Slovenija je na desetih tekmah zbrala po štiri zmage in poraze ter dva remija. Foto: Reuters

Poljaki so povedli že v 3. minuti. Po strelu iz kota je prvi gol za reprezentanco dosegel Sebastian Szymanski. Vezist moskovskega Dinama je po odbiti žogi s polvolejem streljal z 18 metrov in kaznoval nekoliko zaspano slovensko obrambo. Je pa kazalo, da je bil nad Janom Oblakom nekaj trenutkov prej storjen prekršek, vendar se sodnikova piščalka ni oglasila.

Zadetek Szymanskega za vodstvo Poljske z 1:0

V 9. minuti je bilo znova vroče pred vrati Slovenije, a takrat Poljaki iz bližine niso bili dovolj natančni, potem ko je Petra Stojanovića preigral Kamil Grosicki.

Slovenci so hitro odgovorili in v 14. minuti po lepi akciji izenačili. Jasmin Kurtić je z leve strani podal na drugo stran Josipu Iličiću, ta je z izjemno potezo iz igre vrgel Arkadiusza Reco in podal na kratko Timu Matavžu, napadalcu Vitesseja pa iz bližine ni bilo težko zadeti. Matavž je dosegel svoj 11. zadetek za reprezentanco, prvega po 31. maju 2013, ko je zatresel mrežo na prijateljski tekmi v Bielefeldu proti Turčiji (2:0).

Gol Matavža za izenačenje na 1:1

Sledilo je obdobje mirnejše igre z nekaj polpriložnostmi predvsem na poljski strani, v 35. minuti pa je do strela z glavo prišel Robert Lewandowski po podaji iz kota z leve strani, a je bil Oblak na mestu.

Začetek drugega polčasa je bil po okusu domačih navijačev. V 54. minuti je v novo vodstvo Poljsko popeljal prav Lewandowski s sijajno samostojno akcijo, s katero je dokazal svoje mojstrstvo. Preigraval je kar nekaj časa in z desne strani matiral še Oblaka. Ta se je izkazal dve minuti pozneje, ko je do neoviranega strela z dobrih desetih metrov prišel Piotr Zielinski.

Mojstrski prodor in strel Lewandowskega za 2:1

Tudi drugič ni minilo dolgo časa, preden je Slovenija poravnala izid. Sedem minut. Benjamin Verbič je prodrl po levi strani in podal Matavžu, ta je odložil žogo Iličiću, "Jojo" pa jo je poslal pod prečko za hrbet Wojciecha Szczesnyja.

Zadetek Iličića za 2:2 v Varšavi

V 67. minuti je moral znova posredovati Oblak po poskusu Lewandowskega z 20 metrov. Končni izid je v 81. minuti iz bližine postavil Jacek Goralski, ki je tudi prvič zadel v majici z državnim grbom. Nogometašu Ludogorca je podal Grosicki. Pred tem je veliko dela spet opravil Lewandowski, ki je našel Grosickega v kazenskem prostoru. Na začetku akcije je žogo izgubil Miha Zajc in gostiteljem omogočil protinapad.

Pet minut pred koncem je bil zaradi drugega rumenega kartona izključen Jasmin Kurtić.

Gol Goralskega za zmago Poljske s 3:2

Največji optimisti so sicer upali, da bo Slovenija že pred zadnjim krogom potrdila nastop na (pan)evropskem prvenstvu, a so varovanci Matjaža Keka po dveh oktobrskih porazih proti Severni Makedoniji in Avstriji ostali brez možnosti za preboj na zaključni turnir. Tja sta se uvrstili Poljska in Avstrija.

Lukasz Piszczek je pri 34 letih končal svojo reprezentančno pot. Za Poljsko je zbral 66 nastopov in dosegel tri zadetke. Foto: Reuters

Kek je delno prevetril začetno enajsterico. V njej ni bilo kaznovanega Aljaža Strune, namesto njega je igral Miha Blažič. Bojana Jokića je na levem boku zamenjal Jure Balkovec, Andraža Šporarja pa v napadu Tim Matavž. V prvi postavi je bil tudi Jaka Bijol, ki je igral na podobnem položaju kot v soboto proti Latviji Haris Vučkić, torej takoj za udarnim napadalcem. Tekma je bila primeren preizkus za rešitve, ki bi lahko delovale v naslednjih kvalifikacijah.

Srečanje, na katerem se je ob koncu prvega polčasa reprezentančno poslovil branilec dortmundske Borussie Lukasz Piszczek, je na nacionalnem stadionu spremljalo nekaj manj kot 54.000 gledalcev.

Pogovor z Matjažem Kekom po koncu kvalifikacij

Izjava Matjaža Keka:

"Čestitam Poljski za zmago in prvo mesto v skupini. Vse dobro ji želim na evropskem prvenstvu. Kar zadeva samo tekmo, škoda, da smo na lahkomiseln način izgubili težko prigarano. Zanimiva tekma za gledalce, ki pa je z naše strani odsev vsega, kar smo odigrali v teh kvalifikacijah. Veliko je bilo dobrih stvari, veliko pa tudi začetniških napak. Dali smo zelo lepa gola, iz akcij, ki sta nas vrnili po zaostanku. Sam prvi poljski gol težko komentiram, čeprav naj bi bil prekršek nad vratarjem. Ampak reagirali smo dobro. Toda drugi in tretji gol se ne bi smela zgoditi. Na tej ravni se pač kaznujejo izgubljene žoge v nevarnih conah. To so stvari, o katerih bomo debatirali. Kljub temu, da smo menjali, štirje igralci so bili drugi kot v Ljubljani, smo se zaradi neodločnosti spravljali v takšne težke položaje."

Vabljeni k ogledu!
V petek ob 12.00 žreb gostiteljev finalov dodatnih kvalifikacij

Žreb skupin evropskega prvenstva bo v soboto, 30. novembra, ob 18.00 v Bukarešti. 24 reprezentanc bo razdeljenih v šest skupin s po štirimi ekipami. Nosilce in bobne bodo določili glede na kvalifikacijske dosežke (1. ali 2. mesto; točke, razlika v golih, doseženi zadetki, goli v gosteh, število zmag ...).

Za zadnja štiri mesta na Euru se bo 26. (polfinale) in 31. marca 2020 (finale) borilo 16 ekip, ki so si dodatne kvalifikacije priigrale skozi nastope lani jeseni v Ligi narodov.

Udeleženci dodatnih kvalifikacij za EP:
Liga A: Islandija, ?, ?, ? (Bolgarija/Izrael/Madžarska/Romunija)*
Liga B: Bosna in Hercegovina, Slovaška, Irska, Severna Irska
Liga C: Škotska, Norveška, Srbija, ? (Bolgarija/Izrael/Madžarska/Romunija)*
Liga D: Gruzija, Severna Makedonija, Kosovo, Belorusija

* - žreb bo določil, katera reprezentanca izmed četverice Bolgarija/Izrael/Madžarska/Romunija bo zasedla zadnje prosto mesto v Ligi C in katere tri bodo igrale v Ligi A

V polfinalu bo prva ekipa iz vsake lige doma igrala proti četrti, druga pa proti tretji. Žreb gostiteljev finala vsake lige bo v petek ob 12.00 v Nyonu. V polfinalu in finalu se igra le po ena tekma.