Tekmo je zaznamovalo slovo Milivoja Novakovića, ki sta se mu po koncu na zelenici pridružila žena in sin. Skupaj so se nato fotografirali z reprezentanco za "družinski album". Foto: BoBo
Milivoje Novaković
Novaković se poslavlja kot drugi strelec slovenske reprezentance. Novaković je na 80 tekmah zabil 32 golov, s čimer zaostaja le za Zlatkom Zahovičem (35). Foto: BoBo
Steve Borg, Josip Iličić in Zach Muscat
Slovo Novakovića je nekoliko zasenčilo najboljšega igralca tekme Josipa Iličića, ki je dosegel prvi gol in podal pri drugem. Foto: Reuters
Slovenija
Slovenija se veseli vodilnega zadetka Josipa Iličića. Foto: Reuters
Zadetki s tekme Litva – Slovaška
Tri točke Slovenije proti Malti in slovo Novakovića

Obrambno naravnane Maltežane je v sodnikovem dodatku prvega polčasa načel najboljši igralec tekme Josip Iličić, ki je mojstrsko zadel z desne strani v "malo mrežico" malteškega vratarja Andrewa Hogga.

Novaković zadel na zadnji tekmi v karieri
V drugem delu pa je slovensko premoč kronal še Milivoje Novaković (84.), ki je zadel iz neposredne bližine po lepi podaji Iličića. Novaković, za katerega je bila to zadnja tekma v karieri, je tako na najboljši način končal pot profesionalnega nogometaša.

Slovenija je imela pričakovano veliko premoč, o čemer priča tudi končna statistika: posest žoge 70:30, streli 23:3, streli v okvir vrat 9:1. Varovanci Srečka Katanca lahko mirno pričakujejo jesenski del kvalifikacij, v katerem si bodo poskušali izboriti pot na svetovno prvenstvo v Rusiji.

Obetavne akcije Slovenije, a brez gola
Slovenci so pričakovano hitro prevzeli pobudo, a zgoščene obrambe Malte niso prebili. Napadi in obetavne akcije na polovici Maltežanov so se vrstile, toda "malteški bunker" je vzdržal slovensko obleganje. V 17. minuti je Josip Iličić s prostega strela ogrel dlani vratarja Andrewa Hogga. Slednji je bil na večji preizkušnji malo pozneje, ko je s precej težavami odbil poskus Antonia Delamee Mlinarja z glavo. Na drugi strani so zobe pokazali tudi Maltežani, saj se je priložnost nenadoma ponudila Alexu Muscatu, ki pa mu je žogo še pravi čas izbil Bojan Jokić.

Verbič zapravil lepo priložnost
Slovenci so tudi v nadaljevanju prevladovali, Robert Berić je v 27. minuti z glavo streljal čez vrata. V 33. minuti pa najlepša priložnost na tekmi – po dolgi podaji in slabem posredovanju Maltežanov je žoga prišla do Benjamina Verbiča, strelca na Malti, ki je nato sam stekel proti vratom, a s kakšnih 12 metrov zgrešil okvir vrat. V 37. minuti je Alfred Effiong v kazenskem prostoru vlekel Delameo Mlinarja, ki je padel. Slovenci so zahtevali enajstmetrovko, a jih sodnik Simon Lee Evans iz Walesa ni "uslišal".

Mojstrovina Iličića za vodstvo Slovenije
Ko je že kazalo, da se bo kljub veliki premoči Slovenije prvi polčas končal brez golov, je "udaril" Josip Iličić. Iličić je že v sodnikovem dodatku preigraval na desni strani kazenskega prostora, nato pa z levico diagonalno meril v "malo mrežico" Hogga, ki je žogo lahko le pospremil s pogledom. Res prava mojstrovina! Statistika prvega polčasa: posest žoge 74:26, streli 12:1, streli v okvir 5:0 – vse za Slovenijo.

Drugi zadetek visel v zraku
Tudi v drugem polčasu se je slovenska prevlada na zelenici nadaljevala. V 64. minuti je na igrišče vstopil Milivoje Novaković, ki je zamenjal Roberta Berića. V 68. minuti je do strela z roba kazenskega prostora prišel Verbič, ki je dobro meril, a se je izkazal malteški vratar Hogg. Malo pozneje sta nevarno poskušala še Rene Krhin in Nik Omladič.

Novaković se je poslovil z golom
Drugi zadetek Slovenije je visel v zraku. Izjemno blizu mu je bil Novaković v 74. minuti, ko je po predložku Nejca Skubica silovito sprožil z nekaj metrov, a je Hogg s pravočasnim iztekanjem ustavil strel. "Novagol" je "napako" popravil v 84. minuti, ko je vtekel na podajo Iličića z desne strani, nato pa z nekaj metrov matiral Hogga. To je bil njegov 32. zadetek za reprezentanco, s čimer na vrhu lestvice zaostaja le za Zlatkom Zahovičem (35).

"Novagol" na rokah soigralcev in na robu solz
Srečanje je bilo s tem tudi dokončno odločeno. Po koncu tekme se je Novaković, ki sta se mu na zelenici pridružila žena in sin, ob aplavzu gledalcev znašel na rokah soigralcev. In vedno zadržani "Novagol" je ob čustvenem slovesu le stežka zadrževal solze.

Slovaki zmagali v Litvi
Slovenija kljub zmagi nad Malto ostaja na tretjem mestu skupine F, saj je Slovaška z 2:1 (Marek Hamšik, Vladimir Weiss) slavila v Litvi, s čimer je zadržala drugo mesto. Prav z gostovanjem na Slovaškem bodo Slovenci 1. septembra nadaljevali kvalifikacije.

Angleži do remija na Škotskem v 93. minuti
V derbiju skupine pa je vodilna Anglija po dramatični končnici remizirala na Škotskem (2:2). Škoti so bili po dveh golih Leigha Griffithsa s prostih strelov v 87. in 90. minuti na pragu zmage, a se je Anglija rešila z golom Harryja Kana v 93. minuti.