Dončić se je po zadnji akciji tekme lahko le prijel za glavo. Delon Wright in soigralci so se veselili velike zmage v boju za 10. mesto na Vzhodu. Foto: Reuters

Wizardsi so brez poškodovanega Kristapsa Porzingisa, ki je prejel posebno posvetilo na velikem ekranu po koncu uvodne četrtine in aplavz s tribun American Airlines Centra, vodili večino tekme. Niso si uspeli zagotoviti višje prednosti in odločala je končnica.

12 sekund pred koncem je Dončić s prvim prostim metom izenačil na 126:126, drugega pa je zgrešil. Ljubljančan je nato potisnil Kyla Kuzmo (30 točk 12, 23 iz igre) v avt in prejel osebno napako. Kuzma je zadel le drugi prosti met in Mavericksi so imeli pet sekund za zadnji napad.

Po minuti odmora je najprej Delon Wright z nogo preprečil podajo Dončića. Ostalo je še tri sekunde, Wright pa je ukradel žogo Dončiću in ura se je iztekla.

Pred tekmo se je zvezdnik Dallasa pogovarjal z očetom Sašo, ki si je ogledal zadnje štiri tekme v American Airlines Centru. Foto: Reuters

Dončić prevzel odgovornost za zadnjo akcijo
"Izgubil sem žogo v zadnjem napadu in to je bila moja napaka. Imeli smo dovolj časa za zadnjo akcijo. Trenutno nam ne gre, izgubili smo nekaj izenačenih tekem. Ogledali si bomo videoposnetek tekme, marsikaj bo treba popraviti," je na novinarski konferenci poudaril Dončić, ki je bil zelo slabe volje.

Novinarka TV Slovenija Maja Hrvatin, ki je obiskala Dallas v zadnjem tednu, ga je prosila za nekaj besed tudi v slovenščini. "V zadnjem času nismo imeli veliko priložnosti za veselje. Kar nekaj porazov smo doživeli zaradi mene. Veliko tesnih tekem smo že izgubili. Frustracija se kar nabira."

"Luka je imel v glavi pravo akcijo. Želel mi je podati žogo, da bi poskusil zadeti trojko. Delon Wright ima hitre roke, znan je po ukradenih žogah in uspelo mu je," je poudaril Spencer Dinwiddie, ki je dosegel 20 točk proti nekdanjim soigralcem.

Dončić prevzel odgovornost za poraz proti Washingtonu

Dallas vseskozi lovil Wizardse
Obe ekipi ne slovita po granitni obrambi in hitro je bilo jasno, da bo to nova priložnost za Dončića, da še popravi strelsko povprečje v tej sezoni. Že v prvi četrtini je nasul 15 točk, a je Dallas vseeno zaostajal z 28:32.

Na začetku druge četrtine je dobil pet minut in pol počitka. Ko se je vrnil na parket, je znova hitro nanizal sedem točk, Dorian Finney-Smith pa je po njegovi podaji poskrbel za najvišje vodstvo Mavericksov (59:53). V zadnji minuti pred odmorom so Wizardsi z osmimi zaporednimi točkami odšli na odmor s prednostjo (60:65).

Kyle Kuzma in Delon Wright sta se izkazala v ključnih trenutkih. Foto: Reuters

Kuzma blestel v drugem polčasu
V tretji četrtini je Dončić zbral 13 točk, Kuzma pa 14. Washington je imel vseskozi minimalno prednost in po 36 minutah je Dallas zaostajal s 97:99.

Razigrani Kuzma, ki je bil pred leti veliki up Lakersov, je odprl zadnjo četrtino z dvema zaporednima trojkama (97:105). Gostitelji so se ekspresno zbrali in Bertans je izenačil na 105:105. Vodstvo so prevzeli dve minuti in 47 sekund pred koncem po košu in dodatnem prostem metu Dončića (120:119).

Wright odlično prestregel žogo
Dinwiddie je s trojko z leve strani povišal na 123:121, vendar je v naslednjem napadu izza črte zadel Bradley Beal. V zadnji minuti je najprej Dončić znižal na 125:126, nato je ukradel žogo Bealu in stekel v protinapad. Deni Avdija je naredil osebno napako, a je najboljši strelec Lige NBA zadel le prvi prosti met (126:126). Po minuti odmora je skušal Kuzma s prodorom ob desni stranski črti. Sodniki so zapiskali osebno napako Dončiću in tudi trenerski izziv Jasona Kidda ni pomagal. Kuzma je zadel le drugi prosti met. Zadnji napad Dallasa se ni izšel po načrtih, saj je Wright spretno predvidel podajo Dončića do Dinwiddieja in z ukradeno žogo zagotovil zmago Wizardsom.

Tudi na domačem parketu ne gre po načrtih
Mavericksi so dobili le eno od štirih zaporednih domačih tekem. To je bil že njihov osmi poraz na zadnjih enajstih tekmah. Padli so na šesto mesto na Zahodu, kjer so razlike zares majhne, saj imajo LA Lakersi na 13. mestu le dva poraza več.

Kidd meni, da niso v krizi
"Luka nas je pripeljal v položaj, ko smo imeli priložnost za zmago. Zavedal sem se, da bodo podvojili Dončića, zato sem določil Dinwiddieja, da poskusi s trojko. Wright je odigral res dobro, žal se podaja ni izšla. Ne bi rekel, da smo v krizi. 82 tekem je dolga sezona in trenutno v ključnih trenutkih ne gre po naših željah," je na novinarski konferenci pojasnil trener Jason Kidd.

Mestni derbi v Los Angelesu znova dobili Clippersi
V Los Angelesu je bil na sporedu mestni derbi, Lakersi so izgubili proti Clippersom s 115:133. To je bila že deseta zaporedna zmaga Clippersov na medsebojnih tekmah proti velikim tekmecem. V zadnjih enajstih letih so dobili 36 od 45 tekem, a vseeno še nikoli niso igrali v finalu Lige NBA. Lakersi so oktobra 2020 osvojili 17. naslov prvaka.

Clippersi so imeli 60,7-odstoten met iz igre, zadeli so polovico trojk (19/38), skok pa so dobili s 47:32. Paul George (27 točk in 9 skokov) in Kawhi Leonard (25 točk in 9 skokov) sta ujela pravi ritem. Če bosta zdrava, bodo Clippersi resni kandidati za naslov prvaka. Rezervista Norman Powell in Reggie Jackson sta zadela po štiri trojke. Še vedno sta poškodovana Luke Kennard in John Wall.

LeBron James potrebuje le še 177 točk in postal bo najboljši strelec Lige NBA vseh časov. Foto: Reuters

James proti vsem ekipam lige presegel 40 točk
LeBron James je nasul 46 točk, zadel je devet trojk (rekord kariere), a to ni bilo dovolj. Proti vsem 30 ekipam Lige NBA je vsaj enkrat v 20-letni karieri presegel magično mejo 40 točk. Vse do današnjega večera v Crypto.com Areni mu to proti Clippersom ni uspelo.

Obramba Jezernikov je bila katastrofalna v prvem polčasu, ki so ga izgubili s 54:77. 38-letni James se je razigral v zadnji četrtini, ko je v petih minutah dosegel 15 točk in znižal na 103:113. Navijači Lakersov so že pomislili na novo veliko vrnitev, potem ko so se v nedeljo v Portlandu njihovi ljubljenci vrnili po zaostanku 25 točk ob odmoru.

Leonard je odgovoril s košem in dodatnim prostim metom, Jackson je zadel trojko, nato pa je Leonard še ukradel žogo Russllu Westbrooku in z zabijanjem zapečatil usodo Lakersov (103:121). Pet minut pred koncem je Darvin Ham v igro poslal rezerviste.

Najnovejša okrepitev Jezernikov Rui Hačimura še ni treniral z ekipo in bo v kadru prvič verjetno v sredo proti San Antoniu. Zdravniška služba se trudi, da bi Anthony Davis lahko zaigral že v soboto v Bostonu.

Adebayo zagotovil prestižno zmago Miamiju
Miami je premagal Boston z 98:95. Celticsi so imeli še devet minut pred koncem 10 točk naskoka (77:87), vendar nato več kot šest minut niso dosegli točke. Vročica je z delnim izidom 15:0 povedla z 92:87, ko je trojko zadel Tyler Herro.

Grant Williams je bil natančen izza črte 42 sekund pred koncem za izenačenje na 95:95. Bam Adebayo, ki je bil s 30 točkami najboljši strelec gostiteljev, je dosegel odločilni koš 20 sekund pred zadnjim piskom sirene. V zadnji akciji tekme je Herro ukradel žogo Jaysonu Tatumu (31 točk in 14 skokov).

Pri Miamiju je manjkal zvezdnik Jimmy Butler, pri Keltih pa so poškodovani Jaylen Brown, Al Horford in Marcus Smart.

Jokić s trojnim dvojčkom odločil v New Orleansu
New Orleans je izgubil proti Denverju z 98:99. Pelikani so dosegli deset zaporednih točk v zadnjih štirih minutah in po dveh prostih metih Willyja Hernangomeza so povedli z 98:97. Nikola Jokić je nato dosegel edini točki Nuggetsov v zadnjih petih minutah. Za zadnji napad so imeli gostitelji še 16 sekund. CJ McCollum je imel dva meta, a je obakrat zgrešil. Kar osemkrat je poskusil izza črte, a niti enkrat ni bil natančen.

Jokić je s 25 točkami, 11 skoki in 10 podajami vpisal 15. trojni dvojček sezone. Srb na zadnjih dveh tekmah ni igral, z njim pa so Nuggetsi dosegli že 34. zmago sezone in so trenutno najboljša ekipa lige.

Tekme 24. januarja:
DALLAS – WASHINGTON
126:127 (28:32, 32:33, 37:34, 29:28)
Dončić 41 (16/29 iz igre, 0/4 za tri, prosti meti 9/12), 15 skokov in 6 podaj v 38 minutah, Powell 22 (8/12 iz igre) in 9 skokov, Dinwiddie 20 (3/7 za tri), Green 16, Finney Smith 12, Bertans 7, Hardaway 5 (1/7 za tri), Bullock 3; Kuzma 30 (12/23 iz igre, 2/10 za tri), Beal 22 (7/17 iz igre, 2/2 za tri), Avdija 15 in 10 skokov, Kispert 14, Morris 13, Wright 10, Gafford 9, Barton 8, Gill 6.

INDIANA – CHICAGO 116:110
Turner (11/21 iz igre) in Mathurin (10/17 iz igre) po 26, McConnell 20 in 10 podaj, Hield 19 (4/11 za tri); DeRozan 33 (14/21 iz igre), Vučević 20 (9/14 iz igre), LaVine 14, Dragić ni igral.

MIAMI – BOSTON 98:95
Adebayo 30 (12/22 iz igre) in 15 skokov, Highsmith 15 (4/4 za tri) in 10 skokov, Strus 13, Butler ni igral; Tatum 31 (9/18 iz igre), 14 skokov in 7 podaj, White 23, R. Williams 11, Brown, Horford, Smart in Brogdon niso igrali.

NEW YORK – CLEVELAND 105:103
Randle 36 (11/21 iz igre, 8/12 za tri) in 13 skokov, Barrett 16 (3/5 za tri), Brunson 14 (5/13 iz igre, 1/3 za tri); Allen (12 skokov) in Mitchell (6/14 za tri) po 24, Garland 22 (6/17 za tri).

NEW ORLEANS – DENVER 98:99
McCollum 20 (9/22 iz igre, 0/8 za tri), Alvarado 17, Valančiunas 14 in 9 skokov, Williamson in Ingram nista igrala; Jokić 25 (11/15 iz igre, 2/4 za tri), 11 skokov in 10 podaj, Murray 25 (11/21 iz igre, 3/8 za tri), Gordon in Brown po 11 ... Čančar 2 (1/5 iz igre, 0/3 za tri), 3 skoki in 1 podaja v 14 minutah.

PHOENIX – CHARLOTTE 128:97
Johnson 24 (9/11 iz igre, 6/7 za tri), Šarić 19 (3/4 za tri), Bridges 18, Landale 15, Paul 14 in 11 podaj, Ayton in Booker nista igrala; Rozier 19 (7/21 iz igre, 4/9 za tri), Plumlee 17, McDaniels 15 in 10 skokov.

LA LAKERS – LA CLIPPERS 115:133
James 46 (16/29 iz igre, 9/14 za tri), 8 skokov in 7 podaj, Westbrook 17 (4/13 iz igre, 1/4 za tri), T. Bryant 15; George 27 (11/20 iz igre, 3/9 za tri) in 9 skokov, Leonard 25 (11/16 iz igre) in 9 skokov, Powell 22 (4/5 za tri), Jackson 19 (4/7 za tri), Mann 17 (4/7 za tri).