Manchester City, angleški prvak 2021/22. Foto: Reuters

Zadnji krog Premier lige je poskrbel za obilo drame. Še posebej po tem, ko sta oba kandidata za naslov hitro 'padla' v zaostanek. Medtem ko so Liverpoolčani dokaj hitro izid izenačili, so se nogometaši Manchester Cityja z Aston Villo pošteno namučili. Ne le, da so zaostajali, zaostanek se je v nadaljevanju celo podvojil.

A na koncu so sinjemodri vendarle stvari postavili na svoje mesto, za angleško krono so potrebovali preobrat, junak srečanja pa je postal Ilkay Gündogan. Liverpool? Od prvenstvene sezone se je poslovil z zmago, potem ko sta v polno zadela še Mohamed Salah in Andy Robertson. Varovance Jürgena Kloppa zdaj čaka še tekma sezone – finale Lige prvakov v Parizu proti Realu iz Madrida.

Sadio Mane je v 24. minuti izenačil izid na 1:1, potem ko je Anfield že na uvodu srečanja šokiral Pedro Neto. Foto: Reuters

Hladna prha na Anfieldu že v 3. minuti
Nogometaši Wolverhamptona so že v 3. minuti utišali glasen Anfield in poskrbeli za hladno prho, potem ko so se v hitri akciji izognili zanki prepovedanega položaja in zatresli mrežo. Z desne strani je pred vrata predložek poslal Raul Jimenez, ob drugi vratnici je žogo v prazno mrežo hladnokrvno poslal Pedro Neto. Liverpoolčani so hitro začeli izvajati pritisk na vrata tekmeca, vseeno pa so morali paziti na njegove hitre protinapade. V enem izmed njih je sijajno priložnost zapravil Leander Dendoncker, ki je po podaji z leve strani žogo poslal mimo leve vratnice.

Mane izenačil na 1:1
Rdečim je uspelo izenačiti v 24. minuti. Potem ko je gostujoči obrambi še največ preglavic povzročal Luis Diaz, je za 1:1 po sijajni globinski podaji Thiaga Alcantare zadel Sadio Mane. To je bil njegov 120. gol za Liverpool. Zadnjo pravo priložnost v prvem polčasu je zapravil rezervist Hwang Hee-chan, ki je v 22. minuti zamenjal strelca Neta. Po novi napaki v Liverpoolovi obrambi se je znašel iz oči v oči z vratarjem Alissonom Beckerjem, ki pa je dvoboj dobil in žogo poslal v kot.

Navijači Liverpoola so na Anfieldu pripravili izjemno vzdušje, ki je poniknilo le na uvodu, ko je Pedro Neto zadel za Wolverhampton. Foto: Reuters
Mohamed Salah si je s 23 zadetki delil naziv najboljšega strelca Premier lige 2021/22 s Heung-Min Sonom (Tottenham). Foto: Reuters

Liverpool silovito pritisnil, razveljavljen zadetek Maneja
Že v 5. minuti nadaljevanja je Anfield eksplodiral, potem ko je Mane dosegel še drugi zadetek na tekmi, a je bil ta razveljavljen, saj je bil v trenutku podaje Dioga Jote v prepovedanem položaju. Siloviti napadi so se nadaljevali, že hip zatem je Jota nevarno zapretil, a so se gostje nekako le ubranili. V 56. minuti se je znova v priložnosti po podaji Jote znašel Mane, a mu žoge z glavo ni uspelo pospraviti v mrežo. Po dobri uri igre je z razdalje sprožil še Trent Alexander-Arnold in ogrel dlani vratarja Johna Ruddyja, ostalo je pri 1:1.

Salahov zadetek na koncu premalo
Po slabi uri igre je v igro namesto Jote vstopil Mohamed Salah, ki se je že takoj znašel v imenitni priložnosti, a je ni izkoristil. Rdeči so sicer ves čas iskali zmagoviti zadetek, gostje so se krčevito branili, na koncu pa vendarle klonili v 84. minuti, ko je iz bližine žogo v mrežo pospravil prav Salah. Končni izid je v 89. minuti po podaji Roberta Firmina postavil Andy Robertson. Navijači so zadetka bučno proslavili, a zaradi spremljanja dogajanja na stadionu Etihad je bila jakost nižja za nekaj decibelov.

Ilkay Gündogan, veliki junak Manchester Cityja v zadnjem krogu letošnje Premier lige. Foto: Reuters
Pepu Guardioli je po zadnjem žvižgu glavnega sodnika Michaela Oliverja zelo odleglo. Foto: Reuters

City se je proti Aston Villi pošteno namučil
Na koncu rezultat na Anfieldu za razplet prvenstva niti ni bil pomemben, saj je Manchester City s 3:2 premagal Aston Villo. Varovanci Pepa Guardiole so se morali za poln izkupiček točk sicer pošteno potruditi, potem ko so se znašli v nepričakovanem zaostanku z 0:2. Najprej je v prvem polčasu s kančkom sreče z glavo zadel Matty Cash, v nadaljevanju je vratarja Edersona Moraesa premagal še Philippe Coutinho, ki je zadel z roba kazenskega prostora. Gostitelji so sicer vso tekmo izvajali hud pritisk na gostujoča vrata, a nikakor niso našli poti v mrežo. Šele v 76. minuti je po podaji Raheema Sterlinga mrežo Aston Ville načel Ilkay Gündogan. Že takoj zatem je izid izenačil Rodri, za preobrat pa je v 81. minuti zadel Gündogan, ki je po krasni podaji Kevina De Bruyneja žogo le še pospravil v prazno mrežo. Villi so moči pošle in slavje na Etihadu se je lahko začelo.

Izpadli so Burnley, Watford in Norwich
City je torej sezono v Premier ligi sklenil na vrhu lestvice, zbral je 93 točk, točko več od Liverpoola. Tretji je bil Chelsea (74 točk), zadnje mesto, ki še vodi v Ligo prvakov, si je zagotovil Tottenham (71 točk). V Evropski ligi bosta prihodnjo sezono igrala Arsenal (69) in Manchester United (58), kvalifikacije za Konferenčno ligo pa bo igral West Ham United (56). V Championship so izpadli Burnley, Watford in Norwich.