Dončić je postal najmlajši igralec v Ligi NBA, ki je presegel 25 točk in 10 podaj po LeBronu Jamesu leta 2004. Foto: AP

Najboljši slovenski športnik preteklega leta se je znova približal trojnemu dvojčku, ključna pa je bila trojka 23 sekund pred koncem. V zadnji četrtini je dosegel 11 točk in tokrat Mavericksi niso popustili v končnici.

57 sekund pred koncem je Dončić zabil po prodoru. Tudi Karlu Anthonyju Townsu ga ni uspelo ustaviti. Foto: AP

Večino srečanja v Target Centru so vodili, a so gostitelji z delnim izidom 20:9 povedli s 115:114 po polaganju Taja Gibsona 35 sekund pred koncem. Dončić je po minuti odmora slabo izvedel podajo iz avta, Josh Okogie jo je prestregel, a jo je DeAndre Jordan pridobil nazaj. Dončić se je odločil za trojko z osmih metrov in bil natančen. Derrick Rose je nato preveč okleval, izgubil je žogo, Harrison Barnes pa je z dvema prostima metoma potrdil zmago Mavsov.

Ob odmoru zelo dišalo na trojni dvojček
Dončić je dosegel uvodni koš na tekmi po lepem polaganju. Minnesota je z delnim izidom 8:0 povedla z 20:13 po silovitem zabijanju Townsa. Konec prve četrtine je pripadel gostom, Dončić je ušel Andrewu Wigginsu in zadel trojko z leve strani 35 sekund pred koncem. Po 12 minutah so imeli Mavsi dve točki naskoka (26:28).

V drugi četrtini je Dallas blestel. Dončić je sijajno razigral soigralce, Jalen Brunson in Maxi Kleber sta unovčila njegovi podaji in po dveh trojkah so si gostje priigrali 14 točk naskoka (45:59). Pol minute pred odmorom je najboljši novinec novembra in decembra s polaganjem še povišal prednost. V prvem polčasu je dosegel 15 točk, sedem podaj in sedem skokov. Zelo je zadišalo po trojnem dvojčku. Dallas je imel enajst točk naskoka po odmoru (50:61).

Ni me zanimal trojni dvojček. Pomembna je le zmaga. Na koncu šteje le to.

Luka Dončić

Gostitelji so se prebudili v tretji četrtini
Jordan je z zabijanem uspešno končal uvodno akcijo drugega dela, nato pa je Minnesota z delnim izidom 13:0 izenačila na 63:63. Okogie je bil dvakrat natančen izza črte. Jezni Rick Carlisle je vzel minuto odmora in takoj so se gostje zbrali. Odgovorili so z delnim izidom 16:5. Ob koncu tretje četrtine se je razigral Derrick Rose, ki je nanizal sedem točk in prednost Dallasa znižal (78:85).

Mladi Ryan Saunders je prejel stoječe ovacije na debiju v Target Centru. Njegov pokojni oče je prava legenda v Minneapolisu. Foto: AP

Towns zrežiral preobrat
Sredi zadnje četrtine so si gostje znova priigrali deset točk naskoka (92:102). Towns si je že v tretji četrtini nabral štiri osebne napake. Ko se je vrnil v igro, so gostitelji večino akcij odigrali prek njega in s šestimi zaporednimi točkami je izenačil na 107:107.

Dončić blestel v končnici
Na vrsti je bila napeta končnica. Po minuti odmora je Dončić v levem kotu našel Brunsona, ki je zadel izza črte. Towns je odgovoril s štirimi zaporednimi točkami. Minuto in pol pred zadnjim piskom sirene je Dončić po lepem prodoru zadel iz težkega položaja z desne strani. Jeff Teague je zadel za novo vodstvo Minnesote, Dončić pa je nato švignil mimo Rosa in Townsa ter z zabijanem poskrbel za vodstvo Dallasa za točko (113:114).

Po zgrešenem metu Teagua je Gibson potisnil žogo skozi mrežico 35 sekund pred koncem. Po minuti odmora je Dončić slabo izvedel podajo iz avta. Okogie je stekel sam v protinapad, a se je zapletel in Jordan mu je ukradel žogo. Gostje so usodo prepustili v roke najstniku. Dončić se je ustavil več kot pol metra pred črto in hladnokrvno zadel za tri točke. Po minuti odmora Rose ni prišel do meta, Towns pa je naredil prekršek nad Barnsom, ki je z dvema prostima metoma potrdil zmago.

Klay Thompson je zadel sedem trojk za gladko zmago Bojevnikov, ki v nedeljo prihajajo v American Airlines Center. Foto: Reuters

Prvaki prihajajo v Dallas v nedeljo
Dallas bo v nedeljo gostil Golden State. Prvaki so v Oracle Areni razbili Chicago s 146:109. Klay Thomspon je zadel sedem trojk, Stephen Curry pa jih je dodal pet.

Saunders doživel grenak poraz na domačem debiju
Tom Thibodeau je bil presenetljivo odpuščen po zmagi nad Lakersi v nedeljo, začasni trener Ryan Saunders ga je zamenjal in debitiral z veliko zmago v Oklahomi v torek (117:119). Na uvodno domačo tekmo je povabil več kot 100 prijateljev in znancev, a je ostal praznih rok.

32-letni strateg je sin Flipa Saundersa, ki je bil prava ikona pri Volkovih. Leta 2015 je izgubil boj z rakom in pod stropom Target Centra visi njegov spominski prapor. Med letoma 1995 in 2005 je pustil neizbrisen pečat, leta 2004 se je prebil celo v finale zahodne konference.

"Dončić je velik talent. V odločilnih trenutkih se pokažejo največji igralci. Danes je zadel v ključnem trenutku in zelo smo občutili njegovo trojko," je izjemnega najstnika pohvalil trener Saunders.

Kevin Huerter in John Collins sta zrežirala nepričakovano zmago Atlante. Foto: Reuters

Atlanta šokirala Philadelphio
Za presenečenje večera je poskrbela Atlanta. V Philadelphii so Hawksi po dramatični končnici prišli do zmage (121:123). Sixersom se je zelo poznalo, da zvezdnik Joel Embiid ni igral zaradi zvitega gležnja.

Butler zgrešil dva ključna prosta meta
Kevin Huerter (29 točk ‒ rekord kariere) je s peto trojko na srečanju izenačil na 121:121 minuto pred koncem, nato pa je še ukradel žogo Jimmyju Butlerju. Devet sekund pred koncem je John Collins poskrbel za vodstvo Hawksov. V zadnjem napadu je Butler izsilil osebno napako, a je zgrešil oba prosta meta 2,4 sekund pred piskom sirene, Benu Simmonsu in Wilsonu Chandlerju ni uspelo potisniti odbite žoge skozi mrežico.

Petkove tekme:
MINNESOTA ‒ DALLAS 115:119
Towns 30 (12/21 iz igre) in 11 skokov, Rose 21 (3/5 za tri), Wiggins 17, Okogie 15 (4/6 za tri), Teague 12, Gibson 10 in 15 skokov, Dieng 7, Jones 3; Dončić 29 (10/23 iz igre, 2/9 za tri, prosti meti 7/10), 12 podaj in 8 skokov v 35 minutah, Barnes 23 (4/7 za tri), Barea 16, Powell 15 (7/8 iz igre), Kleber 13 (3/4 za tri), Brunson 9 (3/3 za tri), Jordan 8 in 15 skokov, Matthews 4, Finney Smith 2.

PHILADELPHIA ‒ ATLANTA 121:123
Butler 30 (9/19 iz igre), Simmons 23 (10/13 iz igre), 15 podaj in 10 skokov, Redick 20, Muscala in McConnell po 16; Huerter 29 (11/17 iz igre, 5/8 za tri), Collins 25 in 9 skokov, Dedmon 19, Young 18.

WASHINGTON ‒ MILWAUKEE 113:106
Beal 32 (3/4 za tri), Ariza in Green po 20, Satoransky 18 (7/10 iz igre), 12 skokov in 10 podaj; Middleton 25, Bledsoe 18, Brogdon 15 in 8 podaj.

NEW YORK ‒ INDIANA 106:121
Mudiay 21, Dotson 15, Knox 14; Sabonis 22 (9/14 iz igre) in 15 skokov, Oladipo 19, Bogdanović 15.

TORONTO ‒ BROOKLYN 122:105
Leonard 20 in 11 skokov, Siakam 16, Ibaka 14 in 9 skokov; Russell 24 in 9 podaj, Napier 15.

HOUSTON ‒ CLEVELAND 141:113
Harden 43 (12/24 iz igre, 8/16 za tri, prosti meti 11/11), 12 podaj in 10 skokov v 30 minutah, Capela 19 (7/8 iz igre), House 14, Knight 12; Žižić 18 (6/8 iz igre), Osman 15, Sexton 14.

UTAH ‒ LA LAKERS 113:95
Mitchell 33 (14/24 iz igre) in 9 podaj, O'Neale 17 (5/12 za tri), Favors 15 in 13 skokov, Ingles 14 in 12 skokov, Gobert 12 in 18 skokov; Beasley 17, Ingram 15, Caldwell Pope 12, Kuzma 11.

PORTLAND ‒ CHARLOTTE 127:96
McCollum 30 (12/20 iz igre, 5/11 za tri), Lillard 20, Turner 15; Walker 18, Lamb 15.

GOLDEN STATE ‒ CHICAGO 146:109
Thomspon 30 (7/11 za tri), Curry 28 (10/16 iz igre,5/11 za tri), Durant 22, Cook 15; LaVine 29 (10/16 iz igre), Portis 16, Blakeney 12.