličasti pritisnili od prve minute
Mariborčani so že v uvodnih minutah pokazali, kdo je gospodar na igrišču. Dve priložnosti sta se ponudili Daliborju Volašu. Najprej (7.) je bil za las prekratek po podaji Tavaresa, nato pa je njegov strel (17.) ustavil vratar Škotov Graham Stack. V 24. minuti je strel Tavaresa za las zletel mimo vrat, malo kasneje pa je Stack ustavil poskus Josipa Iličiča z 12 m.

Iličič v slogu največjih velemojstrov
V 31. minuti je Iličič udaril znova - a tokrat neubranljivo. Na desni strani kazenskega prostora je osmešil Kevina McBrida, nato pa z diagonalnim strelom velemojstrsko - od prečke in vratnice - matiral Stacka, ki je žogo lahko le pospremil s pogledom. Zares izjemen zadetek v slogu največjih asov. Gostje so edini strel v okvir vrat sprožili v 45. minuti, ko je Liam Miller silovito ustreli z okoli 25 metrov, a se je z mojstrsko parado izkazal Marko Pridigar. Hibernian je imel več žoge v svojih nogah (66:34), vendar je bil nevarnejši Maribor (3:1 streli v okvir vrat).

Iličič in Tavares zapečatila usodo Hiberniana
Drugi polčas se ne bi mogel začeti bolje za domače, saj je Iličič v 52. minuti povišal na 2:0. Po ostrem posredovanju Armina Bačinoviča je žoga na robu kazenskega prostora prišla do Iličiča, ki je "ponovil" vajo in z diagonalnim lob udarcem še drugič matiral Stacka. Nad še enim evrogolom je bil navdušen tudi športni direktor vijoličastih Zlatko Zahovič, ki se je Iličiču poklonil ob robu igrišča. V 57. minuti je Stack z zadnjimi močmi odbil strel Tavaresa. Brazilec je nato "napako" popravil v 60. minuti, ko je po podaji Bačinoviča sam stekel proti Stacku in ga s strelom za levo vratnico tudi premagal. Škoti so bili pol ure pred koncem razbiti.

Mariborčani so se do konca osredinili na branjenje izida, kar jim je odlično uspelo, tako da se je sijajen večer v štajerski prestolnici lahko podaljšal v veselo noč ...