Dončić je v tretji četrtini dosegel 16 točk, celotna ekipa Lakersov pa 17. 20-letni Ljubljančan se je veselil prve zmage nad Jezerniki. Foto: Reuters

Mavericksi so si odločilno prednost priigrali v tretji četrtini, ki so jo dobili kar s 35:17. Dončić je po slabšem prvem polčasu zablestel in v tretji četrtini nanizal 16 točk. To je bil prvi poraz Lakersov po 10. novembru, ko so morali priznati premoč prvakom iz Toronta.

Dallas, ki je zadel 17 trojk, je imel precej več razigranih košarkarjev. Predvsem Justin Jackson (17 točk, 3/5 za tri) in Delon Wright (17 točk in 9 podaj) sta imela odličen večer in rezervisti Dallasa so nadigrali klop Jezernikov. Anthony Davis je 20 izmed 27 točk dosegel v prvem polčasu, LeBron James je zbral 25 točk, 9 skokov in 8 podaj.

Dallas ima zdaj 13 zmag in šest porazov, na gostovanju je slavil že sedemkrat. Apetiti navijačev so po imenitnem štartu močno narasli. Mavsi so zmagali v Los Angelesu, Denverju in Houstonu, dvakrat pa so izgubili proti najslabši ekipi lige New Yorku.

Davis z 20 točkami do odmora poskrbel za prednost Jezernikov
Lakersom je uspel odličen začetek. Danny Green, ki je na prvi medsebojni tekmi 1. novembra v Dallasu s trojko ob sireni izsilil podaljšek, je bil dvakrat natančen izza črte. James je povišal na 15:5, a so Mavericksi odgovorili z delnim izidom 0:8. Dončić je zadel trojko z osmih metrov in Frank Vogel je takoj vzel minuto odmora. Gostitelji so odlično pokrivali Dončića, vedno sta bila ob njem dva košarkarja. Po 12 minutah so imeli Jezerniki pet točk naskoka (30:25).

Rezervisti Dallasa so se hitro razigrali v drugi četrtini. Blestel je Jackson, ki je zadel dve zaporedni trojki. Izza črte je bil natančen tudi Seth Curry in na polovici drugega dela igre so gostje povedli (39:41).

Lakersi so v napadu vseskozi iskali Davisa, ki je bil neustavljiv v raketi. Dvakrat je po košu izsilil še osebno napako Kristapsa Porzingisa. Do odmora je dosegel kar 20 točk. Po izjemni podaji Rajona Ronda prek celotnega igrišča je James končal polčas s polaganjem za 62:59.

Do odmora je najboljši novinec pretekle sezone zbral le 6 točk (2/9 iz igre, 1/5 za tri), pet podaj in tri skoke, izgubil je štiri žoge. Trener Lakersov Vogel je bil lahko zadovoljen z obrambo v prvem polčasu, prav to je bila največja odlika Lakersov v novembru, ko so dobili kar 14 izmed 15 tekem.

Dirk Nowitzki je užival v predstavi Dončića. Foto: Reuters

Šov Dončića v tretji četrtini
Drugi polčas je ponudil popolnoma drugačno sliko na parketu. Mavericksi so prišli iz garderobe prerojeni. Dončić je bil dvakrat natančen s polaganjem in trener Vogel je izgubil živce, prejel je tehnično napako. Lakersi štiri minute niso dosegli niti točke in hitro so se znašli v zaostanku (62:68).

Minuta odmora ni prav nič pomagala gostiteljem, ki so bili popolnoma razglašeni. Dončić je delil podaje in zadel tudi trojko po koraku nazaj. Mavsi so z delnim izidom 17:0 prišli do ogromne prednosti (67:87). Alex Caruso je odgovoril z zaporednima trojkama in s serijo 10:0 so se Lakersi približali. Zadnjo besedo v tretji četrtini je imel znova Dončić, ki je s trojko in polaganjem poskrbel za visoko prednost Dallasa po 36 minutah (79:94).

Šov Dončića v Staples Centru, Dragić blestel v Brooklynu

Rezervisti še povišali prednost
Ko je Dončić na začetku zadnje četrtine sedel na klopi, so gostje na krilih Jacksona in Wrighta le še povišali naskok (85:103). Tri minute pred koncem so vstopili rezervisti in Dončiću je tako le en skok zmanjkal do novega trojnega dvojčka.

Dončić zadovoljen, da se lahko kosajo z najboljšimi
"To je bila velika zmaga in znova smo dokazali, da se lahko merimo tudi z najboljšimi ekipami lige. Nadaljevati moramo v tem slogu," je pojasnil Dončić, ki ga je pohvalil tudi Dirk Nowitzki. Nemec, ki je bil MVP finala junija 2011, si je ogledal tekmo v Staples Centru in prejel stoječe ovacije, na velikem ekranu so tudi prikazali vrhunce njegove bogate kariere.

Carlisle: Le nekaj košarkarjev sveta je sposobno zadeti take mete
"Luka je znova zadel nekaj neverjetnih metov. Le nekaj košarkarjev sveta je sposobno zadeti take mete. LeBron James je vsekakor eden izmed njih. Zadeti trojko z desetih metrov po koraku nazaj je zares težko. Ko to izvede Dončić, je vse videti lahko," je bil zadovoljen trener Rick Carlisle.

Goran Dragić je blestel v Barclays Centru. Foto: AP

Dragić najboljši strelec Miamija
Miami se je veselil že 14. zmage, kar je najboljši začetek po sezoni 2013/14, ko je na Floridi zadnjič igral James. Brooklyn je še minuto in 45 sekund pred koncem povedel s 106:99, nato pa je Vročica končala srečanje z delnim izidom 10:0. Goran Dragić je bil najboljši strelec Miamija s 24 točkami v 31 minutah. S polaganjem in dodatnim prostim metom je začel odločilno serijo.

"Skoraj vso tekmo ni šlo nič po naših načrtih. V odločilnih trenutkih smo se zbrali. Prikazali smo pravi značaj. Veliki igralci najbolje igrajo v končnici," je bil zadovoljen trener Erik Spoelstra.

Prvaki že do odmora razbili Utah
Toronto je odpravil Utah s 130:110. Srečanje je bilo odločeno že po prvem polčasu, ko so Raptorsi povedli s 77:37. To je bila največja prednost Toronta ob odmoru v zgodovini kluba in najvišji zaostanek Utaha. V letošnji sezoni si še nobeni ekipi ni uspelo priigrati tako visoke prednosti do odmora.

Prvaki so dobili vseh devet domačih tekem, kar je prav tako klubski rekord. Pascal Siakam je v prvem polčasu dosegel kar 26 točk, Marc Gasol jih je dodal 11. Skupaj sta prispevala toliko točk kot celotna ekipa Utaha.

Nedeljske tekme:
BROOKLYN – MIAMI
106:109 (30:32, 35:26, 16:25, 25:26)
Dinwiddie 29 (10/21 iz igre), Harris 25 (5/9 za tri), Jordan 15 (7/8 iz igre) in 8 skokov; Dragić 24 (9/18 iz igre, 3/6 za tri, prosti meti 3/4), 6 podaj in 2 skoka v 31 minutah, Butler 20, Adebayo 17 in 16 skokov, Nunn 11, Robinson (10 skokov) in Winslow po 10, Leonard 9, Silva in Herro po 4.

LA LAKERS – DALLAS
100:114 (30:25, 32:34, 17:35, 21:20)
Davis 27 (10/21 iz igre, 1/2 za tri) in 10 skokov, James 25 (11/20 iz igre, 0/5 za tri), 9 skokov in 8 podaj, Caruso 10 (2/2 za tri), Green 8, Caldwell Pope 7, Daniels 5, McGee, Kuzma, Howard in Rondo po 4, Cook 2; Dončić 27 (10/23 iz igre, 4/10 za tri, prosti meti 3/3), 10 podaj in 9 skokov v 33 minutah, Wright 17 in 9 podaj, Powell, Porzingis in Jackson po 15, Hardaway 8, Finney Smith in Kleber po 6, Se. Curry 3, Marjanović 2.

MINNESOTA – MEMPHIS 107:115
Towns 21 in 12 skokov, Wiggins 18, Culver 13; Brooks 26 (4/5 za tri), Allen 13, Caboclo (13 skokov), Jones, Crowder (10 skokov) in Jackson Jr. po 12.

NEW YORK – BOSTON 104:113
Randle 26 (8/16 iz igre), Smith Jr. 17, Barrett 16; Tatum 30 (5/11 za tri), Brown 28 (11/18 iz igre), Walker 16 in 10 podaj.

NEW ORLEANS – OKLAHOMA CITY 104:107
Holiday 26 (10/19 iz igre), Ingram 20, Ball 14; Gallinari 23 (4/7 za tri) in 11 skokov, Adams (10 skokov), Gilgeous Alexander in Schröder po 17, Paul 16 in 8 podaj.

DETROIT – SAN ANTONIO 132:98
Wood 28 (11/14 iz igre) in 10 skokov, Kennard 20 (4/6 za tri), Brown in Mihaljuk po 13; DeRozan 20, Walker 13, Gay 12.

TORONTO – UTAH 130:110
Siakam 35 (14/22 iz igre, 5/9 za tri), VanVleet 21 (5/7 za tri), Powell 15, Ibaka 13; Conley 20 (4/6 za tri), Green 19, Mitchell 16, Gobert 12 in 11 skokov.

ORLANDO – GOLDEN STATE 100:96
Fournier 32 (6/10 za tri), Ross 19, Isaac (11 skokov) in Fultz po 14; Robinson 19, Paschall 17, Burks 15, Bowman 12.

LA CLIPPERS – WASHINGTON 150:125
Leonard 34 (14/21 iz igre), George 31 (10/21 iz igre) in 8 skokov, Harrell 23 in 15 skokov, Williams 22; Hachimura 30 (13/23 iz igre) in 9 skokov, Beal 23 in 11 podaj, Bertans 20 (6/9 za tri).