Nogometaši Olimpije so s suvereno predstavo osvojili vse tri točke v Ljudskem vrtu. Foto: www.alesfevzer.com

O žvižgih s tribun bi dejal, da popolnoma razumem navijače, da so, ko ni zmag, nezadovoljni. Kot so aplavzi, so tudi žvižgi. Tako pač je v tem poslu. Naleteli smo na bolj razpoloženega, kar lačnega tekmeca. Drugi poraz v zgodnji fazi prvenstva ni dobrodošel. Še bolj bo treba prijeti za delo. Fantje trenirajo ambiciozno, verjamem, da se bo krivulja dvignila navzgor.

Ante Šimundža, trener Maribora
Ezekiel Henty
Ezekiel Henty je bil nerešljiva uganka za nogometaše Maribora. Takole je prodiral proti svojemu drugemu zadetku na tekmi. Foto: www.alesfevzer.com

Marijan Pušnik, trener Olimpije
Andraž Šporar
Olimpija v Ljudskem vrtu nadigrala Maribor
Pred večnim derbijem v Mariboru

Ljubljančani so Mariboru vsilili svoj ritem in zavladali na zelenici. S hitro in kombinatorno igro so si ustvarjali priložnosti in na odmor po zaslugi odličnega Hentyja odšli z dvema zadetkoma prednosti.

Enako raven igre so obdržali tudi v nadaljevanju, čeprav so si nekaj zrelih priložnosti pripravili tudi gostitelji, najodmevnejšo Dare Vršič, ki je z razdalje zadel vratnico. Končni izid je po vnovični hitri akciji postavil Šporar.

Po zmagi v Ljudskem vrtu se je Olimpija na prvenstveni lestvici točkovno odlepila od Maribora in zdaj za vodilno Gorico zaostaja za dve točki. Maribor ima na tretjem mestu od Goričanov pet točk manj. V naslednjem krogu Prve lige Telekoma Slovenije se bodo Mariborčani v Velenju pomerili z Rudarjem, Olimpija pa bo v Stožicah gostila Celje.

Sanjski začetek Ljubljančanov
Olimpija je derbi v štajerski prestolnici začela silovito. Že v 2. minuti je Darijan Matić s strelom z razdalje ogrel dlani Jasmina Handanovića, le tri minute pozneje je moral mariborski vratar žogo pobrati iz svoje mreže. Martin Michel Mimoun je z izjemnim prodorom zarezal v obrambo gostiteljev, z natančno podajo našel Ezekiela Hentyja, ki je hiter protinapad mojstrsko zaključil z diagonalnim strelom.

Maribor ni našel pravega ritma
Vijoličasti nikakor niso našli pravega ritma v svoji igri, preveč je bilo netočnih podaj, gostujoča obramba je bila dobro postavljena. Olimpija se je po bliskovitem začetku nekoliko umirila, Mariborčani pa so si takoj priigrali nekaj polpriložnosti - Agim Ibraimi je sprva z razdalje meril krepko prek vrat, trenutek pozneje je bil njegov strel po obetavni akciji blokiran. Najlepšo priložnost aktualnih državnih prvakov v prvem polčasu je zapravil Gregor Bajde, ki je po predložku Mitje Vilerja z leve strani z glavo meril mimo vrat.

Henty prodiral, preigraval in - zadel
V 27. minuti je padel še drugi gol na tekmi in znova v mariborsko mrežo. Henty je na sredini igrišča sprejel žogo, najprej po levi strani brez večjih težav preigral Damjana Boharja, nato je ukanil še Abela Giglija in hladnokrvno zatresel malo mrežico. Po dobre pol ure igre je z zvitim strelom želel domačega vratarja presenetiti še Mimoun, a je ostalo pri 2:0 za zeleno-bele. S takšnim izidom sta ekipi krenili na odmor.

Henty imel na nogi žogo za tretji gol
Tudi drugi polčas so gostje začeli organizirano, odgovorno in napadalno, v 9. minuti nadaljevanja je z dobrih 25 metrov sprožil Mimoun, že premagal Handanovića, a se je žoga odbila od vratnice v gol-avt. Dve minuti pozneje je proti Olimpijinim vratom ustrelil še Ibraimi, vendar je bil ljubljanski vratar Aleksander Šeliga, ki do tedaj ni imel pretirano veliko dela, na mestu in je žogo zlahka ujel. Po vnovični napaki v obrambi vijoličastih se je Hentyju v 58. minuti ponudila še tretja izjemna priložnost, a je tokrat dvoboj dobil Handanović.

Prvo pravo akcijo so si Mariborčani pripravili po dobri uri igre, ko je po desni strani prodrl Gregor Bajde in podal na drugo vratnico, kjer je vtekal Sintayehu Sallalich in z glavo meril nekoliko previsoko.

Vijoličasti začutili priložnost
Prvo pravo akcijo so si Mariborčani pripravili po dobri uri igre, ko je po desni strani prodrl Bajde in podal na drugo vratnico, kjer je vtekal Sintayehu Sallalich in z glavo meril nekoliko previsoko. Štajerci so pritisnili na vrata Šelige, najbolj dejaven je bil rezervist Dare Vršič, ki je med polčasom zamenjal Damjana Boharja. Nekdanji nogometaš Olimpije je med drugim zadel tudi vratnico. Medtem je Olimpija nekaj časa igrala z desetimi možmi na zelenici, potem ko se je ob trku z domačim trenerjem Antejem Šimundžo poškodoval Aljaž Krefl. Zaradi poškodbe gležnja tekme ni mogel nadaljevati, zamenjal ga je Kenan Bajrić.

Gigli videl rdeče, Šporar zadel za 3:0
Ljubljančani so uspeli Mariborčane nekoliko umiriti, igra je potekala predvsem na sredini igrišča, v 77. minuti pa so nato Mariborčani ostali brez izključenega Giglija. Ta je najprej podrl rezervista Miho Zajca, nato je storil prekršek še nad Hentyjem, tako da mu je glavni sodnik Damir Skomina pokazal še drugi rumeni karton in mu pokazal pot v slačilnico.

V 91. minuti se je izid spremenil še zadnjič. Zajc je prodrl po levi strani in s podajo na drugo vratnico našel povsem samega Andraža Šporarja, ki je rutinirano žogo pospravil v mrežo in potrdil poln izkupiček točk iz Ljudskega vrta.

Izjavi po tekmi:

Ante Šimundža, trener Maribora: "Olimpija je bila boljša, manjkalo nam je nekaj, kanček energije, ki bi tehtnico prevesila na našo stran. Fantje so si želeli zmagati, toda niso bili učinkoviti. Tekmo je odločila individualna kvaliteta posameznika Hentyja. V drugem polčasu smo imeli pobudo, zadeli vratnico, več pa ni šlo. O žvižgih s tribun bi dejal, da popolnoma razumem navijače, da so, ko ni zmag, nezadovoljni. Kot so aplavzi, so tudi žvižgi. Tako pač je v tem poslu. Naleteli smo na bolj razpoloženega, kar lačnega tekmeca. Drugi poraz v zgodnji fazi prvenstva ni dobrodošel. Še bolj bo treba prijeti za delo. Fantje trenirajo ambiciozno, verjamem, da se bo krivulja dvignila navzgor."

Marijan Pušnik, trener Olimpije: "Čestitke fantom za zelo dobro predstavo. Ambient je bil sijajen. Vesel sem zmage zaradi treh točk v gosteh. Bi pa rad, da bi fantje ostali trdno na zemlji, da bi dosegli še kaj več. Moštvo ima še možnost za napredek. Nedvomno so tri točke v Ljudskem vrtu pomembne za vsako ekipo, tako tudi za nas. Še posebej v derbiju. Maribor je najboljša slovenska ekipa zadnjih sedem let. Nisem evforičen, je pa jasno, da bo za nadaljnji razvoj kluba potrebna pomoč vseh subjektov v Ljubljani."