Luka Dončić je igral 28 minut. 33 točk je dosegel ob metu 9/18 (5/12 za tri). Foto: Reuters

Dončić se je dvojnemu dvojčku približal že v prvi četrtini, v kateri je Dallas večinoma lovil Pelikane. Ti so v drugi četrtini povedli celo za enajst, a so bili hitro ujeti. Prelom se je zgodil v tretji četrtini, ko je Dončić samo v tem delu igre zbral 15 točk (od 25 svoje ekipe) in 10 skokov. Dallas je povedel s 84:75 in vrnitve za Pelikane ni bilo več. V zadnji četrtini mu sploh ni bilo treba na parket, tako da je ostal pri 28 minutah igre.

Dallas (14:6) je slavil na osmih od zadnjih devetih tekem. Letos so na gostovanjih dobili osem od desetih dvobojev. Takoj po obračunu v New Orleansu so se Mavericksi vrnili domov, kjer jih že v noči na četrtek čaka dvoboj z Minnesoto.

Luka rekord napovedal že v prvi četrtini
Trener Rick Carlisle je po neustaljenem začetku sezone sedmič zapored začel s peterko Dončić, Hardaway, Finney Smith, Porzingis, Powell. Uvod je pripadel gostiteljem, ki so držali vodstvo večji del prve četrtine. Vse, kar je Dallas zmogel v prvih šestih minutah, sta bili trojki Dončića in Porzingisa (6:13). Po minuti odmora je sledil delni izid 9:1, v katerega je Dončić vgradil sedem točk in Dallas je prvič povedel (15:14). Vse točke do tega trenutka sta za Mavse dosegla Dončić in Porzingis. Dončić je odšel na klop slabi dve minuti pred koncem prve četrtine z 12 točkami (met 3/7), 7 skoki (izenačen rekord kariere v četrtini) in podajo. Izid je bil po uvodnih 12 minutah izenačen na 24.

Ekspresno izničili dvomesten zaostanek
Tudi drugo četrtino je bolje odprl New Orleans, ki je v minuti in 38 sekundah pobegnil z delnim izidom 9:0. Pomagala ni niti minuta odmora in Pelikani so prvič povedli z dvomestno razliko (24:35). Za nameček je Porzingis že v 14. minuti srečanja dobil tretjo osebno napako. Prvi točki za Dallas je po skoraj štirih minutah suše prispeval Seth Curry. Kriza ni trajala dolgo in druga enota Mavsov na čelu z Bareo in Curryjem je zaostanek ekspresno izničila (41:41). Dončić je v igro ponovno vstopil sredi druge četrtine. Z njegovimi petimi zaporednimi točkami so Mavericksi povedli za pet, na odmor pa odšli s šestimi točkami naskoka. Dončić je v prvem polčasu vknjižil 18 točk (met 5/10), 8 skokov in 3 podaje v 16 minutah.

15 + 10 Dončića v tretji četrtini
Dončić je dvojni dvojček kompletiral v tretji minuti drugega polčasa, ko je pobral še dva skoka. Porzingis je hitro dobil četrto osebno napako, a ga je trener pustil na parketu. Za deset točk prednosti je z drugo trojko v četrtini poskrbel kdo drug kot Dončić. Luka je bil alfa in omega vsakega napada Mavericksov, vendar soigralci niso bili pretirano razpoloženi, tako da število njegovih podaj ni naraščalo. So se pa zato višale njegove točke in skoki. Po treh četrtinah je zbral 33 točk, 18 skokov (rekord kariere) in 5 podaj. Dallas je pred zadnjo četrtino vodil z najvišjo prednostjo – 84:73, ki jo je v zadnjem napadu znižal Holiday.

Lastnik Mavsov Marc Cuban po tekmi ni skrival navdušenja: 'Neverjeten je!' Foto: Reuters

Rezervisti dokončali delo
Delo je na začetku zadnje četrtine dokončala druga enota Dallasa. Mavericksi so povedli za 18, tako da ni bilo potrebe po Dončićevi vrnitvi v igro. Prednost je narasla tudi na 23 točk.

Trener navdušen nad 18 skoki
Dončić je dve trojki popolnoma neoviran zadel z osmih metrov. Ko so ga novinarji opozorili na to, se je zasmejal in v svojem slogu komentiral: "Lahko mečem tudi s sredine igrišča." Trener Dallasa Rick Carlisle svojega varovanca sicer redno (po)hvali, tokrat pa nikakor ni mogel mimo njegove igre pod obročem: "18 skokov je ogromna številka, sploh za branilca. Ne glede na to, na katerem planetu se igra košarka, to je res ogromna številka." Dončić pa je podatek o rekordnih skokih komentiral skromno: "Žoge so kar padale v moje roke, še sam nisem vedel, da sem zbral 18 skokov."

NBA: Dončić najkoristnejši igralec meseca na Zahodu
Anthony Davis je zasenčil Nikolo Jokića. Foto: AP

Dragić zaradi poškodbe prepone (vsaj) ob dve tekmi
Sočasno kot Dončić bi moral igrati Goran Dragić, a je Miami le nekaj ur pred tekmo v Torontu sporočil, da bo slovenski organizator igre zaradi poškodbe desnega dela prepone izpustil tako obračun proti Raptorsom kot četrtkovega v Bostonu. Dragić se je poškodoval v prvem polčasu nedeljskega dvoboja proti Brooklynu, vendar je tekmo vseeno končal s 24 točkami.

"Zgodilo se je pri enem izmed prodorov v nedeljo. Ko si vroč, lahko nadaljuješ igro. Ob polčasu sva se s fizioterapevtom odločila, da bom igral do konca srečanja. Ne vemo še, ali bom izpustil le dve tekmi. Videli bomo po prihodu v Miami. Težko je, a vsaj ne gre za hujšo poškodbo," je povedal Dragić, ki ima povprečje 15,9 točke in 5 podaj na tekmo.

Butler ohladil Toronto
Miami je po podaljšku slavil s 121:110 in Torontu povzročil prvi domači poraz v sezoni (10:1). Junak je bil Jimmy Butler (22 točk, 13 skokov, 12 podaj), ki je dosegel uvodnih osem točk svoje ekipe v podaljšku in tako zapečatil usodo branilcev naslova.

V Pepsi Centru je bil tudi legendarni podajalec Peyton Manning, ki je blestel v Super Bowlu 50, ko so Denver Broncosi premagali Carolino s 24:10. 7. februarja 2016 je sanjsko končal kariero. Takega slovesa bi si želel tudi LeBron James, ki si v Los Angelesu prizadeva za četrti prstan v karieri. Foto: AP

Lakersi dobili derbi Zahoda v Denverju
LA Lakersi so v nedeljo izgubili proti Dallasu in s tem je bil končan njihov niz desetih zaporednih zmag, kar je klubski dosežek desetletja. V Pepsi Centru so Jezerniki pripravili pravi odgovor in v obračunu vodilnih ekip Zahoda ugnali Denver (96:105).

Ob odmoru so imeli izbranci Franka Vogla (trener meseca na Zahodu) že 11 točk naskoka (49:60), a so Nuggetsi sijajno odprli tretjo četrtino. Z delnim izidom 23:11 so po trojki Paula Millsapa prevzeli vodstvo (72:71).

Nuggetsi zadnji dve minuti in pol brez točke
Odločala je končnica. Dve minuti in pol pred koncem je Nikola Jokić z dvema prostima metoma znižal na 96:97, nato pa Denver ni dosegel niti točke več. Alex Caruso je zadel dva prosta meta, LeBron James pa je z zabijanjem in dvema prostima metoma potrdil 18. zmago Lakersov.

Poleg James je tudi Anthony Davis (kljub gripi je bil na parketu kar 37 minut) prispeval 25 točk. Lakersi so dobili skok kar s 56:35. Slab večer je imel Jokić (13 točk; 4/12 iz igre).

Tekme 3. decembra:
NEW ORLEANS – DALLAS
97:118 (24:24, 29:35, 22:25, 22:34)
Ingram 24, Holiday 18, Redick 12, Hart 11; Dončić 33 (met 9/18, za tri 5/12), 18 skokov in 5 podaj, Curry 19, Hardaway in Kleber po 12, Barea 8, Porzingis 7 (met 2/11), 6 skokov in 5 blokad v 18 minutah.

TORONTO – MIAMI 110:121
Powell 23, VanVleet 19, Siakam 15 in 12 skokov; Butler in Robinson po 22, Adebayo 18, Winslow 17, Olynyk 16.

CLEVELAND – DETROIT 94:127
Sexton 22, Porter 12; Griffin 24, Drummond 17 in 14 skokov.

WASHINGTON – ORLANDO 120:127
Beal 42, Bertans 21, Thomas 20; Fournier 31, Augustin 24, Fultz 20.

SAN ANTONIO – HOUSTON ** 135:133
Walker 28 (4/7 za tri), Forbes 25 (5/6 za tri), DeRozan 23 in 9 podaj; Harden 50 (11/38 iz igre, 4/20 za tri, prosti meti 24/24), Capela 21 (9/9 iz igre) in 21 skokov, Westbrook 19 (7/30 iz igre), 10 skokov in 10 podaj, Rivers 19 (5/6 za tri).