Luka Dončić je na prvi tekmi dosegel 12 točk. Sergio Llull (desno) 14. Foto: EPA

Baskonii je tako uspel prvi "brejk". Baski so s čvrsto obrambo ustavili Madridčane, v končnici pa z mirno roko s črte prostih metov dosegli odločilne točke, ki so jih potegnile čez ciljno črto.

Luka Dončić je na prvi tekmi odigral 29 minut in 7 sekund, v katerih je z metom iz igre 4/13 dosegel 12 točk, podelil 4 podaje in dobil 6 skokov. Najboljši strelec tekme je bil Jaycee Carroll z 20 točkami, pri Baskonii jih je največ dosegel Luca Vildoza (16).

Real po -7 izenačil do odmora
Košarkarji Reala so tekmo začeli solidno, nato pa so počasi, a vztrajno začeli popuščati v obrambi, kar so gostje iz Vitorie-Gasteiza hitro izkoristili in si sredi druge četrtine nabrali prednost +7 (24:31), ko je zadel branilec Matt Janning. Sledila je minuta odmora, na zahtevo domačega trenerja Pabla Lasa, po kateri so gostitelji začeli vrnitev. Najprej je Jaycee Carroll zadel za tri, do odmora je Real z delnim izidom 17:8 rezultat izenačil (39:39) – izenačujoči koš je dosegel prav Dončić tri sekunde pred sireno.

Carroll vlekel Realov voz
V nadaljevanju so se Baski spet nekoliko odlepili od nasprotnika, tretjo četrtino so po zaslugi Janninga in Rodrigueja Beauboisa sklenili z delnim izidom 7:0 in vodstvom +9 (58:67). V zadnji četrtini je Realov voz naprej vlekel Carroll, po zaslugi katerega je kraljevi klub (ob)držal stik z nasprotnikom, prvo vodstvo je ekipi v belem po dolgem času slabe tri minute pred koncem prinesel Jeffery Taylor (81:79).

Gostom se v končnici roka ni zatresla
Končnica je bila izjemno napeta, ekipi sta točke dosegali predvsem prek prostih metov. Še posebej gostje, ki so bili zelo natančni, gostitelje pa sta s trojko v zadnjih sekundah v igri za zmago obdržala Sergio Llull in Carroll (90:92), a za vrnitev oziroma preobrat jim je zmanjkalo časa.

Liga Endesa, finale

Prva tekma:
REAL MADRID - BASKONIA 0:1
90:94 (17:19, 22:20, 19:28, 32:27)
Carroll 20, Llull 14, Dončić (met iz igre 4/13, za tri 0/5, 6 skokov in 4 podaje v 29 minutah) in Tavares po 12; Vildoza 16, Poirier 13, Timma in Shengelia po 12, Voigtmann in Beaubois po 11.