Po končanih državnih nogometnih prvenstvih je avgust čas za pokoronski konec evropskih tekmovanj. Po tekmah v Evropski ligi je petek prinesel dve povratni tekmi osmine finala Lige prvakov, kjer pa sta v medsebojni četrtfinale napredovali ekipi, ki sta slavili že na prvih tekmah 26. februarja.

Cristiano Ronaldo je nazadnje obstal v 1/8-finala Lige prvakov leta 2010, ko je bil za Real Madrid usoden Lyon, odločilni gol pa je dosegel Miralem Pjanić, zdajšnji soigralec pri Juventusu. Foto: Reuters
Raheem Sterling je dosegel šesti gol na osmi evropski tekmi, predvsem pa je prišel do jubilejnega stotega gola za Man City v vseh tekmovanjih. Foto: Reuters

Guardiola izločil Zidana
Konec februarja je Manchester City po preobratu v zadnjih 15 minutah dosegel veliko zmago pri Realu iz Madrida z 2:1. Španskim prvakom je spodletelo, saj je zasedba Pepa Guardiole znova slavila z 2:1 in čarobni niz Zinedina Zidana v Ligi prvakov je končan.

Grešni kozel kraljevega kluba je osrednji branilec Raphael Varane, ki je s šolskima napakama podaril sinjemodrim oba gola.

Prvo Varanovo darilo v 9. minuti
Po slabih desetih minutah povratne tekme je Manchester City povišal skupno vodstvo na 3:1. Neverjetno darilo madridske obrambe na čelu z Varanom so Angleži znali izkoristiti. Gabriel Jesus je imel ves čas in prostor, da je na sredini kazenskega prostora našel osamljenega Raheema Sterlinga, ki je sicer slabo zadel žogo, a vseeno dosegel jubilejni stoti gol v dresu Cityja.

Karim Benzema je s 65. golom v Ligi prvakov postal četrti najboljši strelec v zgodovini tekmovanja. Foto: Reuters

Po manj kot pol ure so prvaki Španije izenačili. Kombinirala sta prva napadalca, Rodrygo je z natančnim predložkom z desne strani poslal idealno podajo, ki jo je Karim Benzema s skokom pretvoril v 1:1 na povratni tekmi.

Uro pozneje še drugo Varanovo darilo
Madridčani so poskušali in kombinirali ter imeli vsaj terensko pobudo, a na koncu jih je presekala nova groba napaka, ki jo je spet zakuhal francoski branilec Varane. Tokrat je v 68. minuti omogočil še gol Gabrielu Jesusu, ki je s privzdignjeno žogo pograbil še drugo darilo Reala na tekmi. Do konca niti serija menjav ni prebudila Madrida, kvečjemu bi moral City zmagati še izdatneje, ne pa samo s skupnih 4:2.

Kapetan Lyona Memphis Depay si je sredi decembra potrgal križne vezi, vrnil pa se je šele za finale francoskega ligaškega pokala 31. julija, ko pa ni izvajal 11-m, po katerih je Lyon ostal brez lovorike. Foto: Reuters

Depay s panenko podvojil prednost Lyona
Pred 150 dnevi je Olympique Lyon doma z 1:0 ugnal Juventus in se čez Alpe odpravil z lepo prednostjo. Samo nekaj minut pozneje kot v Manchestru je padel prvi gol tudi v Torinu. Nevarni Houssem Aouar je prodrl v kazenski prostor in bil podrt, kar je potrdil ogled videoposnetka. Z bele točke je v 12. minuti Memphis Depay s panenko prevaral Wojciecha Szczesnyja in podvojil prednost Lyona.

Juventus bi se lahko ekspresno vrnil v igro, a je bil najprej Cristiano Ronaldo z diagonalnim strelom za las nenatančen, nato pa je po izvrstnem preigravanju Federico Bernadeschi skorajda popeljal žogo prek črte, a mu je zadnji hip žogo z drsečim štartom izbil Marcelo.

Po dveh dosojenih enajstmetrovkah, katerih mogoče kakšen drug sodnik, kot je bil tokrat Nemec Felix Zwayer, ne bi dosodil, je Cristiano Ronaldo v 60. minuti poskrbel za potezo petkovega večera, ko je zadel z razdalje v zgornji desni kot. A tretjega gola ne Ronaldo ne Juventus nista dočakala in Lyon se je prebil v četrtfinale. Foto: Reuters

Ronaldo zrežiral preobrat
Pritisk Torinčanov se je stopnjeval, vratar Lopes je zablestel ob prostem strelu. Tik pred iztekom polčasa pa je Depay igral z roko v lastnem 16-m prostoru. Z 11-m je bil neusmiljeno natančen kdo drug kot Cristiano Ronaldo za 1:1.

V drugem delu je stara dama usmerila še več moči v napad, kar je ponujalo Francozom več prostora za protinapade, a so se začeli preveč zapletati. Kazen je prišla po uri igre, ko je Ronaldo s slabšo levo nogo sprožil bombo in premagal sicer dobro razpoloženega rojaka Lopesa. A ob 2:1 v Torinu in skupnih 2:2 je bil Lyon še vedno v prednosti zaradi gola v gosteh.

A hat-tricka na koncu ni bilo
Zasedbi Maurizia Sarrija se je maščeval še vstop načetega Paola Dybale, ki je zmogel odigrati le 13 minut, preden je zaradi poslabšanja poškodbe moral z igrišča. V živčnih zadnjih minutah bi se lahko Lyon opekel, saj je nespametno zapravljal prostor in priložnosti, a tudi Ronaldo ni zmogel do hat-tricka, ki bi popeljal Juventus naprej na zaključni turnir v Lizbono.

Sorodna novica Guardiola: Težko je predvideti taktiko Zidana, vedno se spomni nečesa novega

Sobota prinaša še zadnji tekmi 1/8 finala
Vozovnico za Lizbono, kjer se bo o novem prvaku Evrope odločalo med 12. in 23. avgustom, so si še pred prekinitvijo zaradi pandemije covida-19 priigrali Atletico Madrid Jana Oblaka, RB Leipzig Kevina Kampla, Atalanta Josipa Iličića in Paris SG Kyliana Mbappeja.

V soboto ob 21. uri bosta še obračuna med Bayernom in Chelseajem, v tem vodijo Bavarci s 3:0, ter Barcelono in Napolijem, ki sta prvo tekmo igrala 1:1.

LIGA PRVAKOV, izločilni boji

OSMINA FINALA

Lucas Tousart je v 31. minuti prve tekme šokiral Juventus in priigral Lyonu dragoceno prednost. A Francozi kot edini izmed pomembnejših lig v Evropi niso nadaljevali in zaključili prvenstva, medtem ko je Juventus osvojil deveti zaporedni naslov prvaka Italije. Foto: Reuters

JUVENTUS – LYON 2:1 (1:1) 0:1
Ronaldo 43./11-m, 60.; Depay 12./11-m

Začetni postavi:

Juventus: Szczęsny; Cuadrado (70./Danilo), Bonucci, De Ligt, Alex Sandro; Bentancur, Pjanić (61./Ramsey), Rabiot; Bernardeschi (71./Dybala/84./Olivieri), Higuaín, Ronaldo.

Lyon: Lopes; Denayer (61./Andersen), Marcelo, Marcal, Dubois (91./Tete), Caqueret, Guimaraes, Aouar (91./Mendes), Cornet, Depay (67./Dembele), Ekambi (67./Reine-Adelaide).

Sodnik: Felix Zwayer (Nemčija)

Na prvi tekmi 26. februarja je Real Madrid po golu Isca vodil od 60. minute pa do 78., ko je izenačil Gabriel Jesus, v 83. minuti pa je za zmago v Španiji zadel Kevin De Bruyne. Foto: Reuters

MANCHESTER CITY – Real Madrid 2:1 (1:1) 2:1
Sterling 9., Jesus 68.; Benzema 28.

Manchester City: Ederson; Walker, Fernandinho, Laporte, Cancelo; Rodri (89./Otamendi), Gündogan, Foden (67./Bernardo Silva); De Bruyne, Sterling (81./David Silva), Jesus.

Real Madrid: Courtois; Carvajal (83./Vazquez), Militao, Varane, Mendy; Casemiro, Kroos, Modrić (83./Valverde); Rodrygo (61./Asencio), Hazard (83./Jović), Benzema

Sodnik: Felix Brych (Nemčija)