Luka Dončić se je veselil šestega trojnega dvojčka v prvi sezoni v Ligi NBA. Foto: Reuters

20-letni Ljubljančan je zapustil parket že minuto in pol pred koncem tretje četrtine. Prispeval je 23 točk, 11 skokov in 10 podaj v 27 minutah. Blestel je tudi veteran Dirk Nowitzki, ki je dosegel rekord sezone (21 točk), zadel je pet trojk.

Dirk Nowitzki je izjemno odprl tekmo in tlakoval pot k zanesljivi zmagi nad razglašenimi prvaki. To je bila najboljša predstava 40-letnega Nemca v tej sezoni. Foto: Reuters

Bojevniki brez Curryja zgrešili kar 26 trojk
Mavericksi so imeli sanjski večer v Oaklandu, saj so zadeli kar 21 trojk. Gostitelji so brez Stephena Curryja, ki je počival pred nedeljsko tekmo proti Detroitu, delovali kot razbita vojska. Le štirikrat so bili natančni izza črte v 30 poskusih. Najboljši strelec je bil Kevin Durant s 25 točkami, a MVP zadnjih dveh finalnih serij Lige NBA je zgrešil vseh osem metov za tri točke.

Bojevniki, ki so do današnjega večera dobili kar 12. zaporednih domačih tekem proti Mavericksom, so izgubili prvo mesto v zahodni konferenci. Prehitel jih je Denver.

Šov Nowitzkega in Dončića
Nowitzki je odprl tekmo z desetimi točkami v uvodnih treh minutah in pol. Spomnil je na leto 2011, ko je bil MVP finala. Mavsi so povedli s 14:2. Dončić je nato prevzel glavno vlogo in zadel tri trojke v razmiku minute. Draymond Green mu je pustil malo prostora in to je najboljši slovenski športnik preteklega leta takoj unovčil. Enkrat je zadel z leve strani, dvakrat pa z desne po značilnem koraku nazaj. Sredi uvodne četrtine je imel Dallas že 15 točk prednosti (10:25). Bojevniki so bili popolnoma brez energije in po prvi četrtini so zaostajali z 22:37.

Dončić je bil zelo motiviran, čeprav Dallas že nekaj časa nima nobenih možnosti za preboj v končnico. Foto: Reuters

V drugi četrtini so gostje še naprej zadevali z vseh položajev. Ryan Broekhoff in Maxi Kleber sta bila po dvakrat natančna izza črte in Bojevniki so na odmor odšli z ogromnim zaostankom (46;74). Dončić je v prvem polčasu prispeval 15 točk, 10 skokov in 6 podaj.

Trojni dvojček že 15 minut pred koncem
V tretji četrtini se gostitelji niso pobrali. Dončić je zadel še četrto trojko, potem pa je po lepem prodoru zadel ob osebni napaki Quinna Cooka. Z dodatnim prostim metom je povišal na 61:93. Dve minuti in 37 sekund pred koncem tretje četrtine je podal do Justina Jacksona, ki je zadel trojko z desne strani (65:102). S tem je najboljši novinec sezone dosegel še šesti trojni dvojček sezone in Rick Carlisle ga je vzel iz igre.

V zadnji četrtini je prednost gostov narasla na neverjetnih 43 točk. Po 15 porazih na prejšnjih 17 tekmah si niti največji navijači Dallasa niso obetali take predstave v dvorani, kjer so bili brez zmage od aprila 2012.

"Na zadnjih tekmah nisem imel ritma, tokrat pa sem ga ujel že v prvi minuti. To je prav posebna dvorana zame. Imam nekaj lepih spominov in tudi kakšnega zelo slabega. Vzdušje je bilo vedno odlično," je pojasnil Nowitzki, ki je leta 2007 z Mavericksi v rednem delu dosegel rekordnih 67 zmag, nato pa izgubil proti Golden Statu v uvodnem krogu končnice z 2:4 v zmagah. Po šesti tekmi je od jeze naredil luknjo v steni.

Goran Dragić in soigralci so se utrdili na osmem mestu. Imajo še vedno možnosti za šesto ali sedmo mesto na Vzhodu. Foto: Reuters

Wade blestel v Washingtonu
Miami se je po visokem porazu v Milwaukeeju v petek zelo hitro pobral. Na zelo pomembni tekmi za osmo mesto na Vzhodu je blestel Dwyane Wade. Veteran je nanizal 11 izmed 20 točk v zadnji četrtini. "MVP" je odmevalo v Capital One Areni v Washingtonu, kjer so številni navijači Vročice pozdravili ikono kluba, ki po koncu letošnje sezone končuje bogato kariero.

Goran Dragić je po katastrofalnem večeru v Milwaukeeju (0/9 iz igre) tokrat prispeval 9 točk v 29 minutah. Zadnjo četrtino je odprl s trojko (79:81), nato pa je Miami predvsem po zaslugi Wada tri minute pred koncem prišel do desetih točk naskoka (99:109).

Wizardsi, ki so imeli pred sezono velike načrte, a jih je pokvarila huda poškodba glavnega zvezdnika Johna Walla, so odgovorili z delnim izidom 7:0. Tomas Satoransky je 26 sekund pred koncem zgrešil trojko za izenačenje, nato pa je Kelly Olynyk z zabijanjem po podaji Wada odločil tekmo.

Zelo majhne razlike od 6. do 10. mesta
Miami je dobil štiri izmed zadnjih petih tekem in je na osmem mestu na Vzhodu. Orlando ima poraz več, Charlotte pa dva več. Tudi Detroit in Brooklyn sta še ulovljiva, vsekakor si izbranci Erika Spoelstre želijo še kakšno mesto višje, saj so možnosti v uvodnem krogu končnice proti sijajnim Bucksom majhne.

Young prehitel sireno
Atlanta je presenetila Philadelphio s 129:127. Odločil je sijajni novinec Trae Young z lebdečim polaganjem desetinko sekunde pred koncem. Odlični novinec je dosegel 32 točk, 11 podaj in 6 skokov.

Sobotne tekme:
GOLDEN STATE - DALLAS 91:126
Durant 25 (9/25 iz igre, 0/8 za tri), Cousins 19 (8/11 iz igre), Looney 12 (5/6 iz igre), Thompson 8, Cook 7, Green 6, McKinnie 5, Iguodala 4, Jerebko 3, Bell 2; Dončić 23 (6/14 iz igre, 4/11 za tri, prosti meti 7/11), 11 skokov in 10 podaj v 27 minutah, Nowitzki 21 (5/8 za tri), Broekhoff 17, Kleber 16 (4/6 za tri), Burke 13, Brunson 11, Jackson 9, Harris 6, Finney Smith 5, Powell 4, K. Antetokounmpo 1.

WASHINGTON - MIAMI 108:113
Green 25 (9/12 iz igre, 3/5 za tri), Bryant 17 in 11 skokov, Beal 16, Portis 14, Satoransky 12, 8 skokov in 8 podaj, Brown 7, J. Parker 6 in Randle po 6, McRae 5; Wade 20 in 9 skokov, Waiters 19 (4/9 za tri), Richardson 18, Adebayo 16, 11 skokov in 8 podaj, Olynyk 14, J. Johnson 13, Dragić 9 (3/9 iz igre, 1/5 za tri, prosti meti 2/4), 2 podaji in 1 skok v 29 minutah, Jones in Whiteside po 2.

CHARLOTTE - BOSTON 124:117
Walker 36 (11/25 iz igre, 6/13 za tri), 11 skokov in 9 podaj, Bridges 20, Williams in Monk (3/4 za tri) po 13; Irving 31 (12/23 iz igre), Brown 29 (5/6 za tri), Morris 15.

ATLANTA - PHILADELPHIA 129:127
Young 32 (11/20 iz igre, 4/9 za tri), 11 podaj in 6 skokov, Prince 23, Dedmon 17; Embiid 27 (7/11 iz igre) in 12 skokov, Butler 25, Simmons 21.

CHICAGO - UTAH 83:114
Markkanen 18, Lopez, Blakeney in Felicio po 10; Gobert 21 (9/11 iz igre) in 14 skokov, Mitchell 16, Favors in Ingles po 13.

MEMPHIS - MINNESOTA 99:112
Conley 23, Valančiunas 20 in 14 skokov; Towns 33 (12/20 iz igre) in 23 skokov, Wiggins 22, Okogie 17.

PORTLAND - DETROIT 117:112
Lillard 28 (6/10 za tri), Aminu 22, Se. Curry 16; Griffin 27 (10/18 iz igre), Jackson 24, Drummond 19 in 11 skokov.

SACRAMENTO - PHOENIX 112:103
Hield (7/14 za tri) in Barnes (5/8 za tri) po 25, Bagley 16 in 11 skokov; Booker 32 in 10 podaj, Ayton 19 (9/16 iz igre) in 11 skokov.