Kapetan Manchester Cityja Ilkay Gündogan je visoko v zrak dvignil znameniti Pokal FA, ki so ga imeli sinjemodri nazadnje v lasti pred štirimi leti. Foto: Reuters

Nemec, sicer tudi kapetan ekipe, je dvakrat zadel z voleja in poskrbel za dvojček, potem ko so si sinjemodri že nekaj krogov pred koncem angleškega prvenstva zagotovili naslov prvaka – tretjega zapored. Zdaj želijo varovanci Pepa Guardiole doseči še trojček lovorik z zmago v finalu Ligi prvakov. Nekaj, kar je njihovim sosedom uspelo leta 1999.

To je bil za City sedmi naslov zmagovalca najstarejšega klubskega pokalnega tekmovanja na svetu in prvi po letu 2019, ko se je v sklepnem obračunu na Wembleyju s 6:0 poigral z Watfordom. United bo moral na novi naslov počakati še vsaj leto dni, zadnjega je osvojil leta 2016, ko je po podaljških z 2:1 ugnal Crystal Palace.

V tem tekmovanju je s 14 naslovi še vedno rekorder Arsenal, ki je nazadnje slavil leta 2020. United ima 12 naslovov, po osemkrat so slavili Chelsea, Liverpool in Tottenham. Ob Manchester Cityju ima sedem naslovov še Aston Villa.

Gündogan je že v 12. sekundi tekme premagal Davida de Geo in poskrbel za najhitrejši zadetek v zgodovini finalnih obračunov Pokala FA. Za 13 sekund je popravil prejšnji rekord Louisa Sahaja, ki je v finalu leta 2009 zatresel mrežo za Everton. Foto: Reuters

Gündogan že po 12 sekundah premagal de Geo
Ali je to mogoče? Glavni sodnik Paul Tierney je komaj naznanil začetek tekme, ko je City že povedel! Le 12 sekund je potreboval Ilkay Gündogan, da je z roba kazenskega prostora z volejem matiral Davida de Geo in sinjemodre popeljal v vodstvo z 1:0. Španski čuvaj mreže v vratih rdečih vragov je let žoge po silovitem strelu z desnico v mrežo pospremil le s pogledom. Že v 4. minuti je Rodri po predložku Kevina De Bruyneja skoraj podvojil vodstvo svoje ekipe, njegov strel z glavo z roba kazenskega prostora je za las zgrešil levo vratarjevo vratnico.

City razred zase
Začetni šok nogometašev v rdečem je kar trajal in trajal, nikakor se niso mogli otresti pritiska svojih mestnih tekmecev, ki so se na trenutke z njimi že skoraj poigravali. Brez večjih težav so prebijali obrambo, njihov vratar Stefan Ortega je bil tako rekoč brez dela. Šele v drugi polovici polčasa je za prvi pravi poskus Uniteda poskrbel Marcus Rashford, ki pa je po predložku žogo z glavo za približno tri metre poslal mimo desne vratarjeve vratnice.

Bruno Fernandes je z bele točke izenačil izid na 1:1. Foto: Reuters

United izenačil kot strela z jasnega
Nato pa poljub sreče za varovance Erika ten Haga: Jack Grealish je v kazenskem prostoru igral z roko, potem ko je žogo mimo njega skušal spraviti Aaron Wan-Bissaka. Tierney najstrožje kazni sprva sicer ni dosodil, a po ogledu posnetka VAR je pokazal na belo točko. Odgovornost strela z 11 metrov je na svoja ramena prevzel Bruno Fernandes, Ortego je poslal v napačno smer in izenačil na 1:1. Eksplozija navdušenja med navijači ekipe z Old Trafforda, ki do tega trenutka niso imeli veliko razlogov za optimizem.

Varane zapravil priložnost za preobrat
Do konca prvega polčasa sta mreži obmirovali, so pa tudi varovanci Josepa Guardiole zahtevali strel z bele točke, potem ko je v 39. minuti ob Fredu v kazenskem prostoru padel De Bruyne, a se Tierneyjeva piščalka ni oglasila. V 42. minuti je imel po predložku iz kota na svoji levici Raphaël Varane priložnost celo za preobrat, a je njegov strel znotraj šestnajsterca zletel mimo Ortegovih vrat.

Volej Gündogana v 51. minuti za vodstvo Manchester Cityja z 2:1. Pri 32 letih in 222 dneh je Nemec postal najstarejši strelec dveh zadetkov v finalu Pokala FA po Nathanielu Lofthousu, ki je leta 1958 Boltonu prinesel zmago prav nad Manchester Unitedom (2:0). Tedaj je bil star 32 let in 249 dni. Foto: Reuters

Gündogan znova z voleja
Odmor so sinjemodri dobro izkoristili, saj so drugi polčas začeli precej bolje, kot so končali prvega. Hitro so pritisnili na vrata tekmeca in v 51. minuti vnovič povedli. Kot je izvedel De Bruyne, ki je na robu kazenskega prostora našel Gündogana, Nemec pa je nato (spet) z volejem premagal De Geo za 2:1. Žoge sicer ni najbolje zadel, a kljub vsemu je ta švignila skozi obrambo rdečih vragov in končala v mreži. De Gea se je okroglega usnja sicer dotaknil z desnico, a je bil strel premočan. Po dobri uri igre se je nato izkazal še z obrambo z desno nogo, ko je preprečil veselje De Bruyneju.

Garnacho blizu izenačenja
Igra se je nato razživela, Rashford je z razdalje meril previsoko, na drugi strani je po strelu Erlinga Haalanda Gündogan mrežo zatresel še tretjič, a je zadetek zaradi prepovedanega položaja razveljavil stranski sodnik. United je bil zelo blizu izenačenja v 72. minuti, ko je zelo obetavno akcijo z diagonalnim strelom z roba šestnajsterca zaključil rezervist Alejandro Garnacho, njegov strel je za las švignil mimo leve Ortegove vratnice.

Takole je Stefan Ortega v 92. minuti preprečil izenačenje in verjetno tudi podaljšek. Foto: Reuters

Prečka preprečila podaljšek
Bolj ko se je tekma bližala koncu, nevarnejši so postajali igralci v rdečem. City se je v zaključku finala bolj ali manj osredotočal le še na obrambne naloge, kar bi United skoraj izkoristil, še drugič izenačil in izsilil podaljšek – a usoda je hotela drugače. V kaosu pred Ortegovimi vrati je v 92. minuti po predložku Luka Shawa z leve strani najprej poskusil Varane in zadel prečko, nato je v nadaljevanju akcije Ortega v zadnjem trenutku preprečil gol McTominaya. To je bila zadnja prava priložnost rdečih vragov na tekmi, do zadnjega sodnikovega žvižga so žogo v svoji posesti držali njihovi sosedje.

Guardiola: City bom ljubil do konca življenja
"Jutri in naslednji dan si lahko privoščimo počitek, nato pa bomo opravili tri, štiri treninge pred obračunom z Interjem v finalu Lige prvakov. V Carigrad bomo odpotovali v četrtek dopoldne po treningu," je po tekmi dejal Guardiola in dodal: "Sem navijač Barcelone, a ta klub (City) bom ljubil do konca življenja. Vem, da smo danes našim navijačem podarili lepo darilo, zdaj lahko uživajo v življenju z našimi sosedi."

Guardiolo so po tekmi premagala čustva, s solznimi očmi je proslavljal naslov pokalnega zmagovalca z varovanci in navijači, takole pa se je objel tudi z junakom dneva Ilkayem Gündoganom. Foto: Reuters