Vinicius Junior je v 71. minuti zadel za vodstvo Reala z 1:0. Foto: Reuters

Real je tako po letu 2014 prekinil neuspešen niz na stadionu Santiago Bernabeu, saj je bila Barca na prejšnjih štirih ligaških el clasicih v Madridu vselej boljša. Zdaj ima 56 točk, blaugrana točko manj.

Med gledalci je bil tudi Cristiano Ronaldo, potem ko je zaradi koronavirusa odpadel derbi italijanskega prvenstva med Juventusom in Interjem.

V prvem polčasu je imela lepše priložnosti Barcelona, čeprav so ritem igre narekovali gostitelji, ki pa niso bili nevarni. V 21. minuti je najprej nevarno streljal Antoine Griezmann, z levico je žogo poslal čez prečko. V 34. minuti je po levi strani sijajno prodrl Arthur in dobro meril, a se je z lepo obrambo izkazal Thibaut Courtois. Štiri minute pozneje je poskusil še Lionel Messi, znova je branil Courtois.

Drugi polčas je bil po okusu domačih navijačev, saj je silovit pritisk obrodil sadove. V 56. minuti je Isco lepo streljal z roba kazenskega prostora, toda z imenitno pantersko obrambo je vodstvo Reala preprečil Marc-Andre ter Stegen. Pet minut pozneje je Isco poskusil še z glavo, z golove črte je žogo izbil Gerard Pique. V 63. minuti je Karim Benzema žogo poslal malenkost prek vrat.

Vinicius Junior je bil na koncu tekme zadovoljnejši kot Lionel Messi. Foto: Reuters

Nato pa je sledila velika priložnost Barcelone. Imel jo je Martin Braithwaite, kmalu zatem, ko je zamenjal Artura Vidala, a tudi on ni matiral Courtoisa. Kazen je prišla že minuto pozneje: po podaji Tonija Kroosa se je na levi strani kazenskega prostora sam znašel Vinicius Junior in streljal v bližnji kot, žoga je zadela Piqueja in končala za hrbtom ter Stegna. 1:0.

Po še nekaj obetavnih akcijah na obeh straneh je piko na i v 92. minuti postavil rezervist Mariano Diaz z desne strani in poskrbel za končni izid 2:0. Na zelenico je prišel le nekaj trenutkov prej in vpisal sploh prvi ligaški nastop v tej sezoni. Barcelona je predtem poskušala priti do izenačenja s svežima Ansujem Fatijem in Ivanom Rakitićem, vendar neuspešno.

Tri točke zacelile rane po porazu proti Cityju
Za Madridčani je sicer neuspešen mesec. Na prejšnjih treh srečanjih pred domačimi navijači niso slavili niti enkrat, med drugim so izpadli v četrtfinalu španskega pokala proti Real Sociedadu (3:4). Sledila je le točka proti Celti Vigo (2:2) in poraz v sredo v Ligi prvakov proti Manchester Cityju (1:2).

Pozdrav Quiqueja Setiena in Zinedina Zidana pred tekmo. Foto: Reuters

Preteklo soboto je Real v La ligi izgubil v gosteh pri Levanteju z 1:0. Trener Barcelone Quique Setien je pred derbijem menil, da je kraljevi klub pod večjim pritiskom in da je zanj ta tekma veliko pomembnejša kot za Katalonce. Na prejšnjih petih srečanjih v vseh tekmovanjih je Real namreč slavil zgolj enkrat.

Madridčani niso mogli računati na poškodovana Edena Hazarda in Marca Asensia, kaznovan je bil Rodrygo. Luka Modrić je tekmo začel na klopi in vstopil šele v 79. minuti namesto Isca. Med rezervisti je bil tudi Gareth Bale.

Pri Barceloni se je po poškodbi vrnil Jordi Alba. Igral je tudi Pique, ki si je v torek v Ligi prvakov proti Napoliju zvil gleženj.

Decembra na Camp Nouu 0:0
Na prvem el clasicu v tej sezoni 18. decembra v Barceloni ni bilo zadetkov. Barca je bila v preteklih 11 sezonah osemkrat španski prvak.