Jimmy Butler je sijajno vodil igro Miamija, ki je zelo blizu sedmega mesta na Vzhodu. Ima še vedno možnosti za šesto mesto. Foto: Reuters

Mavericksi so izgubili šest od zadnjih sedmih tekem. Padli so na 11. mesto na Zahodu, ki ne vodi niti v dodatne kvalifikacije. Že zdaj je jasno, da rednega dela ne bodo končali s pozitivnim izkupičkom, saj imajo 37 zmag in 41 porazov.

24-letni Ljubljančan je bil na parketu kar 45 minut. Trener Jason Kidd se je zavedal, da nima veliko razpoloženih košarkarjev, zato mu je namenil le tri minute in 29 sekund počitka na začetku druge četrtine. Dončić se je približal trojnemu dvojčku, saj je zbral tudi 10 skokov in 8 podaj. Met izza črte mu ni stekel (2/6), izgubil je tudi tri žoge.

Tim Hardaway je zadel šest trojk iz desetih poskusov, izkazal se je z 31 točkami. Kyrie Irving jih je dodal 23. Rezervni igralci Dallasa so zmogli skupaj le 22 točk. Tudi 61-odstotni met iz igre ni pomagal.

Dončić je bil znova večkrat jezen na sodnike, ki pa niso odločilno vplivali na končni izid. Foto: Reuters

Butler odlično vodil igro Vročice
Zvezdnik Vročice Butler je bil neustavljiv. Ni pretiraval z meti izza črte, ampak se je odločal za poskuse s petih metrov ali manj. Zbral je 35 točk in 12 podaj. Center Cody Zeller je prispeval 20 točk in 8 skokov, Max Strus je zadel šest trojk, izkušeni Kevin Love pa je dodal 18 točk. Bam Adebayo je manjkal zaradi poškodbe kolka, vendar je Miami vseeno dobil skok s 36:31. Ogromna je bila razlika pri skokih v napadu (10:1).

Dallas popustil po odličnem startu
Gostje iz Teksasa so zelo dobro začeli tekmo. Hardaway je zadel dve zaporedni trojki (12:20) in trener Miamija Erik Spoelstra je moral vzeti minuto odmora. Hitro je odgovoril Butler, ki je v uvodnih šestih minutah dosegel 14 točk in izid je bil izenačen na 22:22. V zadnjih dveh minutah prve četrtine si je Miami z delnim izidom 11:0 zagotovil 13 točk naskoka (44:31).

Miami si je priigral že 18 točk naskoka
Dončić je bil na klopi le tri minute in pol na začetku druge četrtine. Obramba Maverickov je bila katastrofalna. Zeller, ki je prvič po dveh letih začel srečanje v prvi peterki, je poskrbel za najvišjo prednost na tekmi sredi druge četrtine (66:48). Dončić je že do odmora zbral 23 točk in uspelo mu je ohraniti priključek (76:64).

Kevin Love se je opravičil Timu Hardawayu, potem ko ga je nenamerno zadel s komolcem v obraz. Foto: Reuters

Mavericksi niso zmogli preobrata v drugem polčasu
Kidd je iskal še kakšnega razpoloženega strelca poleg Dončiča in Hardawaya. Dallas se je ob koncu tretje četrtine nevarno približal, ko je Love dobil nešportno osebno napako zaradi udarca s komolcem (102:96).

Na začetku zadnje četrtine so Gabe Vincent, Tyler Herro in Love zadeli izza črte in prednost Vročice je narasla na 117:103. Dončić je bil vseskozi na parketu, imel pa je premalo pomoči. Dve minuti pred koncem je našel Hardawaya, ki je s trojko znižal na 125:120. Butler je spretno izsilil dve osebni napaki in s prostimi meti potrdil pomembno zmago Miamija, ki je še vedno v igri za neposredno uvrstitev v končnico na Vzhodu.

Erik Spoelstra je že petkrat vodil Miami v finalu Lige NBA in se veselil dveh naslovov (2012 in 2013). Foto: AP

Dončić: Vsako tekmo imamo isto težavo
"Vsako tekmo imamo isto težavo. Napad je dober, a znova smo prejeli 130 točk in težko je dobiti take tekme. Še vedno verjamem, da se lahko uvrstimo v končnico. Ostale so še štiri tekme, od tega tri doma. Brez prave obrambe seveda ne bo šlo," je na novinarski konferenci razmišljal Dončić.

Spoelstra: Butler živi za tekme, ko je vložek velik
"Že pred tekmo je bilo jasno, da je Dallas odličen v napadu. Dončić in Irving zadevata tudi iz težkih položajev. Nismo se želeli spustiti v divjanje s hitrimi meti. Butler je izredno tekmovalen, živi za take trenutke, ko je vložek velik. Zavedamo se, da moramo dobiti vse tekme, če želimo neposredno mesto v končnici," je razlagal Spoelstra, ki že vse od aprila 2008 sedi na klopi Miamija.

Kidd znova jezen zaradi slabe obrambe
"Nismo imeli dobre obrambe. Preprosto jih nismo znali ustaviti. Ko smo se znašli v zaostanku, bi morali igrati popolno. Zgrešili smo nekaj odprtih metov in izgubili nekaj žog. Lani smo imeli velik uspeh, a vsaka sezona je drugačna. Težko je vse skupaj primerjati, le če osvojiš naslov v zaporednih letih, je uspeh enak. Še vedno smo v igri za končnico. Ne gledam preveč naprej, zanima me le nedeljska tekma v Atlanti," je poudaril trener Kidd.

Le štiri zmage še vodijo v dodatne kvalifikacije
V nedeljo Dallas gostuje v Atlanti, nato pa bo zadnje tri tekme odigral na domačem parketu. Proti Sacramentu, Chicagu in San Antoniu bo potreboval zmage.

Ingram zagotovil Pelikanom pomembno zmago
New Orleans je premagal LA Clipperse s 122:114. Pelikani so se prebili na sedmo mesto Zahoda in imajo le eno zmago manj od tekmecev iz Los Angelesa, ki so na šestem mestu. Junak večera v Smoothie King Centru je bil Brandon Ingram s 36 točkami. Jonas Valančiunas je dodal 23 točk in 12 skokov.

Brandon Ingram je najzaslužnejši za odlične predstave New Orleansa v zadnjem mesecu. Foto: Reuters

To je bila že sedma zmaga Pelikanov na zadnjih osmih tekmah. Tudi brez odličnega centra Ziona Williamsona igrajo odlično. Clippersi so precej bolj pogrešali Paula Georgea. Kawhi Leonard je bil najboljši strelec tekme s 40 točkami, na parketu je bil kar 41 minut, čeprav je trener Tyronn Lue upal, da ne bo igral več kot polovico tekme po številnih poškodbah v tej sezoni.

Clippersi so odigrali že 79 tekem in bodo zdaj počivali do srede, ko bo na sporedu mestni derbi v Crypto.com Areni. Lakersi bodo zelo motivirani, saj vse od tekme v mehurčku v Orlandu pred tremi leti niso premagali Clippersov.

Tekmi 1. aprila:
MIAMI – DALLAS
129:122 (44:31, 32:33, 26:32, 27:26)
Butler 35 (12/16 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 10/11) in 12 podaj, Zeller 20 (9/13 iz igre) in 8 skokov, Love in Strus (6/9 za tri) po 18, Herro 15, Vincent 9, Martin 8, Lowry 6; Dončić 42 (17/25 iz igre, 2/6 za tri, prosti meti 6/7), 10 skokov in 8 podaj v 45 minutah, Hardaway 31 (11/15 iz igre, 6/10 za tri), Irving 23 (10/17 iz igre, 1/4 za tri) in 8 podaj, Kleber in Wood po 8, Holiday in Hardy po 3, Bullock in Powell po 2.

NEW ORLEANS – LA CLIPPERS 122:114
Ingram 36 (13/23 iz igre, prosti meti 10/11) in 8 podaj, Valančiunas 23 (10/18 iz igre) in 12 skokov, McCollum in Murphy po 19, Jones 12; Leonard 40 (15/28 iz igre, 4/8 za tri) in 8 skokov, Westbrook 24 (9/18 iz igre, 3/6 za tri) in 9 podaj, Zubac 15, Powell 12.